1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Australian Mist Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Karakteri

Australian Mist Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Karakteri
Australian Mist Kedi Cinsi
+ - 0

Australian mist kedi cinsi ülkemizde çok yaygın olmasa da anavatanı olan Avustralya’da çok yaygın olarak beslenen ve sevilen kedi cinslerinden biridir. Görünüş olarak Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde yaygın olarak görülen tekir kedi cinsine benzediğinden 1977 yılına kadar kendi başına bir cins olarak kabul edilmemiştir. Son zamanlarda tüm dünyada da yaygınlaşmaya başlayan Australian mist kedi cinsinin ülkemizde de sevenleri bulunmaktadır. Peki

Kişilik/Karakter Tarihi

Australian mist kedi cinsi için kediler arasında en narin ve nazik cinstir denebilir. Bu nedenle küçük çocukları ve bebekleri olan kişilerin beslemesine de oldukça uygundur. Sabırlı olması ile de bilinen bu sevimli dostlar bebeklerin ve çocukların tüm müdahalelerine rağmen saldırmamaktadır. Ayrıca meraklı yapıları ve çocuk ruhlarıyla da bilinen bu cinsler sahiplerinin ve diğer insanların yaptığı her hareketi anlamlandırmaya çalışarak eğitime de oldukça açıklardır. Ancak eğitim denince bir köpeğe verildiği gibi otur, kalk ve temel komut eğitimleri aklınıza gelmesin. Sonuçta bu da bir kedi türü olduğundan en azından Australian mist kedi cinsi sahipleri evet, hayır, yapma, dur gibi komutları kedilerinin gayet iyi anladığını savunmaktadırlar.

Australian Mist Kedi Ozellikleri

Fiziksel Özellikleri

Australian mist kedi cinsi fiziksel özellikleri söz konusu olduğunda diğer kedilerin aksine çok daha küçük olduğu, bu nedenle yavru sanıldığı bilinmektedir. Kilo olarak yaklaşık 4 ila 7 kilo arasında değişen ağırlıkları istisnai durumlarda daha az ya da daha çok olabilmektedir. Kısa tüylü olan bu muhteşem dostlar ayrıca çok fazla tüy dökmezler. Ancak her kedi cinsi gibi düzenli olarak tüylerinin taranması ve veteriner kontrolüne götürülmesi şarttır.

Bakımı

Bakımı en kolay cinslerden biri olan Australian mist cinsi herhangi bir özel muameleye ihtiyaç duymaz. Kısa ve az tüylü olması nedeniyle haftada 3 ila 4 kere taramanız yeterli olacaktır. Her kedi gibi bu canların da bir kum kabı ve kendine ait bir mama kabı olması gerekmektedir. Gezmeyi de oldukça seven bu sevimli dostlarımızı eğer bir bahçeniz bulunuyorsa dolaşması için oraya bırakabilirsiniz. Bu hırka özel olan bir hastalık da bulunmadığından çok fazla hastalanmayan küçük dostlarımızın rahatsızlıklara karşı oldukça dayanıklı oldukları söylenebilir.ç

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Yukarıda da bahsedildiği üzere Australian mist kedisinin çocuklar ve evcil hayvanlar ile iletişimi oldukça iyidir. Oldukça ılımlı, sakin ve arkadaş canlısı olan bu cins çocuk ve bebeklerle doğuştan olarak çok iyi anlaşır. Ancak diğer evcil hayvanlarla uyumlu bir ortam sağlayabilmesi için biraz zaman tanınması gerekmektedir. Örneğin evinizde bir kediniz veya köpeğiniz varsa ilk önce bir süre Australian mist kedi cinsi ile aynı ortamda tutmanız ve birbirlerinin varlığına alıştırmanız yeterli olacaktır.

Üreme ve Beslenme

Tüm kedi cinsleri gibi vahşi doğada etçil bir hayvan olduğundan yüksek et içerikli kedi mamaları ile beslenmesi uygundur. Ayrıca ekstra olarak yaş mama ve pişirilmiş et takviyesi de verilebilir. Australian mist kedilerinin tamamen olgunluğa erişmesi ve doğum yapacak kıvama gelmesi yaklaşık 2 sene sürecektir. Bu muhteşem canlıların 2 yaşından önce çiftleştirilmesi veterinerler tarafından uygun görülmemektedir. Tek bir seferde bu muhteşem dostlarımız 3 ile 6 arasında yavru verebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Australian mist kediler için en çok merak edilen soruları yanıtladık. Aklınıza takılan diğer sorular için yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Ne kadar yaşarlar?

Australian mist kedi cinsinin ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Bu süre yaşadığı ortama ve ona iyi bakılmasına bağlı olarak uzayabilmektedir.

Yalnız kalmalarında sorun olur mu?

Bu sevimli dostlarımız ilgiye oldukça düşkündürler. Dolayısıyla evde sürekli ve uzun süreli yalnız kalmaları onları mutsuz edecektir.

Australian mist kedilerin çocuklarla iletişimi nasıldır?

Kedi cinsleri arasında çocuklara karşı en sıcak ve en sabırlı türlerden biri hiç kuşku yok ki Australian mist kedileridir. Çocuklarla ve bebeklerle iletişimleri son derece kuvvetleridir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap