1. Ana Sayfa
 2. Kedi

2022’in En İyi Sağlık ve Lezzetli 5 Kedi Maması Rehberi

2022’in En İyi Sağlık ve Lezzetli 5 Kedi Maması Rehberi
En iyi Kedi Maması
+ - 0

Kedinizi sağlık ve mutlu bir yaşama sahip olabilmesi için midesine giren mamaların kalitesine ve besin değerleri çok önemlidir. Kediniz yavru veya yetişkin olsun uzun ömürlü ve kilo almadan bir hayat sürdürmesine katkı sağlayacak olan kedi sahipleridir. Kedi sahiplerinin bu bağlamda en çok soracağı soru “ hangi kedi mamasını almalıyım” sorusu olacaktır.

Hangi kedi mamasını almalıyım?

Kedi maması alırken kedinizin yaşımana göre dikkat etmeniz gereken koşullar bulunmaktadır. Kısırlaştırılması, yaşı, kilosu ve kedi mamasının markası büyük önem taşıyacaktır. Hangi kedi maması alınmalı sorusunun cevabını ve kedi maması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıdaki listede bulabilirsiniz;

 • Kilo: Kedinizin kilosu, kedi maması seçiminde hangi tür mama seçmeniz gerektiğini etkileyecektir. Light, sterilize mamalar veya zayıf kediler için yüksek besin değerli kedi mamalarını tercih ederek kedinizin eksikliğini giderebilirsiniz.
 • Kısırlaştırma: Kısırlaştırılmış kedilerin mamaları normal kedilerden farklı olduğu için onlara özel türde mama seçimi yapmak gerekmektedir. Kısırlaştırılmış kedilere normal verildiğinde çok aniden ve hızlı bir şekilde kilo alabilir veya idrar yollarında problem yaratabilir.
 • Yaş: Yavru ve yetişkin kedilere özel ayrı ayrı kedi mamaları seçmeniz gerekmektedir. Yavru kedilerin gelişimini desteklemek için yüksek kalorili mama ile beslemeniz gerekmektedir. Yetişkin kedilerde ise düşük kalorili mamaları kullanmalısınız.
 • Marka: Pazarlarda açıkta satılan mamalardan kaçınmanız gerekmektedir. Tasty, Alleva, Exclusion, Felicia, Enjoy ve Mycat gibi kedi maması üreten markaları tercih etmelisiniz.
 • Cins: Kedinizin cinsi de bazen kedi maması seçiminde önemlidir. Uzun tüylü kediler kendilerini temizlerken çok fazla tüy yutarlar ve bu tüyler sindirim sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bunu engellemek için tüy kontrolü sağlayan mamaları tercih edebilirsiniz.

Uzun tüylü kedinizin tüy toplarını rahatça atabilmesi için malt ürünlerini tercih edebilirsiniz. En iyi malt ürünlerine bakmak için Kedi malt macunlarına bakabilirsiniz.

Kedi maması nasıl üretilir?

Kedi mamalarının formülleri evcil hayvan sektöründe kendilerini kanıtlamış beslenme uzmanları tarafından özenle seçilerek hayvanlara katkı sağlayacak şekilde üretilmektedir.

Kediniz için aldığınız kuru mamaların nasıl yapıldığını merak ediyorsanız adım adım kuru mamanın nasıl yapıldığına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Et fabrikalarından gelen etin yağı, suyu ve protein içeren bölümleri hayvan maması olması için kedi maması fabrikalarına gönderilir.
 • Gelen ürünler büyük kazanlarda pişirilir ve akıcı kıvama kadar öğütülür.
 • Kedi maması üretiminde et ürünleri, sebzeler, tahıllar, mineraller ve yağların birleşimi  büyük karıştırıcılar ile karıştırılır.
 • Su, nişasta ve tatlandırıcı olmak üzere mamanın %15 oranında sıvı eklenir.
 • Karışım, yoğunlaşsın diye ısıtılır ve daha sonra kuru mama istenen şekli alsın diye kalıp çıkarma makinesinin içinden geçirilir.
 • Kuru mamalar, %12’den az olacak şekilde kuru kalması gerektiği için kalıp makinesinde kurutulurken markaya göre şekil verilir ve paketlere doldurulur. Kediniz için kuru mamalar hazırdır.

Kedi maması neyden yapılır?

Evcil hayvan maması yapımı karmaşık bir beslenme bilimi sonucu bugünki halini almıştır. Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral ile kediniz iyi dengelenmiş bir beslenme düzenine kavuşması sağlanmıştır.

Kediler daha fazla yağ ve proteine ihtiyaç duydukları için yapılan kedi mamaları daha fazla bu değerlere yoğunlaşmıştır. Kedi maması neyden yapılır gibi bir sorunuz varsa, genel olarak kedi mamaları; Mısır, Arpa, buğday, pirinç, et yan ürünleri, sebzeler, minerallar ve son olarak su karşımından olan maddelerden üretilmektedir.

Kedi maması nasıl saklanır?

Alınan kedi mamaları açıldıktan itibaren tazeliğinin kaçmaması iiçin 4 ila 6 hafta arasında tüketilmesi gerekmektedir. Kedinizin yediği mamayı büyük bir kiloda alıp tazeliğini korumak istiyorsanız kuru mama saklama yollarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Kilitli poşetler: Kedinizin mamasını açtıktan sonra taze kalması için büyük kiloda aldığınız mamayı küçük hava geçirmez poşetlerde saklayabilirsiniz. Bazı kedi mamaları kilitli sisteme sahip olmadığı için ağzını kıvırsanız bile yeterli miktarda koruma sağlamaz. Bunun için güvenli hava geçirmez kapları kullanarak kedi mamasının raf ömründe saklayabilirsiniz.
 • Kuru ve serin yerde saklayın: Kedi mamaları 38°C‘nin (100°F) altında seri ve kurun yerlerde saklamanız gerekmektedir. Vitamin kaybı, bakteri üretimi ve sertleşme gibi sorunlara maruz kalmamak için kedi mamalarınızı sıcaktan korumanız önerilir.
 • Dondurarak saklayın: Kedinizin için aldığınız kuru mamasının fazlasını 6 aya kadar derin dondurucuda hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Kedi neden mama kusar?

Kedi mamasını neden kusar sorusu kedi sahipleri tarafından sorulan sorulardan biridir. Kedilerin sadece ihtiyacı kadar yediği, doyduktan sonra yemediği konusunda yanlış bir bilgi vardır. Kediler mideleri dolana kadar sürekli yemeye çalışırlar. Bu fazla yemede mama kusmalarına neden olabilir.

Mama kusmasının bir diğer nedeni de sindirim sistemindeki problemden kaynaklanmaktadır. Kedinizin mama kustuğunu görürseniz önünden mamasını alın ve belirli bir süre sonra az miktarda tekrar önüne koyun. Eğer az mamayla kusmaya devam ediyorsa veteriner hekiminiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kedim neden mamasını yemez?

Kedi neden mamasını yemez sorusuna verilecek cevaplar arasında neden yemek yemediğinin belirtileri ve belirlenmesi önem taşımaktadır.

 • Hastalık: Kediniz yemek yemeyi aniden bırakıyorsa bu genelde sindirim sistemi, böbrek yetmezliği, pankreatit, bağırsak sorunları ve kanser sorularını gösterebilir. Yaşanan hastalık sorunlarında hekiminiz ile konuşarak gerekli tedavileri yaptıktan sonra kediniz tekrar iştahına kavuşabilir.
 • Aşılanma: Rutin aşılardan sonra kedilerin iştahsızlığı yaygın görülen sonuçlardan biridir. Aşılara karşı verdikleri yan etkiler arasında bulunan iştahsızlık ve halsizlik gibi nedenlere sonuç olabilir. Veteriner hekiminiz aşılama sonra bu gibi yan etkilerden size bahsedecektir.
 • Yabancı ortamda bulunmak: Kediler yaşadıkları ortama ve düzenlerine bağlı olarak yaşamaktadır. Hayatlarında radikal bir değişiklik olduğunda farklı reaksiyonlar gösterebilirler. Alışılmadık bir araba ya da uçak yolcularından sonra kedilerin iştahsızlık problemi yaşaması normaldir. Zaman içerisinde bu sorunları geçmesi gereklidir.
 • Mama ile ilgili sorunlar: Yavrudan yetişkin döneme geçen kedinize yeni bir kuru mama vermeye başladıysanız mamanın çeşidini beğenmiyor olabilir. Kediler her zaman tükettikleri mamanın haricinde diğer mamalara tavır değişikliği sağlayabilir.
 • Psikolojik sorunlar: Kedilerde ara ara anksiyete ve depresyon gibi psikolojik bozukluklarda görülebilmektedir. Bu sorunlar iştahsızlık problemlerini tetikleyebilir. Evde değişiklikler olması, yabancıların çok fazla eve girmesi ve evde bulunmamanız kedinizin psikolojisini bozabilir.

Kedilerde iştah kaybını nasıl tespit edersiniz?

Kedinizin düzeninde herhangi bir sorun görüyorsanız ve aşağıdaki maddeleri dostunuzda görüyorsanız yemek yeme sorunu olduğunu doğrulayabilirsiniz. Kedinizin iştah kaybını tespit etmek için aşağıdaki belirtilere bakabilirsiniz;

 • Aniden kilo kaybetmesi
 • Göz küresinin dışa çıkıklığı
 • Kusma ve ishal durumları
 • Kalp atışının zayıflaması
 • Nefes almada zorlanması
 • Ateş yükselmesi
 • Karnında beliren şişlik

En İyi 5 Kedi Maması 2022

Enjoy Tavuklu Kedi Maması 15 KG

Kedilerin damak zevkine göre özel üretilmiş olan enjoy kedi maması, içerdiği zengin mineraller ve vitaminler sayesinde kedinize sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sağlar. Mamadaki Omega 3 ve Omega 6 katkıları, kedilerinizin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve hastalıklara karşı savunma gücünü artırmalarına destek olur.

Besin İçeriği:

Ham Protein: 27Ham Yağ: 10Ham Lif: 2.5Ham Kül: 8Nem: 10Bakır Sülfat: 17 mg/kgFosfor :1.0
Kalsiyum: 1.5Vit.A: 15.000 IUVit.C: 120 mg/kgVit.D: 1.000 IUVit.E: 150 mg/kgME: 3.300 kcal/kg 
 • Kedilerin daha sağlıklı ve iyi bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli olan Omega 3 ve Omega 6 vitaminlerini içerir.
 • İçinde bulunan proteinler, aminoasitler ve mineraller deri gelişiminin yanında tüy dökülmesine karşı da fayda sağlar.
 • Kolay ve rahat sindirilebilir aynı zamanda şekli ve boyutu sayesinde her kedi kolaylıkla tüketebilir.
 • Zengin içeriği ile kedilerin tercih ettiği kedi mamaları arasındadır.

Tasty Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 kg

Kedi bakan pek çok kişinin bildiği ve duyduğu Tasty markası uzun yıllardır sektörde kedi maması üretmeye devam ediyor.  Balık yağı ve tavuk yağı içerikli mamada omega 3 ve omega 6 ile sağlık deri ve parlak tüy oluşumuna katkı sağlar. Zengin kurutulmuş tavuk eti, pirinç, mısır, irmik altı un, bira mayası, vitaminler ve mineraller ile zenginleştirilmiş bir kuru mamadır.

Besin İçeriği:

Nem  8%Protein 26%  Yağ Oranı 14%Ham Kül 8%Ham Selüloz 6%Kalsiyum 2%Fosfor 1%
Sodyum 0,50%Vitamin A 12500 ıu/kgVitamin D 1000 ıu/kgVitamin E 80 mg/kgVitamin C 120 mg/kgTaurin 1000 mg/kg 

ALLEVA Düşük Tahıllı Tavuk Eti Kısır Kedi Maması 10 Kg

Alleva farklı tatlarda kedi mamaları üretmekte meşhurdur. Yaban mersinli, elma ve havuç tatları ile pek çok kedi cinsi için kedi maması üretmektedir. Sindirimi hassas ve alerjiye yatkın hayvanlar, yavru kediler, kısır kediler ve kısırlaştırılmamış kediler için özel üretilmektedir.

Alleva Equilibrium, ek bir çözünür lif, vitamin ve mineral kaynağı olarak meyve ve sebzeler (yaban mersini, kızılcık, elma ve havuç) ile gıdaları raf ömrü boyunca taze tutan doğal antioksidanlar içerir. Alleva Equilibrium, mükemmel tadı ve yüksek kaliteli hayvansal proteinleri garanti eden hem taze hem de suyu alınmış et içerir.

Besin değerleri:

D3 Vitamini (3a671) – 1000 IUB1 Vitamini (3a821) – 30 mgB6 Vitamini (3a831) – 10 mgNiasin (3a314) – 140 mgFolik asit (3a316) – 2.20 mgKolin klorür (3a890) – 2500 mgÇinko (3b603) (Çinko Oksit) – 75 mg
E Vitamini (3a700)B2 Vitamini – 10 mgB12 Vitamini – 0.06 mgBiotin (3a880) – 0.20 mgD-kalsiyum pantotenat (3a841) – 12 mgDemir (3b101) (Demir (II) karbonat (siderit)) – 80 mgTaurin (3a370) 1000 mg

Exclusion Monoprotein Düşük Tahıllı Ton Balıklı Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 12 Kg

Exclusion kedi maması, İtalya’da üretilmiş tavuk yağı, mısır, buğday, soya, gluten içermeyen kuru kedi mamasıdır. Yüksek kalitede GDO’suz içerikle hazırlanan düşük tahıl ile formülize edilmiştir.

Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile balık yağı içermesi sebebiyle kedinizin deri ve cilt sağlığına olumlu etki sağlar. Tüylerinin parlak bir görünüme kavuşmasını sağladığı gibi tüy dökülmesini ve deri hastalıklarının oluşumunu engeller.

Vitamin E 730 mgVitamin B1 12 mgVitamin B3 22,5 mgVitamin B12 0,1 mgVitamin H 0,1 mgBakır 3,5 mgManganez 3,6 mg
Selenyum 0,18 mgVitamin C 230 mgVitamin B2 24 mg  Vitamin B6 5,5 mgFolik Asit 2,2 mgBetain 2.100 mgÇinko 45 mg

Felicia Düşük Tahıllı Somunlu Kedi Maması 12 kg

Felicia, düşük tahıllı, balıklı, tavuklu ve kuzu etli gibi çeşitli aromalara sahip kedi maması dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi önemli avantajlar sunmaktadır.

Yavru, yetişkin, kısır veya kısırlaştırılmamış kedilere özel formüllerle üretilen Felicia kedi mamaları kediler için gerekli tüm besinleri sağlamaktadır.

Besin değerleri:

Protein 32%Ham kül 8%Omega 6 3.78%Vitamin A  15,000 IU/kgVitamin C 15 mg/kgVitamin D3 90 Iu/kg
Yağ içeriği 15%Ham selüloz 2.8%Omega 3 0.6825%Taurin 1,500 mg/kgvitamin E 90 mg/kg 

En Ucuz Kedi Maması 15 kg

Kediler dengeli ve sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Kedilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için gereken besinleri kuru kedi mamalarından alabilirler. Bu yüzden kedilerinize vereceğiniz kedi mamalarının içindekiler çok önemlidir. İnsanların tükettiği gibi aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler kedilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Sokaktaki sevimli dosyalarımızı beslemek için de insanların beslendikleri yerine kuru kedi maması ile beslemek önemlidir. Sokaktaki dostalarımız beslemek için kullanılan açık kedi mamaları hava ile temas ettiği için dostlarımız için her zaman sağlıklı değildir.

Ayrıca hava alan ve iyi koşullardan saklanmayan kedi mamalarında bakteriler üreyebilir. Bu bakteriler ise mide ve bağırsakları rahatsız edebildiği gibi beslenme hastalıklarına neden olabilir.

Petshop ve Online petshop mağazalarında mama sirkülasyonu çok daha fazla olduğu için mamalar genelde daha taze olmaktadır. Sokak hayvanlar için 15 kg en ucuz kedi maması arıyorsanız online petshop mağazalarına bakmanız size yardımcı olabilir.

En ucuz kedi mama markaları

En ucuz 15 kg kedi mama cimri sitesinden ve En ucuz 15 kg kedi mama akakçe sitesinden derlenen kedi maması markalarının fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Goody gourmet 15 kg yetişkin kuru kedi maması 180,90 TL
 • Gifyy Gurme 15 kg Yetişkin Kedi Maması 207,90 TL
 • Paw Paw Balıklı 15 kg Yetişkin Kuru Kedi Maması 211,60 TL
 • Goldi Balıklı 15 kg Yetişkin Kedi Maması 215,99 TL
 • Goldlife Gourmet 15 kg Renkli Karışık Yetişkin Kedi Maması 221,00 TL
 • Paw Paw Gurme 15 kg Yetişkin Kuru Kedi Maması 225,00 TL
 • Tasty Tavuklu 15 kg Yetişkin Kedi Maması 229,00 TL

Uygun pet gross sitemizde sokak hayvanlarına özel olarak sattığımız en ucuz kedi mamaları listesine konumuza bakarak ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap