1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Balinese Kedisi Özellikleri, Tarihçesi, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Balinese Kedisi Özellikleri, Tarihçesi, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi
+ - 0

Balinese Kedisi, çoğunlukla Siyam Kedisi ile karıştırılsa da özellikle dış görünüşü ve fiziki yapısındaki dikkat çekici özellikleri ile bilinir. Bu dikkat çekici özellikleri arasında kaslı görünümleri ve uzun tüyleri ön plana çıkmaktadır.

Bu yazımızda Balinese kedisi cinsi tarihçesi, karakteri, özellikleri, bakımı ve beslenmesi üzerine önemli bilgileri bulacaksınız.

Balinese Kedisi’nin Tarihçesi

Bali Adası’nda üretildiği bilinen Balinese kedisinin, kesin ataları bilinmemektedir. Farklı kedi türlerinden üretilen kedi ırkları, bu işlemi yapan bilim adımları tarafından kamuoyuna duyurulmaz. Çiftleşme sırasında hangi ırkların kullanıldığı bilinmemesine rağmen, Balinese Kedisi’nin Siyam Kedi ırkından geldiği biliniyor. Fakat, ikinci ırk olarak hangi kedi cinsi kullanıldığı bilinmemektedir.

balinese kedi cinsi

Balinese Kedisi’nin Karakteri

Balinese kedisinin karakteri üç kelime ile tanımlanabilir. Uysal, enerji dolu ve geveze tiplemeleri, Balinese Kedisi’nin karakterini tanımlamak için ideal kavramlardır.

Balinese Kedisi, uysal olması ve çevresine hızlı bir şekilde adapte olması ile bilinir. Etrafındaki diğer hayvan ve insanlar ile uyum içinde yaşaması, onu ev içi kedileri arasında cazibeli kılmaktadır.

İsteklerini, sıkça miyavlayarak dile getirirler. Özel ilgi isteyen Balinese Kedileri, çokça miyavlar ve sahibi ile konuşur. Bu nedenle konuşkan yapıda bir kedi ırkı olarak bilinir.

Enerji dolu olmaları nedeniyle sıkça oyunlar yapar ve çoğu zaman sahiplerini çok yorarlar. Buna rağmen; onların yoruldukları söylenemez. Bu canlılar, enerjileri hiç bitmeyecekmiş gibi hareket ederler.

Sevimlidirler ve dışarı çıkmayı seven sosyal kedi ırkı özelliklerini gösterirler. Aşıları tamamlandığı takdirde dönem dönem bahçenize çıkmasına izin verebilirsiniz.

balinese özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Fiziksel özellikleri bakımından Siyam Kedisi ile hemen hemen benzer özelliklere sahip bir kedi ırkıdır.

Uzun tüylere sahiptir. Fakat çok az tüy dökmektedirler. Uzun tüye sahip olan kediler arasında, tüy dökümü en az olan kedi ırkıdır.

Estetik bir görünüme sahip olan kaslı bir vücuda sahiptirler. Ortalama 4 kg ağırlığında olmaktadırlar.

Gözleri, kenarlarından aşağı doğru çok az meyilli bir şekilde yüzlerinde hizalanmış haldedir. Mavi renkli gözleri vardır.

Kulakları, tabandan uçlara doğru sivrilerek uzar. Uzun ve öne doğru hafif eğik bir kulak yapısına sahiptirler.

Farklı tipte tüy renklerine sahip olabilirler. Kremin ve kahverenginin açık tonlarının yer aldığı bir kürke sahip olan türlerinin boyun ve karın bölgeleri çok daha açık tonlarda olmaktadır. Bir diğer türde ise fildişi renkte bir kürk ve yine daha açık tonlarda benekler yer alır. Açık mavi tonlarda kürke sahip olan Balinese Kedileri’nin ise çene ve göğüs kısımlarında beyaz gölgeli yapılar ve koyu renkli benekler vardır. Kürkleri buz beyazı renkte olan Balinese Kedileri’nde ise pembemsi tonların da hakim olduğu görülmektedir.

Burunları, aşağı doğru uzanan bir yapıdadır. Ağız kısımları, zayıf yanakları nedeniyle öne doğru belirgin olarak çıkmaktadır. Gözlerinin altında yer alan kemiksi yapılar ise burunlarına dik olacak biçimde yanlara doğru uzamaktadır.

Kuyrukları görece daha uzun tüylüdür. Bütün kuyruk aynı kalınlıkta uzar.

balinese kedisi bakımı

Balinese Kedisi Bakımı

Tüyleri yumuşak bir yapıya sahiptir ve dökülme neredeyse çok az denilebilir. Bu nedenle bazı Balinese sahipleri kedilerinin tüylerini taramamayı tercih etmektedir. Elbette aksi durumlarda birkaç haftada bir tüyleri taranabilir.

Diş ve diş eti bakımı, Balinese Kedisi için önemli bir bakım işlemidir. Bu nedenle günlük olarak ağızları özel fırça ve macun ile temizlenmelidir. Bu materyaller, evcil hayvan maması ve ekipmanları satan dükkanlarda bulunabilir.

Tırnak bakımı da ağız bakımı kadar önemli bir yere sahiptir. Hareketli olmaları nedeniyle mobilyaları tırmalayabilirler. Bu hem size maddi anlamda zarar verir hem de onların tırnaklarının kırılmasına sebebiyet verebilir. Tırnaklarının ayda iki kez kesilmesi yeterli olacaktır.

Göz akıntısı problemi, Balinese Kedisi’nde ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda hiç zaman kaybetmeden ılık çay ve pamuk ile gözleri temizlenmelidir. Akıntı devam ederse veterinere başvurulabilir. Her iki göz için de farklı pamuk kullanılmalıdır. Bu, tek bir gözde bulunan enfeksiyonun diğerine yayılmasını engelleyecektir.

Kulaklarını kendileri temizleyemedikleri için kulak temizliğini de her hafta gerçekleştirmeniz gerekir. Kulaklarında çok fazla derine inmeden pamuk yardımı ile temizlik yapabilirsiniz.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Uysal ve uyumlu olmaları nedeniyle çocuklar ve diğer hane üyeleri ile iyi geçinirler. Cana yakın ve sevecen olmaları nedeniyle agresif tavırlar sergilemezler.

Farklı cins ev hayvanları ile büyük sorunlar yaşadıkları gözlenmemiştir. Fakat alanlarının daralması ve işgal edilmesi, onlara psikolojik olarak zarar verebilir. Bu nedenle evinize farklı bir evcil hayvan alırken iki kez düşünmelisiniz.

Üreme

Dişiler en erken 6 aylık iken cinsel olarak olgunlaşır ve kızgınlık periyotlarına girmeye başlar. Erkeklerde ise bu dönem daha geç olan 1. sene sonunda gerçekleşir.

Kızgınlık periyotlarında ev içerisinde çok fazla ses çıkarabilirler. Mobilyalara zarar verebilir ve dışarı kaçmaya çalışabilirler. Bu tür olumsuz durumlardan kaçınmak ve kedinizin de huzurlu yaşaması için kısırlaştırma önerilmektedir. Üremelerini istemek de bir seçenektir fakat bu durum onların ömrünü kısaltıcı etkiye sahiptir.

Beslenme

Protein ağırlıklı besinler ile beslenmeleri önemlidir. Veterinerler, Balinese Kedileri için kuru mamanın uygun olduğunu deklare etmektedir. Yaşlı olan kedilere düşük yağ oranlı mamalar verilmelidir. Protein oranı düşük mamaların besleyiciliği düşük olduğu için sağlıkları adına olumsuz etki yaratabilir.Ayrıca vitamin oranı yüksek ödül mamalarını belirli zamanlarda verebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Balinese kedi cinsi üzerine en çok merak edilen soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Çok tüy döker mi?

Bu kediler uzun tüyleriyle nam salmışlardır fakat buna rağmen alışılan aksine oldukça az tüy döken cinsler arasındadır.

Kaç yıl yaşar?

Bu kedi cinsinden küçük dostlarımızın diğer ırklara oranla daha uzun ortalama bir yaşam süresi vardır. Ortalama 20 yıl yaşarlar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap