1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Catnip, Kedi Nanesi Nedir ?

Catnip, Kedi Nanesi Nedir ?
+ - 0

Kedi nanesi veya Catnip nedir?sorusunun cevabı olarak; aslında Kuzey Afrika ve Akdeniz kökenli, Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasındaki “Nepeta” cinsinin türü bir ot olduğunu söyleyebiliriz. Kedi nanesi, günümüzde Kuzey Amerika ve Avrupa’da da yetiştirilmektedir. İngilizce’de catnip olarak bilinen kedi nanesinin böyle adlandırılmasının sebebi; içeriğinde kedilerin ilgisini çeken bileşenler olması ve kediler tarafından sevilerek tüketilmesidir.

Catip (Kedi Nanesi) Ne işe yarar?

Kedilerin bu kadar seviyor olması, akıllara “Catnip ne işe yarar?” sorusunu da getiriyor. Kedi nanesi kedilerde ne işe yarar sorusunun cevabı olarak; genelde kedinizin iyi hissetmesine ve rahatlamasına yaradığını söyleyebiliriz.

Kedi nanesi, nepetalakton isimli bir kimyasal bileşen içerir. Nepetalakton; kedi nanesinin yaprakları, gövdesi, çiçeklerin ürettikleri yağ ve kokularda bulunur. Kedi nanesi, kediler tarafından kokusu sayesinde tanınır. İçeriğindeki nepetalakton sayesinde kedi nanesi; kediler arasındaki sosyal ilişkiyi düzenleyen bir kimyasal madde olan feromonun etkisine benzer bir etki yaratır.

“Kedi çimi ne işe yarar?” sorusuna karşılık; kedi nanesi her kedide farklı etki gösterebilir. Bazı kedilerde girişkenlik, enerji artışı ve buna bağlı olarak egzersiz yapıp daha çok oyun oynamasını sağlarken; bazı kedilerde de gevşeyip rahatlatma gibi etkileri görülmüştür. Ayrıca her kedi kedi nanesine tepki göstermeyebilir. Bunun nedeni biraz kedinin genetiğiyle alakalıdır. Eğer kediniz kedi nanesine tepki vermiyorsa gümüş asma olarak bilinen matatabi gibi ürünlere de yönelebilirsiniz.

Kediler, kedi nanesinin etkisindeyken; alışılmışın dışında çılgınca hareketler sergileyebilirler. Kedinizin bu şekilde davranması, onu bir uyuşturucunun etkisindeymiş gibi gösteriyor olabilir. Ancak bu heyecanı onun mutlu olmasından gelmektedir. Yani kedi nanesi kedinizin psikolojisine iyi gelen bir etkiye sahiptir.

Kedi nanesi, kedinizin eğitimi konusunda da kullanılabilir. Yapacağı bir şey sonucunda ona ödül olarak catnip verip, eğitimini daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

“Kedi otu ne işe yarar?” sorusuna cevap bulduğumuza göre biraz da kedi nanesinin nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?

Kedi nanesini kuru ot, sprey ya da toz olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca kedi nanesi tohumu satın alarak evinizde de yetiştirebilirsiniz. Kedi nanesi, dört mevsim yaşayan bir bitki olduğu için yetiştirilmesi kolaydır ve yılın her zamanında ürün alabilirsiniz. Kedi nanesi ekmek için en uygun zaman baharın başlangıcıdır. Yetiştirilen kedi nanesini bol güneş alan bir yerde bulundurmak önemlidir. Çiçeklenmeye başladıktan sonra kedi nanesi toplanıp kurutulur ve artık kullanıma hazır hale gelir.

Diğer formlarda bulunan kedi nanesi ürünlerinin nasıl kullanılacağı konusuna gelecek olursak; toz halindeki kedi nanesini kedinizin oyuncaklarının üzerine serpebilirsiniz. Bu sayede kediniz, patilerini kullanarak ve yüzüne sürterek kedi nanesiyle etkileşime girebilir. Ayrıca sprey kedi nanesi ürününü de kedinizin oyuncaklarına veya yatağına sıkarak kullanabilirsiniz. Fakat kuru ot halindeki catnip ürünlerinde bulunan nepetalakton miktarı, sprey kedi nanesi ürünlerine göre daha fazladır ve etki süreleri daha uzundur.

Ayıca aklınızda kedi nanesi nerede satılır?gibi sorular varsa; sitemizde sprey ve kuru ot formlarındaki en iyi kedi nanesi ürünlerini bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap