1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Amerikan Curl Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Sağlığı

Amerikan Curl Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Sağlığı
+ - 0

Amerikan Curl kedisi kıvrık kulaklarıyla tanınan, sadık bir karaktere sahip aile bağları kuvvetli bir kedi cinsidir. Bu içeriğimizde Amerikan Curl kedi cinsinin tarihi, fiziksel ve karakteristik özellikleri ve sağlığıyla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Tarihi

Amerikan Curl kedisi tarihi yakın bir geçmişe dayanmaktadır. Busevimli kedi cinsi1981 yılında Kaliforniya’da Joe ve Grace Ruga tarafından bulunmuştur. Yavru kediyi evine götüren Ruga, bu kediye Shulamith adını vermiş, daha sonra kedinin yavruları olmuştur. Yavru kediler de tıpkı anneleri gibi kıvrık kulak ve kuyruklara sahip olmuştur. İlk bakışta fiziksel özelliğinin diğer kedilere göre oldukça farklı olduğu fark edilebilen bu cinsin kuyruğu geriye doğru kıvrıktır. Fark edilebilir özelliklerinden ötürü ilgi çeken bu cins kısa süre içerisinde insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bu sevimli dostlarımız popülaritelerinin hızla artmasının ardından uluslararası kedi dernekleri tarafından farklı bir cins olarak onaylandı ve yetiştirilmeye başladı. Amerikan Curl kedisinin tarihi kısaca böyledir. Dolayısıyla doğal bir genetik mutasyon ile ortaya çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Amerikan Curl kedisi özellikleri

Amerikan Curl Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Amerikan curl kedisi fiziksel özellikleri şu şekildedir:

Amerikan Curl kedisinin erkeklerinin ağırlıkları 3.5 kg ila 6 kg arasında değişkenlik gösterir. Nispeten daha zayıf olan dişi Amerikan Curl, ortalama 3 kg ağırlığında olur. Göz renkleri ise mavi, bakır, kehribar, fındık, turuncu ve sarı renkleri arasında değişir. Fiziksel özelliklerindeki en dikkat çekici yanları ise, diğer kedilerde olmayan kulak şekilleridir.

Bu kediler büyük olmasa da boylarına göre oldukça kaslı sayılabilirler. Kemikleri orta iriliktedir ancak hassas sayılmazlar. Kuyrukları uzun ve gözleri farklı şekillerde olabilir ancak en bariz özellikleri kulaklarıdır. Geniş kulaklıkları, ortalama 90 derecelik düz bir kavisli şekle sahip, tüylü ve esnektir.  Renklerinin bir standarttı yoktur ve dolayısıyla farklı renklerde olabilirler.

Amerikan Curl kedisinin renkleri ise birçok farklı şekilde olabilir. En çok karşılaşılan renklerin başında beyaz, mavi, siyah, kırmızı, krem, çikolata, leylak, gümüşi, altın ve kahverengi formasyonlarındadır. Genelde tep tip düz renge sahip olurlar ancak bazı durumlarda kaplumbağa kabuğu, çift renk ve üç renk şeklinde olabilir. Nadiren tekir, duman ve gölgeli renklere de sahip oldukları görülmüştür.

Amerikan Curl kedisi karakteri

Amerikan Curl Kedisinin Karakteri

Amerikan Curl kedilerinin karakteristik özellikleri merak edilen konulardan bir diğeridir. Bu kediler aile bireylerine karşı oldukça şefkatli ve sevecenlerdir. Çocuklara karşı uysal olan bu cins, kuyrukları çekilebilir olmadığından bebekli aileler tarafından tercih edilebilir. Bu kedilerin uysal mizacı, onları evinizdeki köpeklerle de anlaşabilir kılıyor.  Gene de ilk tanışma esnasında temkinli olmanızda fayda var.

Evinize Amerikan Curl kedisi almak için kişilikleri konusunda herhangi bir endişe duymanıza gerek yok. Çoğu kediye oranla aile ilişkileri çok daha iyidir ancak günlük egzersiz ihtiyaçları göz ardı edilmemeli. Evdeki kedi merdiveni ve kedi tüneli gibi oyuncaklarla vakit geçirmeyi severler. Eğer evlerde yeterince egzersiz ve aktivite yapabilecekleri alanlar varsa, kilolarında orantısız artışın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca sahipleriyle etkileşime girebildikleri oyunları da çok severler. Bir kucak kedisi diyemesek de sahipleriyle beraber olmaktan çok hoşlanırlar.

Bakımı ve Sağlığı

Bu kedi cinsinin bakımı orta seviye zorlukta olarak kabul edilmektedir. Enerjileri yüksek olduğundan diğer kedi türlerine oranla daha fazla egzersiz ihtiyacı duyabilirler. Bu da onlarla daha fazla vakit geçirmeniz ve ilgilenmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Tüyleri orta düzeyde dökülür ve sosyal ihtiyaçları orta olarak kabul edilebilir. Tüyleri kısa ve orta şeklindedir. Sağlıklı bir Amerikan Curl kedisinin tüyleri ipeksi, pürüzsüz ve düz olur. Bununla birlikte yılda bir kez traş edilmeleri ve haftada bir tüy bakımlarının yapılması yeterli olacaktır.

Amerikan Curl kedilerinin alerjik durumları, çoğu kediye göre daha az olarak kabul edilebilir.  Diğer kedilere göre kulakları dış etkenlere karşı çok daha hassastır. Bu yüzden parazit ve su gibi durumlara maruz kalmaması için ek tedbirler almak gerekebilir.

Sık Sorulan Sorular

Bu kedi cinsi üzerine sıkça dile getirilen bazı soruları sizler için yanıtladık.

Amerikan Curl kedisi ne kadar yaşar?

Amerikan Curl kedisinin ortalama yaşam ömürleri ortalama olarak 9-10 yıldır ancak iyi bakıldıklarında 13 hatta 14 yıla kadar yaşayabilirler. Sevimli dostunuzun ne kadar uzun yaşayacağı onun bakımına göstereceğiniz özen ile doğru orantılıdır.

Çocuklar ile iletişimi nasıldır?

Bu sevimli kedi cinsi yaşadığı ortamlara hızla uyum sağlayabilmesi ile ünlüdür. Bu özelliği çocuklarla olan iletişiminde de geçerlidir. Onlara hızla uyum sağlar ve olabildiğince nazik ve sabırlı davranırlar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap