1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Bombay Kedi Cinsi Özellikleri, Tarihçesi, Bakımı ve Karakteri

Bombay Kedi Cinsi Özellikleri, Tarihçesi, Bakımı ve Karakteri
+ - 0

Bombay kedi cinsinin özellikleri, tarihçesi, beslenmesi, bakımı ve karakteri gibi önemli bilgileri sizinle paylaştığımız bu yazımızda bu sevimli kedi türü hakkında en çok merak edilen soruları da yanıtladık.

Neredeyse birkaç yıl önce ırktan haberdar bile olunmayan bu muhteşem canlılar günümüzün en popüler kedi ırklarından biri olarak karşımıza çıkmakta. Günümüzde her siyah kediye neredeyse Bombay kedi cinsi deniyor. Ancak bu yanlış bir söylem. Çünkü her siyah kedi ne yazık ki Bombay kedi cinsi değil. Bu kediler yalnızca simsiyah tüyleri ile değil aynı zamanda kendine has karakterleri ile de tanınmaktadırlar.

Bombay Kedi Cinsi Özellikleri

Kara bir pantere benzeyen bir duruşa ve yürüyüşe sahip olan Bombay kediler neşe dolu, oyuncu, enerjik ve sıcakkanlı canlılardır. Onları diğer siyah kedilerden ayıran özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle diğer kedilere nazaran Bombay kedilerin tüyleri sık ve kısadır. Ayrıca tüylerinin parlaklığı da dikkat çekicidir.

Yetişkin bir Bombay kedisi yaklaşık 12 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Doğal şartlarda kiloları 6 ila 12 kilogram arasında değişmektedir. Ayrıca erkek kedilerin dişilerden daha ağır olduğu bilinmektedir. Diğer kedilerden daha uzun yaşayan Bombay kedilerinin ortalama ömürleri 15 ila 20 yıl arasında değişmektedir.

Yuvarlak biçimli olan kafalarının yanında burunları da diğer siyah kedilere oranla basıktır. Gözleri yuvarlak olan Bombay kedilerinin gözleri genellikle sarı, altın veya bakır renginde olmaktadır. Ayrıca parlak bir göz yapısına da sahiptirler. Yuvarlak patilerinin yanında kuvvetli bacaklara sahiptirler. Kuyrukları ise diğer kedilere oranla düz bir biçimdedir.

Bombay Kedi Cinsi Tarihçesi

Bombay kedileri sanılan aksine safkan değil melez bir ırktır. İlk kez 1970 yılında dünyaya gelen Bombay kedi ırkının mucidi Amerikalı bir kedi yetiştiricisi olan Nikki Horner olarak bilinmektedir. Nikki Horner Bombay kedi ırkını Amerikan Shorthair ve Brimanya kedilerini birleştirerek elde etmiştir. Bombay kedi ırkı, öncelikle 1976 yılında Cat Fanciers Association, daha sonra 1979  yılında İnternational Car Assoiation tarafından kabul edilmiştir. Bu iki kuruluş, dünyanın en önemli kedi ırklarını tescil eden kuruluşlardır.

bombay kedi cinsi karakteri

Bombay Kedi Cinsi Karakteri

Yukarıda da bahsedildiği üzere Bombay kedisi Amerikan Shorthair ve Brimanya kedilerinin birleşimi ile oluşmuştur. Bu nedenle her iki ırkın karakter özelliklerini aldığı söylenebilir. Bombay kedi cinsi karakter özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Bombay kedileri ataları Amerikan Shorthair gibi sevecen kedilerdir.
  • Briman kedileri gibi araştırmacı olan Bombay kedilerinin bu merakları bazı durumlarda yaramazlığa dönüşebilmektedir.
  • Diğer hayvanlarla oldukça iyi geçinen Bombay kedi cinsleri zaman zaman baskın karakter olmaya meyillidir. Bu nedenle diğer hayvanlarla yalnız bırakılmaması önerilmektedir.
  • Bombay kedi cinsleri çocuklarla da oldukça iyi geçinmektedir. Bu nedenle tam bir aile kedisi olarak tabir edilmektedir.
  • Oyuncu bir kedi cinsi olan Bombay kedileri sahiplerinin ilgilerine ve sahipleriyle oyun oynamaya bayılmaktadırlar.
  • Bombay kedileri uzun süre yalnız kalmayı sevmeyen bir kedi cinsidir. Uzun süre evde yalnız kalan Bombay kedileri mutsuz olabilir ve bu nedenle depresyona girebilir. Depresyonu edinmek için Bombay kedisinin yanına ikinci bir evcil hayvan tercih edebilirsiniz.
  • Bombay kedilerinin aşırı bağlanma eğilimi bulunmaktadır. Diğer kedilerin aksine kafalarına göre hareket etmeyi sevmezler.
  • Oldukça zeki bir ırk olan Bombay kedileri, kedi cinsleri içerisinde eğitime en yatkın olan ırklardan biridir.
bombay kedi cinsi bakimi

Bombay Kedi Cinsi Bakımı

Bombay kedi ırkları, diğer kedilerin aksine bakımı daha zor olan bir ırktır. Çünkü Bombay kedileri deyim yerindeyse sahiplerine aşıktır ve sürekli yanlarında olmak isterler. Bu nedenle Bombay kedilerinin depresyona girmemesi için sürekli ilgi görmesi ve oyun oynaması gerekmektedir.

Tüylerinin haftada bir kere taranması kâfi gelmektedir. Kısırlaştırma düşünülüyorsa bunun 1 yaşına gelmeden önce yapılması önerilmektedir. Bunun dışında kaliteli bir mama ve temiz bir kum kabı ile Bombay kedisi yaşamını sürdürebilmektedir.

Bombay Kedi Cinsi Üreme

Bombay kedileri, yılda 2 kere yavrulayabilmektedirler. Zaten melez bir ırk olduğundan, diğer ırklarla çiftleştirilmesi pek tavsiye edilmemektedir. Tek seferde 4 ila 6 yavru doğurabilen Bombay kedileri yavrularına pek düşkün değildir. Özellikle yavrularını kıskanabilme eğilimine sahiptirler. Bu nedenle doğuran bir Bombay kedisinin yavrularına fazla ilgi gösterilmemesi ve bir rekabet ortamı yaratılmaması tavsiye edilmektedir.

Bombay Kedi Cinsi Besleme

Genel olarak kediler etçil hayvanlardır ve vahşi doğada et ile beslenmektedirler. Bu nedenle Bombay kedilerinin diyetleri de yüksek oranda et içerikli olmalıdır. Bir Bombay kedisi, günde 2 ila 3 su bardağı kadar mama tüketebilmektedir. Kedinin kilosuna oranla bu oran azalmakta veya artabilmektedir. Bunun dışında protein değerlerini desteklemek için Bombay kedisine haşlanmış yumurta, tavuk ciğeri veya haşlanmış sebzeler de verebilirsiniz. Obeziteyi önlemek için Bombay kedinizin günlük yeme ihtiyacını sınırlamalısınız. Çünkü genetik olarak obeziteye yatkın bir ırktır.

Sık Sorulan Sorular

Bombay kedileri üzerine en çok merak edilen soruları sizler için önceden yanıtlamak istedik.

Bombay kedisi tüy döker mi?

Bu sevimli dostlarımız tüy dökme probleminin en az yaşandığı kediler arasındadır. Bu özellikleri dolayısıyla tüm dünyada haklı bir popülerlikleri bulunmaktadır.

Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla anlaşabilir mi?

Bu küçük dostlarımızın çocuklarla arası son derece iyidir ve onlarla vakit geçirmekten büyük keyif alırlar. Diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilmesi içinse onu kıskandıracak bir davranışta bulunmamanız önemlidir. Lider ruhlu bir canlı olduğundan kendini alt hissettiğinde bu durumdan hoşlanmayacak ve mutsuzluğunu belli etmekten de çekinmeyecektir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap