1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Ankara Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi, Karakteri ve Tarihçesi

Ankara Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi, Karakteri ve Tarihçesi
+ - 0

Ankara Kedisi kökeni Anadolu toprakları olan, uzun tüyleriyle nam salmış bir kedi cinsidir. Bu yazımızda Ankara kedisinin karakteri, tarihçesi, özellikleri, bakımı ve beslenmesi üzerine bilgiler bulabilirsiniz.  

Ankara Kedisi’nin Karakteri

Zeka özellikleri açısından birçok kedi ırkı ile benzer özelliklere sahip bir kedi ırkıdır. Enerji dolu olan Ankara kedileri, sosyal iletişim özellikleri yüksek olan kedi sınıfına dahildir. Birçok safkan kedi ırkında olduğu gibi, Ankara kedisi de sahiplerine bağlı olarak bilinir.

Sosyal olmaları nedeniyle, sahipleri ile uzun süreler oyun oynamaktan kaçınmazlar. Farklı oyuncak türlerini keşfetmeye meraklı bir kedi ırkıdır.

İnatçı özellikleri ile de bilinen Ankara Kedileri, bir şeyi istediklerinde onu yaptırana kadar direnirler. Bunu ise üstün iletişim yetenekleri ile gerçekleştirirler. Farklı miyavlama tonları ile isteklerini belli ederler. Bu durum kimi zaman rahatsız edici boyutlara varabilir. Bu da, eninde sonunda istediklerini elde etmelerine neden olur. Buna rağmen, sakin bir yapıya sahip oldukları bilinmektedir.

Ankara Kedisi’nin Tarihçesi

Ankara’ya özgü bir kedi ırkı olan Ankara Kedisi, Avrupa’dan Ortadoğu Bölgesi’ne geçen Haçlı Orduları tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Özellikle 16. yüzyılın sonlarından başlayarak, Avrupa’da popüler bir kedi ırkı olmuştur. Elde edilen bilgilere göre; Avrupa’da yaşamaya başlayan ilk uzun tüylü kedi türü olarak kabul edilebilir.  

İran Kedisi gibi birçok uzun tüylü kedi ırkı, Ankara Kedisi’nin farklı gen mutasyonları sonucunda üretilmiştir.

Ankra kedisi özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ankara kedisi özellikleri üzerine bilgi verirken ilk olarak beyaz ve uzun tüylerinden bahsetmek doğru olacaktır. Uzun bir vücut hattına sahip olan Ankara Kedisi, atletik bir yapıdadır. Ortalama 3-4 kg ağırlığında olmaktadırlar. Birçok uzun tüylü kedi türüne kıyasla hafif bir vücuda sahiptir. Vücut yağ oranları düşük ve kas oranı yüksektir.

Yerden yükseklikleri 15 cm ile 20 cm arasında değişmektedir. Vücut uzunlukları ise 60 cm’ye yaklaşabilmektedir. Vücuduna oranla ince uzun bacak yapısına ve orantılı patilere sahiptir. Ön bacaklar, arkadakilere göre daha kısadır.

Tek tabakadan oluşan tüyleri, oldukça uzun, parlak ve ipeksidir. Ağzının altından karnına kadar olan bölgede daha yoğun bir tüy tabakası vardır. Safkan Ankara Kedisi, bembeyaz bir tüy tabakasına sahip olmaktadır.

Bir fırçayı andıran kuyruğu, uca doğru incelen bir yapıya sahiptir. Fakat üzerindeki kalın tüy tabakası nedeniyle kabarık görünür.

Göz renkleri sarı, mavi, kehribar, bakır rengi ve yeşil olabilir. Yuvarlak yapıda olan ve “badem göz” denilebilecek gözlere sahiptir. İki göz, Van Kedisi’nde olduğu gibi farklı renklerde yer alabilmektedir.

Yaşam süreleri 20 yıla kadar çıkabilmektedir. Ortalama olarak 15 sene yaşamaktadırlar. Beslenme ve bakımlarının kaliteli olması, yaşam sürelerini artırıcı faktörlerdir.

ankara kedisi

Ankara Kedisi Bakımı

Uzun tüylü kedilerde bakım, önemli bir yere sahiptir. Ankara Kedileri’nin diğer birçok kedi türüne nazaran, daha fazla tüy dökmeye meyilli bir kedi ırkı olduğu söylenebilir. Bu nedenle Ankara Kedisi’nin tüylerini özel kedi tarağı ile taramanız gerekir. Bu işlemi, özellikle mevsim geçişlerinde haftada bir uygulamalısınız.

Ankara Kedisi, çok özel bir kedi ırkıdır. Bu nedenle bakım malzemeleri tam olmalıdır. Tuvalet kabı kapalı, mama kabı ise metal tercih edilebilir. Bunun yanında hava boşlukları bulunan taşıma kaplarından edinmeniz gerekir.

6 ayını doldurmuş olan Ankara Kedisi’nin karma aşıları yaptırılmalıdır. Buna ek olarak iç ve dış parazit aşılarının da 3 ayda bir yapılması gerekir. Kedinizi 6 ayda bir veteriner kontrolüne götürmelisiniz.

Tertemiz ve parlak bir tüy yapısına sahip olan Ankara Kedisi’ne banyo yaptırılması önerilmemektedir. Tüy problemini hallettiğiniz sürece, kendisini temizlemede zorlanmayacaktır.

Birçok kedide olduğu gibi; Ankara Kedisi’nin de düzenli ağız temizliği yapılabilir. Temizlik sırasında kedilere özel diş fırçası ve diş macunu tercih edilmelidir. Böylece diş eti ve diş rahatsızlıkları önlenmiş olur.

Dışarı çıkmayan ve sürekli evde olan Ankara Kedileri’nin tırnakları ayda iki kez uçlarından kesilebilir. Bu hem onları enfeksiyona karşı korur, hem de sizinle oynarken sizi yaralamasını engeller.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Birçok hayvansever Ankara kedisi çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilir mi? sorusunu sormaktadır. Köpeklerle çok iyi dost oldukları bilinen küçük dostlarımız, kedilerin genelinde olduğu gibi alanını koruma içgüdüsüne de sahiptir. Bu nedenle eve yeni bir evcil hayvan geldiğinde bir süreliğine ayrı odalarda tutulmalıdırlar. Hayvanların yatakları değiştirilerek birbirlerinin kokularına alışmaları sağlanabilir. Fakat bu uyum süreci sevimli dostunuz için düşündüğünüzden daha kısa sürecektir.

Evcil hayvanlar ile olduğu kadar çocuklar ile de iyi iletişim kuran Ankara Kedisi, oyuncu yapısı ile çocukların da seveceği bir kedi türüdür. Safkan kedi türleri arasında, çocuklarınızın gelişimi için tercih edilebilecek ev hayvanlarından birisidir. Bu da hem kedinize hem de çocuğunuza ideal bir yaşam sunmanızı sağlayacaktır.

Üreme

Hormonal aktivitelerinin arttığı sıcak ve güneşli mevsimlerde ayda bir ya da iki kez kızgınlık dönemi geçiren Ankara Kedileri, çiftleştiği takdirde ortalama 4 yavru vermektedir. Anne kedi yaklaşık 60 güne yakın yavruyu emzirir.

Birçok kedi ırkı ile çiftleştirilen Ankara Kedisi, uzun zaman önce saflığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Fakat günümüzde hala saflığını koruduğu bilinmektedir.

Beslenme

Safkan kedi cinslerine kuru mama verilmesinde bir sorun olmadığı, veterinerler tarafından belirtilmektedir. Kuru mama, devamlı mama olarak kullanılabilir. Bunun yanında, Ankara Kedileri’ne yaş ve konserve mamalar nadir verilmelidir. Bu mama türleri yerine yağsız ve tuzsuz et ürünleri ile onları besleyebilirsiniz. Etçil hayvanlar oldukları için, protein oranları yüksek mamaları tercih etmelisiniz.

Mama seçiminde en önemli hususlardan birisi de kedinin yaşı ve kilo durumudur. Yaşlı, kısır ve kilolu olan Ankara Kedileri’ne düşük yağ oranına sahip mamalar verilir. Yavrulara ise protein ve yağ oranının yüksek olduğu mamalar verilmelidir.

ankara kedisi sorular

Sık Sorulan Sorular

Ankara kedileri üzerine sıklıkla dile getirilen bazı soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Ankara kedisi çok tüy döker mi?

Bu kediler uzun tüylü cinsler arasında yer alır. Dolayısıyla oldukça fazla tüy döktükleri söylenebilir. Ayrıca bu dostlarımızın tüy bakımına da diğer cinslere oranla daha fazla dikkat edilmelidir.

Ankara kedisine evde bakılır mı?

Bu dostlarımız evde beslenmeye uygun canlılardır. Dolayısıyla birçok hayvansever bakımını üstlenmek için bu cinsteki dostlarımızı seçmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap