1. Ana Sayfa
 2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Chinchilla Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Karakteri, Beslenmesi

Chinchilla Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Karakteri, Beslenmesi
+ - 0

Chinchilla kedi cinsi, uzun tüyleriyle nam salmış, muhteşem görünümleri ve özellikleri ile dünyanın en güzel kedi ırkları arasında yer almış bir alt cins olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrı bir kedi türü olarak tanımlanmamaktadır ve İran kedi ırkının alt cinsi olarak kabul edilmektedir.

Chinchilla Kedisi Tarihçesi

Chincilla kedisinin ilk görüldüğü tarih 1888 yılı olarak kayıtlara geçmiştir. Söz konusu tarihte İngiltere’nin Londra şehrinde katıldığı bir yarışmada birincilik kazanmıştır. Yarışmanın tam olarak ne yarışması olduğu bilinmemekle birlikte güzellik yarışması olduğu tahmin edilmektedir.

Muhteşem bir güzelliğe sahip olan bu kediler günümüzde dünyanın en güzel kedi ırkları arasında yer almaktadır. Chinchilla kedileri Avrupa’da ve Amerika’da gölgeli İran kedisi ve gümüş renkli İran kedisi olarak da bilinmektedir. Günümüzde tek başına bir ırk olarak kabul edilmese de bu konuda çalışmalar bilim adamları tarafından halen devam ettirilmektedir.

Chinchilla kedisi ozellikleri

Chinchilla Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

İran kedilerinin bir alt türü olan bu dostlarımız kabarık tüyleri, büyük gözleri ve karakteri ile kısa sürede tüm dünyayı kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.

Chinchilla kedilerinin özellikleri genel olarak İran kedilerine yakındır. Bu sevimli dostumuzun fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilir;  

 • Dünya üzerinde bulunan diğer kedi türleri ile kıyaslandığında orta büyüklükte oldukları söylenebilir.
 • Yetişkin bir Chinchilla kedisinin ağırlığı 4 ila 7 kilogram arasında değişmektedir.
 • Son derece etkileyici bir görünüme sahip olan bu dostlarımız genellikle açık renkli sık ve uzun tüylere sahiptir.
 • Renkleri genellikle beyaz gri ve krem rengi arasında değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla tek renk olan bu sevimli dostlarımız nadiren alacalı olarak da görülmektedir.
 • İran kedilerinin göz yapısı içe doğrudur ama bu dostlarımızda durum farklıdır. Chinchilla kedilerinin göz yapısı büyük olmakla birlikte gözleri genellikle yeşil veya mavi renktedir.

Chinchilla Kedileri Karakter Özellikleri

Chinchilla cinsi kediler de aynı İran cinsi gibi sessiz ve sakindir fakat onlara oranla daha hareketlidir. Chinchilla kedi cinsi karakter özellikleri şunlardır;

 • Sevilmekten çok hoşlanırlar ve oyuncudurlar.
 • Sessizlik onların ilk tercihlerinden biridir. Nadiren miyavladıkları duyulur.
 • Zekâları ile ön plana çıkarlar, dünyanın en iyi avcı kedileri olmaları da ne kadar zeki oldukları gerçeğini ortaya koymaktadır.
 • Aile bağları kuvvetlidir ve kendisini sahiplenen aileye sıkı bağlarla bağlanırlar.
 • Son derece sabırlı kedilerdir. Kolay kolay huysuzluk yapmazlar.
 • Evdeki diğer hayvanlara karşı da sıcakkanlı davranır. Arası hemen hemen tüm canlılarla iyidir. Bu sevimli dostlarımızın diğer canlılarla sorun yaşaması pek olası değildir.
 • Eve gelen misafirlere ve yabancılara karşı da sıcak davranırlar.

• Chinchilla kedileri en yakın akrabaları olan İran kedileri gibi böbrek hastalıklarına oldukça yatkınlardır. Ayrıca diğer tüm uzun tüylü kediler de görüldüğü gibi Chincilla kedilerinde de tüy yutmaya bağlı oluşan bazı hastalıklar gözlemlenmektedir.

Chinchilla Kedi Cinsi Bakımı

Chinchilla Kedi Cinsi Bakımı

Chinchilla kedisi bakımı “kolay” olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte yakın akrabaları olan İran kedileri gibi böbrek hastalıklarına oldukça yatkın oldukları unuulmamalı ve bu durum göz önünde bulundurularak bakımları gerçekleştirilmelidir.

 Yüz hatlarının daha farklı olması nedeniyle İran kedilerinde bulunan solunum hastalıkları ve göz akıntısı gibi durumlarla karşı karşıya kalmazlar. Fakat yüzlerindeki uzun tüyler kiri tutacağından yüzlerinin düzenli olarak hayvan cildine uygun bir ıslak bez ile temizlenmesi önerilmektedir.

Oldukça uzun tüylere sahip olan Chinchilla kedi ırkının tüylerinin hem daha az dökülmesi hem de sağlıklı olması için haftada en az 3 kere taranması Veterinerler tarafından önerilmektedir.

Tüy Bakımı

Bu kedilerin düzenli olarak tüylerinin fırçalanmadığı takdirde çeşitli deri hastalıklarına yakalanma olasılığı oldukça fazladır. Kendilerini diğer cinslere nazaran daha fazla yaladığı görülebilen Chinchilla kedileri zaman zaman midesinde oluşan topaklar nedeniyle kusmaktadır. Eğer tüy kusmuyorsa bir sorun var demektir. Evcil dostunuzun çok fazla tüy yutmasını önlemek için yukarıda da bahsedildiği üzere düzenli olarak taranması büyük önem teşkil etmektedir.

Chinchilla Kedi Cinsi Beslenmesi

Chinchilla kedileri de diğer kediler gibi et ağırlıklı olarak beslenmelidir. Küçük dostunuza mama alırken et içeriğinin yüksek olmasına ve protein yönünden zengin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında sakin yapıları nedeniyle obezite hastalığına yakalanma riski yüksektir. Ona özel bir diyetle günlük yiyecek tüketimini sınırlandırmalısınız. Ayrıca evcil dostunuzun protein ihtiyacını karşılamak için ek olarak haşlanmış yumurta ve tavuk ciğeri gibi takviyeler de verebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Chinchilla kedi cinsi üzerine en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık. Diğer sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Chinchilla kedi cinsi diğer evcil hayvanlarla anlaşır mı?

Bu dostlarımız sevdi doludur ve çevresindeki canlılara da sıcakkanlı bir şekilde yaklaşır. Karşı taraftan bir tehdit gelmemesi halinde diğer evcil hayvanlarla anlaşamaması için hiçbir neden yoktur.

Çocuklarla iletişimi nasıldır?

Sakin ve sabırlı bir kedi türü olmasından dolayı çocuklarla arası iyi olan cinsler arasında yer almaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap