1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Chartreux Kedisi Özellikleri, Bakımı, Sağlığı, Karakteri ve Tarihçesi

Chartreux Kedisi Özellikleri, Bakımı, Sağlığı, Karakteri ve Tarihçesi
+ - 0

Fransa’ya ait bir kedi cinsi olan Chartreux Kedisi, sırıtan-gülen- kedi olarak tanınmaktadır. Kendine has bir karakteri olan ve eski kedi ırklarından birisi olduğu bilinen Chartreux Kedisi’ni, hayvanseverler evde beslemek için sıkça tercih etmektedir.

Bu yazımızda Chartreux kedi cinsinin özellikleri, karakteri, bakımı, sağlığı ve tarihçesi üzerine ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Chartreux Kedisi’nin Tarihçesi

Chartreux Kedisi hakkındaki yazılı kaynaklar 16. yüzyıla dek gitmektedir. Bu kaynakların dışında, dünya genelinde pek çok ünlü yazarın ev arkadaşı olduğu bilinmektedir. Bu da onların popülerlik kazanmalarına etki etmiştir. Fakat tanınması ve yaygınlaşmasındaki en büyük etki Montreal Caz Festivali’nin maskotu olmasından kaynaklanmaktadır.

Joachim du Belley, 1550’li yıllarda bu kedi türünü tasvir ettiği bir şiir yayımlamıştır. Chartreux Kedisi hakkında bilinen en eski yazılı kaynak bu şiirdir.

Chartreux Kedisi’nin Karakteri

Chartreux kedi cinsinin karakteri için uysal ve düzenli tanımı yapılabilir. En sakin ve sessiz kedi türleri içerisinde yer almaktadır. İletişim kurmaktan kaçındıkları söylenemez. Fakat gün içerisinde neredeyse hiç miyavlamayabilirler. Miyavlayan Chartreux Kedisi ise çok nadir miyavlamaktadır.

Genelde sessiz ve sakin yaşadıkları zamanlarını, sahiplerinin kucağında geçirmeyi tercih ederler. Özellikle durgun ve dağınık olmayan ev kedisi beslemek isteyen insanlar için bulunmaz dostlardır.

Tam bir ev kedisi özellikleri gösteren Chartreux Kedisi, yaşı farketmeksizin her türlü insan ve evcil hayvan ile sıkı bağlar kurar. Miyavlamamaları, etrafı algılamadıkları ve cevap vermedikleri anlamına gelmez. Hareketlerinin bütünü bir eylem ve cevap niteliği taşır.

Sahiplerinin gün içerisinde yaptıklarını izlemeyi ve onları takip etmeyi çok severler. Meraklı ve kâşif özelliklere sahiptirler.

Chartreux kedisi özellikleri

Chartreux Kedisi Özellikleri

Chartreux kedisi özellikleri de oldukça dikkat çekicidir. Sık sıralanan, kısa ve kalın tüylere sahip olan Chartreux Kedisi, orta büyüklükte bir kedi olarak karşımıza çıkar. Gri ve mavi renkli tüylere sahip olan türleri bulunan bu cinsin gövdesi genişçe bir yapıya sahiptir. Genelde 5-8 kg ağırlığında olmaktadırlar.

Yuvarlak biçimli ve genişçe bir kafatasına sahip olmaları ile tanınırlar. Yanaklarının dışarı doğru geniş bir hal alması nedeniyle yüzlerinde gülümsemeye benzer bir ifade olmaktadır. Bu nedenle de “gülümseyen kedi” lakabını almışlardır.

Üçgen şekilli kulakları, taban kısmında genişlemektedir. Kulaklarının girişinde yer alan tüyler, koyu renkli tüyleri nedeniyle çizgi halini almıştır.

Turuncunun koyu tonlarında gözlere sahip oldukları bilinir. Yuvarlak bir göz yapısına sahiptirler ve göz kenarlarından dışa doğru düz ve mat çizgiler uzanmaktadır. Gülümser suratları ile gözlerinin rengi, onlara farklı bir karakter vermektedir.

Vücuduna göre orantılı bacak ve ayak yapısına sahiptir. Denge konusunda birçok kediye fark atabilecek yetenekte olan Chartreux Kedisi, hızlı ve atik kediler sınıfına sokulabilir.

Kısa tüylü bir kedi olduğu için kuyruk yapısı tamamen belirgindir. Kısa bir kuyruk yapısına sahiptir ve kuyruğu, uç kısmına doğru incelmektedir.

Chartreux kedisi bakımı

Chartreux Kedisi Bakımı

Chartreux kedisi bakımı küçük dostunuzun sağlığı ve mutluluğu için özenle gerçekleştirilmelidir. Tarama işlemi, Chartreux Kedisi’nin rahatsız olduğu ve hoşlanmadığı bir bakım işlemidir. Şanslısınız ki; Chartreux Kedisi, diğer birçok kedi türüne nazaran daha kısa bir tüy yapısına sahiptir. Bu durum da onların taranma ihtiyaçlarını olabildiğince minimuma indirmektedir. Mevsim geçişlerinde tüylerinin sıkça döküldüğü zamanlarda tarama işlemini, onu çok ürkütmeden yumuşak uçlu bir tarak ile ayda bir veya iki kez gerçekleştirebilirsiniz.

Safkan kedi ırklarında, hastalık gelişme ihtimali yüksek olur. Chartreux Kedisi’nde genetik kaynaklı rahatsızlıklara rastlanabilmektedir. Bu hastalıklar şunlardır; hiportropik kardiyomiyopati, FLUTD ve arteriyel tromboembolizm. Bu nedenle bakımı sürekli yapılmalıdır!

Hareketli olmaması nedeniyle kilo alma eğiliminde olan bir türdür. Doğru mama tercihi yapılmalıdır. Eğer aşırı kilosu artarsa kedinin dizinde bazı rahatsızlıkların oluşabilme ihtimali yüksektir.

Yıkama işleminin genellikle ihtiyaç duyulmadığı bilinmektedir. Yine de kedinizi yıkıyorsanız tamamen ıslatmak yerine vücudunun belirli bölgelerini suyla temizleyebilirsiniz. Kimyasal içerikli temizleyeciler kullandığınız takdirde kürkünü iyice durulamalısınız. Aksi takdirde kendini temizlerken bu maddeleri, ağız yolu ile vücuduna alır.

Tırnakları sık uzayan Chartreux Kedisi’nin tırnakları ayda iki kez kesilebilir. Tırnak kesimi tercihe kalmıştır. 

Temiz olmaları ile de bilinen bu kedi ırkının özellikle mama ve kaka kapları günaşırı temizlenmelidir.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Sessiz ve hareketsiz olan Chartreux Kedisi, diğer ev hayvanlarının agresif hallerinde dahi sakinliğini koruması ile bilinir. Bu nedenle uyum süreçlerini iyi bir şekilde atlatarak diğer hayvanlara kolaylık adapte olabilmektedir. Fransa’da birçok evde hem köpek hem Chartreux Kedisi beslendiği bilinir.

Durgun ve coşkusuz yapıları nedeniyle küçük yaşta çocukları olan aileler için iyi bir ev hayvanı tercihidirler. Evdeki bireyler ile iyi geçinirler ve agresif tavırlar sergilemezler.

Üreme

Üreme konusunda diğer kediler ile aynı fizyolojiyi paylaştıkları için bahar aylarında yoğun bir cinsel eylem içerisine girme eğiliminde olurlar. Tüy dökmeyen bir tür olmasına rağmen; bu dönemde tüy döktüğüne şahit olunabilir.

Sıkça 3 yavru vermesi ile bilinen Chartreux Kedisi, yavrularının bakımlarında geçer not alan kediler arasındadır. Sakinliklerini ve durgunluklarını, gebelik döneminde kısa süreliğine kaybedebilirler. Agresif oldukları, yalnızca bu dönemlerde görülmüştür.

Beslenme

Chartreux Kedisi beslenirken kuru mama tercih edilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Fakat bu kedi ırkı için kuru mama seçerken birkaç kez düşünmeli ve iyi araştırmalısınız. Vücut yapıları nedeniyle hızlıca kilo almaya meyilli oldukları için çok düşük yağ içeren mamalar ile beslenmelidirler.

Doğrudan et yemeyi de seven bu kedilere kuru mama seçerken, kuru et içerikli mamaları da tercih edebilirsiniz.

Protein içeriğinin yüksek olması onlar adına kesinlikle olumsuz bir durum ortaya koymaz. Fakat yağ oranı yüksek gıdalar verilmesi kısa sürede hastalanmalarına ortam sağlayabilir.

Yaş ve konserve mamalar vermek yerine ayda birkaç kez yağsız ve haşlanmış tavuk verebilirsiniz. Tavuğu haşlarken suyunu iki kez değiştirin. Ne yazık ki; tavukların üretiminde, daha ağır gramaj vermesi için kimyasal içerikler ile şişirildiği bilinmektedir. İnsan vücudu bunları tolere edebilse de kediniz edemeyebilir.

Ödül mamaları çok abartılı sıklıklar ile verilmediği sürece ara sıra tercih edilebilir. Fakat yine yağ oranı düşük olanlar tercih edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Charteux kendi cinsi üzerine en çok merak edilen soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Charteux kedisi tüy döker mi?

Her kedi bu cinsten kediler de bir oranda tüy dökebilmektedir. Fakat tüy yapısının kalın ve kısa olması onun tüy bakımını kolaylaştırmaktadır.

Kaç Yıl Yaşar?

Evcil dostunuzun kaç yıl yaşayacağı onun bakımına ve sağlığına göstereceğiniz ilgi ile doğrudan ilişkilidir. Her şeyi eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiğinizde bu cinsteki kediler ortalama olarak 10-15 yıl arasında yaşamaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap