1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Abyssinian Kedi Cinsi (Habeş Kedisi) Özellikleri, Karakteri, Bakımı, Sağlığı

Abyssinian Kedi Cinsi (Habeş Kedisi) Özellikleri, Karakteri, Bakımı, Sağlığı
+ - 0

Abyssinian Kedisi halk arasında Habeş Kedisi olarak da bilinen, dünya genelinde insanlar tarafından büyük ilgi gören bir kedi türüdür. Diğer kedi türlerine nazaran daha farklı bir görüntüsü olan Abyssinian Kedi Cinsi, Türkiye’de de son yıllarda popülerleşmeye başlamıştır.

Abyssinian Kedi Cinsi Karakteri

Kedi cinsleri arasında belirgin yüksek zekası ile öne çıkan Habeş Kedisi, enerji dolu ve hareketli bir kedidir. Ev kedisi olmalarına rağmen, doğal hayatlarından kalma özellikleri olan yüksek pozisyonlarda bulunma isteklerini evlerde de sürdürürler. Bu nedenle çoğu kez yüksek yerlere zıplayarak insanları yukarıdan izlemeyi severler.

Hem fiziksel görünüşündeki farklılık hem de hareketleri ile asil bir kedi karakterine sahiptir. Birçok kedi türüne göre sevilmekten hoşlanmayabilir. Fakat istediği zamanlar, sevecen kedi karakteri sergilerler.

Ev kedilerinin çoğunun yaptığı uyuma aktivitesine pek de meyilli olmayan bu kedilerin enerjilerinin hiç bitmediğine şahit olabilirsiniz.

Yüksek zeka seviyesine sahip olmalarından dolayı algıları açık olan bu kediler, köpekler gibi kolayca eğitilebilirler. Odaklanmaları çok kolay olan bu kedilerin yeni şeyler öğrenmeye oldukça yatkın oldukları gözlenmiştir.

Abyssinian Kedi Cinsi Tarihcesi

Abyssinian Kedi Cinsi Tarihçesi

Osmanlı döneminde Habeşistan olarak anılan Etiyopya, Habeş Kedisi’nin anavatanıdır. Bunun yanında, Etiyopya’ya ait olan bu kedi ırkı 1900’lü yılların başında İngiltere’nin sömürgecilik faaliyetleri sırasında Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

İnsanlar ile birlikte yaşaması, Mısırlı Firavunlar dönemine kadar giden Abyssinian Kedisi, Mısır Firavunu’nun Habeş Kralı’ndan özel istekle Mısır’a getirilmesi ile burada da popülerlik kazanmıştır. İlerleyen yüzyıllarda da birçok insan tarafından ev kedisi olarak beslenmiştir.

2008 yılında bazı genetik uzmanı bilim adamları tarafından genleri araştırılan Habeş kedisi’nin Asya kökenli genlere sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında genlerinde baskın olarak yer almasa da Avrupa kökenli kedi ırklarının da genomları yer almaktadır. Bu da Habeş Kedisi’nin Asya Kıtası üzerinden Afrika’ya bir şekilde geçiş yaptığını göstermektedir.

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bir üçgeni andıran kafatası yapıları küçük boyuttadır. İri ve birbirine uzak gözleri vardır. Kulakları incelendiğinde kafa boyutuna göre büyük bir kulak yapısına sahip olduğu söylenebilir. Kulakları, kafatası ile birleştiği noktada genişçe başlayıp uçlara doğru üçgen biçimini alır ve tam olarak sivri değildir.

İri gözlerinin altında yer alan çizgiler Abyssinian Kedisi’nin öne çıkan bir fiziksel özelliğidir. Yeşil ya da sarı renklerde olabilen gözlerinin altındaki bu çizgiler, onların farklı görünümlerini oluşturan bir özelliktir.

Sık ve kısa tüylere sahiptirler. Genellikle kahverengi tonlarda bir tüy yapısına sahip olsalar da kırmızımsı, koyu sarı, gümüş ve mavi renklerinde tüylere sahip olabilirler. Tüylerine dokunulduğunda ipek kadar yumuşak olduğu hissedilir. Gerdan ve karın bölgelerinde daha açık renkli tüylerin yer aldığı görülmektedir. Yeni doğan bir Habeş Kedisi’nin tüy rengi ilk 1.5 ay boyunca tam olarak belli değildir. Bu sürenin sonunda gerçek tüy renkleri oturmaya başlar.

Ortalama 5 kg ağırlığında olan Habeş Kedisi’nin yaşlı ve erkek olanlarının ağırlıkları 7 kg’a kadar çıkabilmektedir. Genellikle diğer kedilere göre daha fit bir yapıda olur ve çok kilo almazlar. Çünkü çok hareketlidirler.

İnce ve uzun bir kuyruğa sahiptirler. Boyları, normal kediler ile benzerlik gösterir. Vücutları çok uzun olmamakla birlikte fit, kıvrak ve estetik bir görüntüye sahiptir.

Abyssinian Kedi Cinsi Bakimi

Abyssinian Kedi Cinsi Bakımı

Kedi bakımında en önemli işlem olan tüy bakımının Abyssinian Kedisi’nde çok büyük bir sorumluluk arz ettiği söylenemez. Kısa tüy yapısına sahip olmalarına rağmen çok tüy taramasına ihtiyaç duymazlar. Çok fazla tüy dökmedikleri gözlenmiştir.

Yıkanma konusunda çekingen olmayan Habeş Kedileri’ni ayda bir kez özel şampuanlar kullanarak yıkayabilirsiniz. Temiz ve parlak bir tüy yapısına sahip oldukları için genellikle banyo yaptırmaya bile ihtiyaç duymazlar.

Ev içerisinde sürekli tırmanmak isterler. Onların bu özelliğini engelleyemezsiniz. Bu nedenle tırmanabilmeleri için tırnaklarının belirli bir uzunlukta olması gerekir. Saldırgan özelliklere sahip olmadıkları için tırnaklarını kesmemeyi tercih edebilirsiniz. Tırnak kesim işlemi, tırnaklar orta uzunlukta olacak şekilde gerçekleştirilmelidir.

Diş temizlikleri, petshop mağazasından temin edeceğiniz özel fırça ve macunlar ile gerçekleştirilmelidir. Günlük fırçalama yapmak yerine haftada bir iki kez fırçalama yapmak yeterlidir.

Bazı durumlarda göz kenarlarında akıntı ve çapak oluşumu gerçekleşebilir. Bu durumda bir miktar pamuk yardımı ile soğuk çayı, bu bölgelere uygulayabilirsiniz. Gözlerde oluşabilecek bir enfeksiyon, gözlerini kaybetmesine neden olabilir. Veterinerler, akıntı durumunda damla verebilir. Fakat, siz evde çay pansumanı yaptığınız sürece bu hastalıklara doğal bir şekilde engel olursunuz. 

Temizliklerine aşırı düşkün olan Habeş Kedileri’nin tuvaletleri kesinlikle temiz tutulmalıdır. En az iki günde bir özel kimyasallar ile temizlik gerçekleştirilmelidir. Aynı işlem günlük olarak mama kaplarına da uygulanmalıdır.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

İnsanlara karşı olumsuz tavırlara sahip olmayan Habeş Kedileri, uyumlu bir yapıya sahiptir. Fakat buna rağmen çok fazla ilgi gösterilmesinden hoşlanmayabilirler. Özellikle çocukların çok küçük yaşta ve hareketli oldukları zamanlarda rahatsız olabilirler. Bu durum onların çocuklara zarar vereceği anlamına gelmemektedir. Yalnızca oyun oynama zamanlarının onların keyiflerine kalmış bir durum olduğunu unutmamak gerekir.

Diğer evcil hayvanlar ile ilişkileri incelendiğinde uyumlu oldukları gözlenmiştir. Yine de eve yeni bir hayvan alırken doğrudan onlar ile aynı ortama koymamak gerekir. Temizlik, bakım ve yaşam alanları, Habeş Kedileri için çok önemlidir. Farklı bir hayvanın yaşam alanlarına girmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda bu sürecin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir.

Üreme

Sıcak iklim kedisi olması nedeniyle, havaların ısınması ve bol güneş ışını aldıkları zamanların artması, kızgınlık dönemine kolaylıkla girmelerine neden olabilir. Genellikle 6 yavru dünyaya getiren Habeş Kedileri’nin yavruları, özel yavru kedi maması ile 2. aydan sonra beslenebilir.

Beslenme

Her kedide olduğu gibi kaliteli ve taze kedi mamasının seçilmesine önem verilmelidir. Hareketli olmaları nedeniyle iyi beslenmelidirler. Enerjik yapılı olsalar da yüksek yağ oranı olan mamalar tercih edilmemelidir.

Eğitilmeye müsait bir yapıda oldukları için ödül mamaları tercih edilebilir. Bu durumda en kaliteli ve protein değeri yüksek ödül ve konserve mamalar tercih edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Abyssinian Kedisi üzerine sık sorulan soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Abyssinian Kedisi tüy döker mi?

Her kedi cinsi bu kediler de belirli bir oranda tüy döker fakat kısa tüyleri bulunduğundan dolayı bu sorun diğer cinslere göre daha azdır.

Habeş kedisi sosyal bir kedi midir?

Haber kedisi oldukça oyuncu ve aktif bir canlıdır. Oyun oynamayı çok sever ve son derece eğlencelidir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap