1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Birman Kedi Cinsi Özellikleri, Tarihçesi, Bakımı ve Beslenmesi

Birman Kedi Cinsi Özellikleri, Tarihçesi, Bakımı ve Beslenmesi
+ - 0

Birman kedi cinsi kendine özgü bir yüz ifadesi bulunan “Burma’nın Kutsal Kedisi” olarak da tanımlanan ve mitoloji kitaplarında dahi kendine yer bulan bir kedi cinsidir.

Bu yazımızda Birman kedisinin karakteri, fiziksel özellikleri, tarihçesi, bakımı ve beslenmesi üzerine tüm aradıklarını bulabileceksiniz.

birman kedisinin tarihcesi

Birman Kedisinin Karakteri

Birman kedileri en zeki cinsler arasında yer alır. Ayrıca bu küçük dostlarımız eğitilmeye de oldukça açıktır.

Bu cinse mensup olan küçük dostlarımız oyuncu yapılarına rağmen genellikle uysal kediler olarak bilinmektedir. Oldukça sosyal canlılar olarak kabul edilen bu sevimli dostlar insanlar ile yakın bağlar kurarlar.

Bu kedilerin en öne çıkan özellikleri arasında sakinlikleri sayılabilir. Bunun yanı sıra fazla miyavlamaya da hevesli değillerdir. Gürültü çıkarmamaları evcil kediler arasında çokça tercih edilmelerine neden olmaktadır.

Birman Irkı Tarihçesi

“Birman” ismi Fransızca kökenlidir. Birmanie kelimesi, Fransızca’da Burma(Myanmar) anlamına gelmektedir. Burma’dan getirildikleri için Birman kedi cinsi olarak adlandırılırlar. İlk olarak 1925 yılında Fransa’da adı duyulmaya başlanan bu kedi ırkı, sonralarda İngiltere ve paralel olarak Amerika’da yaygınlık göstermeye başlamıştır.

Fransa’ya getirilmeden önceki süreçte, bu kedi ırkı ile ilgili kesin bir yazılı kayıt bulunmamaktadır. Burma’daki keşişlerin yakın dostları olarak bilinirler. Burma’dan Fransa’ya gelişleri hakkında birkaç söylenti yer almaktadır. Bir söylentiye göre, Fransızlar Burma’daki bir tapınağı korudukları için onlara bu kedilerden hediye edilmiştir. Bir diğer söylenti ise Fransa’ya kaçırılarak getirildikleridir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Birman kedi türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Avrupa’da yalnızca iki Birman kedisi kalmıştır. Fakat 1950’li yıllarda bu iki kedi sayesinde saf Birmanlar’ın sayıları tekrar artmaya başlamıştır.

birman kedisi özellikleri

Birman Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

Bir Birman kedisi ortalama olarak yaklaşık 5 kilogram ağırlığındadır. Gövdeleri geniş ve kalın bir yapıdadır. Kuyrukları da tüylü ve hacimlidir. Orta büyüklükte bir kedi olan Birman, yuvarlak ve koyu mavi renkli gözlere sahiptir. Uçlarında üçgen olarak birleşen kulakları, kafatası ile birleştiği noktada genişlemektedir. Geniş ve yuvarlak bir yüze sahiptirler. Kulakları kahverengidir. Buna karşın vücutlarının büyük bir bölümü ipeksi, uzun ve beyaz tüyler ile kaplıdır.

Çakır mavisi gözlere sahip olan Birman kedilerinin gözleri, burun ve göz etrafındaki koyu tüyler nedeniyle oldukça belirgin ve estetiktir. Tüylerinin yapısı nedeniyle, kürkleri sürekli parlaktır ve matlaşmaya eğilim göstermez.

Üçgen ve belirgin bir burun yapısına sahip olan Birman kedilerinin pençelerinin arasında da tüyler yer alır. Pençeleri görece büyük yapılıdır. Pençelerini ve ayaklarını saran tüyler daima beyaz renkte olmaktadır. Ayakları, sanki bir eldivenin içerisindeymiş gibi görünür.

Farklı türlerinde, kürk renginin beyazdan kreme doğru bir geçiş gösterdiği görülmektedir. İngiltere ve Amerika’da yapılan çalışmalarda mavi, kahverengi, gümüş grisi, kırmızı ve krem renklerinde tüylere sahip olan Birman ırkları elde edilmiştir.

birman kedisi bakımı

Birman Kedisinin Bakımı

Birman kedisi çok uzun olmasa da birçok kedi türüne nazaran daha uzun tüylere sahiptir. Bu nedenle ev içerisinde çok fazla tüy dökebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde artacak tüy dökülmesi nedeniyle uygun besinler ile beslenmelidir. Tüylerini temizlemek için dili ile kendisini yalayan Birmanlar’ın midelerinde çok yüksek miktarda tüy birikir. Bu nedenle onlara kedi çimi verilebilir. Bunun yanında bahçenizdeki otları yemelerine de müsaade edebilirsiniz.

Aşırı tüy dökebilen bu kedilerin kürklerini tarak ile tarayarak periyodik bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Hassas ve ayrıntılı bakım isteyen Birmanlar için özel tuvalet kumları alınabilir. Özellikle kristal kumların kullanımı, onları psikolojik açıdan rahatlatacaktır. Klasik kedi kumları çabucak kirlendiği için Birman kedisinin kötü hissetmesine neden olabilir. Birçok kedi türüne göre daha hassas ve sakin olan bu türle özel ilgilenmek gerekir.

Birçok kedi türünün aksine banyo yapmaktan kaçmayan Birman kedilerini ılık su ile yıkayabilirsiniz. Fakat banyo sonrasında tüylerini kurutmanız önemlidir. Aksi takdirde solunum yolu enfeksiyonu kapabilirler.

Diş ve ağız bakımları da yapılabilir. Kedilerin ağzı genellikle steril olsa da Birman kedileri ekstra ağız bakımına ihtiyaç duyabilmektedir.

Eğer kedinizi dışarıya salmıyorsanız tırnaklarını iki haftada bir kesmeniz gereklidir. Pati ve tırnak bakımı periyodik olarak yapılmalıdır.

Kulak içlerindeki kirlerin de temizlenmesi onların sağlıkları için önemlidir. Nemli bir bez ile haftada bir kez kulak içlerini temizlemelisiniz.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle İletişimi

İletişim kurma yetenekleri yüksek olan Birman kedileri, çocuklar ile de iyi anlaşır. Özellikle 1-6 yaş grubundaki çocuklar için herhangi bir tehlike arz etmezler. Yeni doğmuş bebekler ile aynı ortamda kalmaları, çocuk gelişimi adına uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Fakat bebek bir yaşını doldurduktan sonra Birman ile aynı ortamda bulunabilir.

Sakin bir yapıya sahip olan Birman kedilerinin diğer evcil hayvanlar ile sorun yaşadığı gözlenmemiştir. Elbette bu kendilerini savunmadıkları anlamına gelmez. Fakat kavgadan uzak duran kedi sınıfında oldukları rahatlıkla söylenebilir.

Üreme

Dişi Birmanlar, gebelik sonrasında çoğunlukla 3 adet yavru vermektedir. Birman kedileri özellikle Siyam ve İran kedilerinin çiftleştirilmesi ile çoğaltılmak istenmektedir. Her ne kadar bu iki kedi türüne benzese de, saf Birman kedi türü yalnızca Birman ırkı içerisinde çoğalabilir.

Birman Kedisi Beslenme Bilgileri

Birman kedi cinsi beslenmesine diğer ırklara nazaran daha fazla dikkat edilmelidir. Özellikle ciğer ve tavuk gibi yiyecekler çok sık verilmemelidir. Aksi takdirde tüy dökülmesi sıklaşabilir. Özellikle sık verilen ciğer püreleri bu kedi cinsinin sindirim sistemine ağır hasarlar verebilir. Tavuk verilmesi tercih edilecekse haşlama yapılıp büyük parçalar halinde verilmelidir.

Özellikle kısırlaştırma sonrasında kısır kedi maması tercih edilmelidir. Çok hareketli olmamalarından dolayı kilo almaya yatkınlardır. Kısır mama tercihi onlar için en ideal olanıdır.

Birman ırkı sosyal bir kedi ırkıdır. Bu nedenle onlara ödül ve konserve mamaları almak iyi bir tercih olacaktır. Yaş mama yerine konserve mama tercihi onların sindirim sistemi için daha olumludur.

Doğru bakım yapıldığı ve sosyal iletişim kurulduğu takdirde Birman kedilerinin yaşam ömürleri de uzamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Birman kedi cinsi hakkında en çok merak edilenleri bazı soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Birman kedi cinsi kaç yıl yaşar?

Birman kedileri yaklaşık 15 sene yaşayabilmektedir. Daha uzun süre yaşayan Birman kedilerinin olduğu bilinmektedir. 

Birman kedi cinsinin sağlığı nasıldır?

Bu cinsteki dostlarımız genel olarak sağlıklı canlılar olarak kabul edilir ve türlerine özgü kronik rahatsızlıklardan bahsedilmez. Bunun yanı sıra küçük dostunuzun sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmesi adına obeziteye karşı dikkatli olmanız önerilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap