1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

American Keuda Kedisi Özellikleri, Karakteri, Tarihçesi, Bakımı, Sağlığı

American Keuda Kedisi Özellikleri, Karakteri, Tarihçesi, Bakımı, Sağlığı
+ - 0

American Keuda kedisi çok hızlı koşması ile ün yapmış Amerika’ya ait bir kedi ırkıdır. Hızı ile öne çıkan bu kedi türü, bugün Amerika Kıtası’nın çoğu yerinde beslenen bir kedi türü haline gelmiştir.

Bu içeriğimizde American Keuda kedisi cinsinin özellikleri, karakteri, tarihçesi, bakımı, beslenmesi üzerine tüm bilgileri bulabilirsiniz.

American Keuda Kedisi Karakteri

Hız özelliklerinin yüksek olması nedeniyle zekâları, diğer kedi cinslerine göre bir seviye daha geri plandadır. Fakat bu durum, onların zekasının düşük olduğu anlamına gelmez. Sadece sosyalleşme özelliklerinin biraz daha düşük olduğu söylenebilir. Bu nedenle pek ilgi istemeyen bir kedi cinsidir.

İlgiye ihtiyaç duymayan American Keuda Kedisi, tüm gün boyu bir oyuncak ile kendi başına oynayabilir. Çok hareketli değildirler. Bu nedenle ev içerisinde çok dağınıklık yaratmazlar. Bu karakteri onun ailelerin tercih ettiği evcil bir kedi cinsi olarak ön plana çıkmasında önemli bir rol oynar.

Suyu çok seven bir kedi türüdür. Birçok kedi cinsi sudan pek hazzetmese de bu ırktan kediler olabildiğince çok su kenarında olmayı isterler.  Bu sebeple suyun yoğun olarak bulunduğu banyolara sürekli kaçmaları ile ünlüdürler. Özellikle sahipleri banyo yaparken onları rahatsız edebilirler.

American Keuda Kedisi Tarihçesi

Yapay olarak üretilmiş melez bir kedi cinsidir. 1980’li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico ve Texas eyaletlerinde gerçekleştirilen özel bir programla, birçok kedi geninin bir arada çarprazlanması ile üretilmiştir. Bacaklarının orta kısmında ve göbeklerinde hızlı olmalarını sağlayacak bir doku tabakası oluşacak şekilde üretilmiştir.

Mısır Mau Kedisi ile benzer özelliklere sahip olması ile bilinmektedir. Bu nedenle genlerinde Mau Kedisi’nin genomlarının yer aldığı düşünülmektedir. Fakat bunu destekleyen kesin bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

2000’li yılların başında bazı çevreler tarafından tanınsa da, saf bir ırk olmaması ve çok değişken renklerde olması, ayırt edilmesini zorlaştırdığı için resmi olarak tanınmamıştır.

Türkiye’de pek tanınmayan bir kedi türüdür. Çok az sayıda American Keuda Kedisi, Türkiye’de beslenmektedir.

American Keuda Özellikleri

American Keuda Özellikleri

American Keuda kedisi özellikleri arasında ayırt edici fiziksel özellikler yer almaktadır. Göbeklerinde ve dirseklerinde yer alan özel doku, koştukları sırada çok iyi bir şekilde gerginleşebilmektedir ve hızlanmalarını sağlamaktadır. Buna ek olarak bacaklarındaki kasların dayanıklılığı ve esnekliği de hızlarına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Boyutları göz önüne alındığında diğer kediler ile hemen hemen aynı boyutlarda oldukları gözlenmiştir.

Kısa ve çok farklı renklerde tüylere sahiptirler. Özellikle kürkleri çizgili olan türleri, çitalara benzetilmektedir. Hızlı oldukları da bilindiği için bazen “Amerikan Çitası” olarak da çağrılırlar. Yumuşak ve düz bir tüy yapısına sahiptirler. Kürkleri, ince bir yapıda olduğu için soğuk ortamlarda yaşamakta zorlanabilirler.

Bir bademi andıran gözleri vardır. Bazı türlerinin gözlerinin kenarlarında siyah çizgiler yer almaktadır.

Kulakları tabanda genişçe ve uçlara doğru sivri bir yapıdadır. Orta büyüklükte kulakları vardır. 

Tüy renkleri gibi kilo özellikleri de çok değişkenlik gösterir. Aşırı beslenenleri, 8 kg ağırlığına kadar ulaşabilirken, normal beslenen ve hareketli bir yaşam sürenleri 3-4 kg ağırlığında olabilmektedir. Bu kilolarda oldukları sürece atletik ve estetik bir vücut yapısına sahiptirler.

Bakımı

Kısa tüy yapılarına rağmen, mevsim geçişlerinde tüy döktükleri görülmüştür. Bu dönemlerde tüylerinin taranması önemlidir. Suyla aralarının çok iyi olması, banyo yaptırılmalarına olanak sağlamaktadır. Onları, ay içerisinde üç dört kez yıkayabilirsiniz. Fakat, soğuk havalarda banyo yaptırdıktan sonra tüylerinin kuruduğundan ve sıcak bir ortamda olduklarından emin olmalısınız. Aksi halde akciğer enfeksiyonu kapabilirler. Tırnak kesimleri ve ağız temizlikleri de birkaç haftada bir yapılabilir.

Kendi başlarına oynamayı sevdikleri için daha çok tek başlarına oynayabilecekleri oyuncak türlerinden satın almalısınız. Onlara özel bir oyun ve yaşam alanı yaratmanız daha olumlu olacaktır.

Yapay bir şekilde üretildikleri için çok fazla hastalığa yakalandıkları gözlenmemiştir. Bu durum, onların gen havuzları oluşturulurken titiz bir şekilde çalışıldığını göstermektedir. Bakımları ve beslenmeleri iyi bir düzeyde gerçekleştirildiği takdirde 20 yıla kadar yaşayabilmektedirler.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Kendi başlarına vakit geçirmeyi daha çok tercih ettikleri için çocuklara iyi bir oyun arkadaşı olamayabilirler. Bu durum, onların çocuklar ile aynı ortamda bulunamayacağı anlamına gelmez. Fakat, çocukların aşırı ilgilerinden rahatsız olup depresif hareketlerde bulunabilirler. Özellikle, bebekliklerindeki olumsuz ortam ve olayların etkisi ile anksiyete geliştirerek korkak bir karakter sergileyebilirler.

Evcil hayvanlar ile iyi uyumlu oldukları bilinmektedir. Yine de kendi başlarına oynamayı ve koşturmayı tercih edeceklerini unutmayın.

Üreme

Üreme dönemlerinde çiftleştikleri takdirde farklı sayılarda yavrular verebilmektedirler. Melez bir ırk olduğu için kesin bir yavru sayısı vermek mümkün değildir. Fakat içgüdüsel özellikleri gözlendiği takdirde koloni halinde yaşam özellikleri yüksek seviyededir. Özellikle, annesiz kedileri sahiplenerek baktıkları gözlenmiştir. Bu durum da, birçok hayvan türünde gözlenen yalnızca kendi ırkının üremesine olanak verme özelliklerinden farklıdır.

Beslenme

Atletik olmaları ve çok hızlı koşmaları nedeniyle besin değeri yüksek olan mamalara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yağ oranları çok yüksek olmamak koşulu ile bir miktar fazla yağ içeren mamalardan tercih edilebilir. Bunun yanında, kuru mama alırken bayat olmamasına dikkat edilmelidir.

Konserve mamaları seven ve iştahla yiyen bir kedi türüdür. Fakat sürekli konserve mama yemeye alıştırılmamalıdırlar. Bu durum, onların sindirim sistemi rahatsızlığı yaşamalarına neden olabilir.

Ödül mamaları yerine, evde yapılabilen tavuk püreleri verilebilir. Bunun yanında taurin ihityaçlarını karşılamak amacıyla ciğer püresi yapılıp birkaç ayda bir verilebilir. Ciğer püreleri kesinlikle çok sık verilmemelidir. Aksi halde kaçınılmaz bağırsak rahatsızlıkları ile karşılaşılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Amerikan keuda kedisi üzerine en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık.

Çok miyavlar mı?

Bu kedi ırkından dostlarımız sessiz ve sakin olarak nitelendirilebilir ve fazla miyavlamazlar.

Diğer evcil hayvanlarla nasıl geçinir?

Bu dostlarımız tek başına vakit geçirmeyi daha çok severler dolayısıyla iyi bir oyun arkadaşı olarak nitelendirilemezler. Bunun yanı sıra oldukça barışçıl ve sevgi doludur ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap