1. Ana Sayfa
  2. Kedi

British Short Hair Kedisi Özellikleri, Karakter, Bakımı, Beslenme ve Sağlık Özellikleri

British Short Hair Kedisi Özellikleri, Karakter, Bakımı, Beslenme ve Sağlık Özellikleri
British Short Hair
+ - 0

İran kökenli bir kedi olan British Short Hair kedisi ülkemiz dahil Dünya üzerinde çok fazla sevilen, popüler olan ve evlerimizin vazgeçilmez minik dostlarıdır. Görünüşleri itibari ile çok sevimli ve tatlı bir kedi olan Britsih Short Hair’ler insanın içini yumuşatmasıyla bilinirler. Aynı zamanda bizlere göstermiş oldukları masum bakışları ile içimizi sıcacık yapacaklar. Diğer kedi türlerine göre oldukça sakin ve uysal bir kedi türü olan British kedilerin bakımları da fazlasıyla kolaydır. Diğer kedi türlerine göre çok fazla ilgi vermeniz veya bakımına çok fazla dikkat etmeniz gereken bir kedi türü olmayan British Short Hair kedilerin bakımı hakkında sizlere geniş çaplı bir içerik hazırladık. İçeriğimizin içerisinde; ‘’British Short hairlerin karakteri, bakımı ve özellikleri konusunda çok detaylı bilgiler yer alıyor.’’

British Short Hair Karakteri

British’ler sıcak kanlı kedilerdir. Zira bu tür kediler sahiplerinin yanından veya gözleri önünden asla ayrılmak istemezler. Onları sevmenizi isterler ve sürekli sizlerin ayaklarına gelip yatarlar. Fakat diğer kedi türlerine göre bu kedi türünde oyun denen bir şeye çok az rastlarsınız. Diğer kedilere göre daha az enerjiye ve harekete sahip olan British’ler sessiz ve uysal yapıları ile ön plana çıkmaktadırlar. Çok çok nadir bir şekilde onların oyun oynadığını görebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi bu çok nadir bir şekilde gözlemlenebilir. Evinizde bir çocuk varsa veya diğer hayvan türleri varsa hiçbir şekilde sıkıntı yapmayacaklardır. Çocuklarınıza veya köpeklerinize karşın onlarla uyum içerisinde geçineceklerdir. Kucağa alınmayı ve kucakta taşınmayı çok fazla sevmedikleri bilinir. Yapıları gereği çok fazla ilgi bekleyen bir kedi türü değildir. Siz evde olsanız da olmasanız da onlar yine mutlu olacaklardır. 

British Short Hair En Önemli Özelliği

İran kökenli British kedilerin diğer kedilerden daha üstün bir ırk olmasının nedeni diğer hayvanlar ile her zaman uyumlu bir şekilde anlaşabiliyor olmasıdır. Çok uyumlu olan bu kediler, çocuklu evler için gayet ideal türlerdir. Ev içerisinde etrafı pisletmezler veya gürültü çıkartmazlar. Kendileri kendi hallerinde eğlenmenin yollarını ararlar. Saldırgan bir yapıya sahip olmadıkları için siz bu kedileri bazen serbest bıraktığınız zaman şımarabilirler. Bu da her kedi de mevcut olan bir özellik. Diğer hayvanlara göre kedilere göre daha asil bir hayvan türüdür. British’lerin bilinen en önemli özelliği ise çok sabırlı bir hayvan olmasıdır. Çocuğunuz ona karşı kötü bir şey yaptığında o saldırmak yerine sabırlı bir şekilde davranarak çocuğunuza zarar vermemiş olur. Ev ortamı için gayet ideal olan bu kedi türünün sokağa çıkmak gibi veya sokakta gezmek gibi istekleri bulunmaz. İlgiye muhtaç değillerdir ve zeki olmaları nedeniyle eğer ilgiye ihtiyaç duyarlarsa bunu çok kolay bir şekilde sahiplerine anlatabilirler. 

British Short Hair Kedi Cinsinin Ömrü Kaç Yıldır?

British kediler diğer kedi türlerinde olduğu gibi yaşam süresinin biraz daha uzun olduğu gözlemlenmiştir. Bir çok kedi türüne göre daha fazla yaşadığı bilinmektedir. Bir British Short Hair kedisinin en az 14 sene en fazla 20 sene yaşadığı gözlemlenmiştir. Kendi başlarına zaman geçirmeyi çok seven bu kedi türü oldukça sessiz bir yapıya sahiptir. Evinizin içerisinde hiç gürültüye neden olmaz. Bu nedenle çalışan insanların evlerinde bu tür kediler çok rahat olacaktır. Yani çalışan kesimdeki insanlar diğer kedi türlerini tercih etmek yerine bu tür bir kedi türünü tercih ederse bir kediyle yaşamak nedir? Konusunda hiç zorluk çekmeyeceklerdir. Tüyleri çok kısadır ve neredeyse hiç tüy dökmezler. Diğer uzun tüyle kedilere göre British Short Hair kediler en az tüy döken kediler olarak bilinmektedir. British’lerin beslenmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Çok sessiz ve çok gürültü çıkarmayı sevmiyor olsalar da British kediler çok kolay bir şekilde size küsebilirler. Alıngan bir yapıya sahiptirler ve hemen kırılabilmektedirler. Zamanını oyun oynamak yerine veya ortalığı karıştırmak yerine uyumayı tercih ederek çok sessiz bir kedi türü olduğunu kanıtlamış olurlar. Günün neredeyse çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. 

British Short Haır Bakımı Nasıl Olmalıdır?

British’lerde bakım konusu biraz zor ve meşakkatlidir fakat bu kedi türleri kendi kedini temizleyebilmektedir. Dillerinin yapısı gereği banyo gereği duymayan bu kedi türleri küçük yaşlarda temiz olmaya veya bakım yapmaya alıştırılmalıdır. Sahipleri tarafından eğer bakımları düzgün bir şekilde yapılırsa çok sevecen olacaklardır. Uysal bir yapıya sahip olmaları nedeniyle bu kedi türleri banyo yaparken veya suyla karşılaştırdıkları zaman sahiplerine çok fazla zorluk çektirmezler. Banyo harici eğer British bir kediye sahipseniz nasıl dişlerinizi günlük bazda düzenli olarak fırçalıyorsanız bu kedinin dişlerini de fırçalamak zorundasınız. Eğer böyle bir imkana sahip değilseniz de günlük olarak fırçalayamadığınız kedinin dişlerini en azından haftalık olarak fırçalamanızda büyük fayda vardır. British kedilerin yetişkin kedilerinde çok fazla bir bakım gereği olmaz. Aksine yavru olan kedi türleri yani British’in yavrularına bakımı biraz daha özenli bir şekilde yapmanız gerekir. 

British Short Hair Tüy Bakımı

Diğer kedi türlerine göre tüyleri daha az ve daha seyrek olan bu kedi türünde tüy bakımı konusunda çok fazla dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur. Fakat tüylerini düzenli bir şekilde taramanız gerekmektedir. Kedinizin eğer sağlığını önemsiyorsanız veya görünümünün üst düzey olmasını istiyorsanız günlük bazda kedinizi mutlaka ama mutlaka taramalısınız. Taramak için kedilerinize özel olarak üretilmiş fırçalar vardır veya taraklar. Bu taraklar yardımıyla kedilerinizin tüylerini tarayabilirsiniz.

British Short Hair Tırnak Bakımı

Sadece British kedilerde değil diğer tüm kedi türlerinde tırnak bakımı ayrı bir önemli konudur. Kedilerinizin tırnaklarını düzenli bir şekilde kestirirseniz veya bakımlarını yaptırırsanız kedinizin sağlığı da bir o kadar artacaktır. Tırnak bakımı yapılmış bir kedi her zaman daha sağlıklı olmuştur ve kendilerini kediler daha rahat hissetmiştir. Tırnak bakımı sayesinde tırnak sorunlarına karşın tüm önlemleri almış olursunuz. Fakat yeteri kadar bir bilgiye sahip değilseniz veya kedinizin tırnak bakımını yapamıyor iseniz mutlaka bir veteriner hekim yardımı almanız gerekmektedir. 

British Short Hair Beslenmesi

British kedilerin tüylerine veya görünüme baktığınız zaman bu kedi türlerinin diğer kedi türlerine göre daha farklı bir kedi tüyüne sahip olduğunu, daha farklı bir görünüme sahip olduklarını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle bu tür kedilere alacağınız mamaların türü fazlasıyla önemlidir. Kedilerinizdeki tüy dökülmesini önlemek veya azaltmak için kedinize en doğru  mama tercihini yapmanız gerekir. Vitamin bakımından bol içeriğe sahip olan mamaları tercih etmeniz önerilmektedir. Kuru mama vermelisiniz ve yaş mama vermekten daimi olarak uzak kalmalısınız. Aynı zamanda son olarak sizlere söylemek istediğimiz şey; ‘’Bu kedi türlerinin mutlaka veteriner hekim tarafından bakımları ve düzenli olarak kontrolleri sağlanmalıdır. Eğer kedinizin sağlığını ve yaşam kalitesini arttırmak istiyorsanız beslenmesi, bakımı, tırnak bakımı, tüy bakımı gibi konuların hepsi için bir uzman veteriner yardımı almanız önerilir.’’ 

Yazar Hakkında

Yorum Yap