1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Burmilla Kedisi Özellikleri, Bakımı, Karakteri, Tarihçesi, Renkleri, Beslenmesi

Burmilla Kedisi Özellikleri, Bakımı, Karakteri, Tarihçesi, Renkleri, Beslenmesi
+ - 0

Doğal habitatı Birleşik Krallık olan Burmilla Kedisi, evcil kedi türleri arasında çok bilinen ve çok  bir kedi ırkıdır. İran Chinchilla Kedisi ve Birman Kedisi’nin genlerinin çarprazlanması sonucunda ortaya çıkarılmış bir kedi cinsidir.

Bu içeriğimizde Burmilla kedisi cinsinin tarihçesi, karakteri, renkleri, özellikleri, bakımı ve beslenmesi üzerine bilgileri sizlerle paylaşacağız ve bu kedi türü üzerine sorulan soruları yanıtlandıracağız.

Burmilla Kedisi’nin Tarihçesi

İlk olarak Birleşik Krallık’ta ortaya çıktıkları bilinmektedir. Fakat bu durum, onların Asya kökenli genlere sahip oldukları gerçeğini değiştirmemektedir. Fars Chinchilla Kedisi ve Birmanya Kedisi’nin ortak gen havuzundan üretilmiştir. Bu ırkı ortaya çıkaran Birleşik Krallık, Sanquist ve Faberge(Birman) adından iki kediyi kullanmıştır.

Burmilla kedisinin ortaya çıkışı, bir hikayeye dayandırılsa da bu ortaya çıkış ve üreyişin önceden planlandığı düşünülür. Anlatılan hikayeye göre; iki kedi, ayrı odalarda barınırken temizlikçi kadın kapıları açık unutur ve çiftleşme gerçekleşir. Böylece 1981 senesinde dört adet Burmilla Kedisi doğar.

Bazı uluslararası resmi kurumlar, bu kedi ırkının Asya kedi ırkları grubuna ait olduğunu üstüne basarak deklare etmektedir. Fakat, melez ırkın Birleşik Krallık’ta ortaya çıktığı gerçeği değişmemektedir.

Burmilla Kedisi’nin Karakteri

Sahibi olan insanoğluna karşı aşırı bir hayranlığa sahip olan Burmilla Kedisi, yaşlanmasına rağmen canlılığını ve sahibine bağlılığını kaybetmez.

Sosyal kediler olan Burmilla Kedileri, insanlar ile eğlenceli vakitler geçiren oyuncu kediler sınıfına girer. Bu özellikleri bakımından Tekir Kedisi ile kıyaslanabilir. Sevecen bir karakterde olmaları ve çevreye uyum sağlamadaki yüksek adaptasyon yetenekleri, onların öne çıkan özelliğidir.

burmilla kedi cinsi

Burmilla Kedi Cinsi Özellikleri

Burmilla kedisi özellikleri denildiğinde akla ilk olarak canlı bakan gözleri ve neşeli, enerji dolu yapıları gelmelidir.

Kaslı bir vücut yapısına sahip olsalar da vücutları narin bir görünümdedir ve ortalama 4.5 kg ağırlığında olmaktadırlar. Parlak gümüş kürkleri ve burnu ayırt edici fiziksel karakterleri arasında yer alır. Gözlerinin etrafında göz kalemini andıran siyah çizgilerin doğal makyajları olduğu görüşü hakimdir.

Gözlerinin üst kısmından kulaklarına kadar olan kafatası bölümü, belirgin bir şekilde yuvarlak ve öne doğru çıkıktır. Kulakları arasındaki bölüm geniş bir alan kaplar. Ağız kenarları, kaşlarının dıştaki uç kısımları ile paralel bir hizada yer alır.

Burunları genellikle koyu turuncu olmakla beraber, onlara profilden bakıldığında burunlarında hafif bir meyil olduğu görülür.

Kulakları, tabanda geniş bir biçimde başlar ve uçlara doğru yuvarlaklaşarak daralır. Orta büyüklükte kulaklara sahiptir. Profilden bakıldığı takdirde kulaklarının öne doğru eğilmiş olduğu gözlenebilir.

Gözleri yuvarlak bir yapıya sahiptir. Genellikle parlak olan yeşilin tonlarının hâkim olduğu bir göz rengine sahip olur.

Bu ırkı temsil eden kedilerin büyük bölümü kısa tüylüdür. Fakat bazı türlerinde biraz daha uzamış tüy yapısı görülebilmektedir. Yumuşak bir kürk yapısına sahiptir. Tüylerin kısa olduğu kuyrukları da ince ve uzundur. Kuyrukları, uç kısma kadar aynı kalınlıkta olmaktadır.

Burmilla kedi renkleri incelendiğinde; siyah, kahverengi, mavi ve leylak renklerinde kürklere sahip oldukları belirlenmiştir. Bazı genlerin çiftlenmesi ile kırmızı ve krem renkli kürke sahip olanları da doğmuştur.

Uluslararası standartları denetleyen kurumlar tarafından koyu gölgelerin olduğu altın ve gümüş renge sahip olduğu tescillenmiştir.

burmilla kedisi bakimi

Burmilla Kedisi Bakımı

Burmilla kedisi bakımı sabır ve ilgi ister. Oyuncu bir karakterde olmalarından kaynaklı olarak Burmilla Kedileri, ev eşyaları ile çok haşır neşirdir. Özellikle hareket ettirebildikleri ufak çaptaki eşyaların yerini değiştirebilirler. Bu nedenle evden çıkarken bu tür eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

Uzun tüylü olanlarının tüylerini taramanıza ihtiyaç duyabilirken, kısa tüylü olan cinslerinde bunu yapmanız gerekmeyebilir.

Tarama işlemini fırça ya da özel kedi tarakları ile gerçekleştirebilirisiniz. Sert olmayan taraklar tercih etmeniz, kürkü için daha iyi bir seçenektir.

Tırnakları periyodik olarak kesilmelidir. Genelde iki hafta içerisinde sivrilmeye başlayan tırnaklarını zamanında kesmeniz yaralanmaların önüne geçecektir.

Banyo yapma konusunda zorluk çıkarmayan Burmilla Kedisi, ayda bir ya da iki kez yıkanarak ölü deri ve tüylerden arındırılabilir. Böylece sağlıklı tüy gelişimini sağlamış olacaksınız.

Temiz oldukları için mama kabı ve tuvaletlerinin düzenli olarak yıkanması gerekir.

Ağız ve diş temizliği ihtiyacı duymasalar da bu işlem de gerçekleştirilerek olası diş eti hastalıkları engellenmiş olur.

burmilla kedisi karakteri

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Oyuncu yapıları nedeniyle çocuklarla çok iyi bağ kurdukları bilinmektedir. Bu nedenle Burmilla Kedileri, çocuklu ailelerin birinci tercihi olmaktadır.

Köpekler ile en iyi anlaşan kedi ırkı oldukları söylense pek de yanlış olmaz. Köpekler ile uyum içerisinde yaşarlar ve oyunculuklarını onlara da sergilerler.

Sahiplerine bağlılıkları ile bilinirler. Fiziksel temas kurulması, onlar için vazgeçilmezdir. Sürekli sahiplerine yakın olmak isterler.

Üreme

Burmilla Kedisi’nin üreme konusunda diğer kedilerden bir farkı olduğu söylenemez. Mart ayında sıcaklıkların artması ile birlikte, östrojen hormonu artan dişiler ile testosteron hormonu yükselen erkekler kızgınlık dönemleri geçirmeye başlar. Bu dönemde çiftleşemedikleri takdirde psikolojik yönden negatif bir durumun içerisine girebilirler.

Kızgınlık döneminde dişi, vajinasından sıvı salgılar ve vulva açılmaya başlar. Çiftleşme gerçekleşmezse açılan cinsel kanaldan enfeksiyon kapma ihtimali doğar. Bu nedenle kısırlaştırılmalı ya da karşı cinsi ile biraraya getirilmelidir.

Farklı renklerdeki Burmilla Kedileri çiftleştirilerek değişik kürk renklerine sahip Burmilla kedilerinin doğduğu görülmüştür. Fakat buna rağmen altın ve gümüş renkleri, genetik bakımdan baskın fenotiptedir.

Beslenme

Burmilla Kedisi, kuru mama ile beslenebilir. Fakat kuru mamanın kaliteli ve kapalı bir pakette olması önemlidir. Açık mama tercih edilecekse taze olmasına dikkat edilmelidir. Bayat mamalar, Burmilla’nın zehirlenmesine neden olabilir.

Konserve ve yaş mamalar verilecekse satın alınırken son tüketim tarihleri kontrol edilmelidir. Çok sık yaş ve konserve mama vermek, hassas olan sindirim sistemlerinde olumsuz etkiler doğurabilir.

Mama tercihi yapılırken besin değerleri, kedinin yaşına ve kısırlık durumuna göre belirlenir. Kısırlaştırılmış kediler, daha az hareket ettikleri için kilo almaya daha yatkın olurlar. Yaşlı kediler için de aynı durum geçerlidir. Bu nedenle yağlı mamalardan kaçınmalısınız. Daha çok protein oranı yüksek mamaları tercih etmelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bumilla kedi cinsi üzerine sık sorulan sorulardan bazılarını sizler için yanıtlamak isterdik.

Burmilla kedisi tüy döker mi?

Genellikle, mevsimsel değişimlerde tüy dökmektedirler. Eğer normalden daha fazla tüy döküyorlarsa bu durum bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Kaç yıl yaşarlar?

Bu kedilerin ömrü onlara ne kadar sevgi ve ilgi gösterdiğinizle yakından ilişkilidir. Ortalama olarak 10-15 yıl bir ömürleri vardır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap