1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Cymric Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı, Tarihçesi

Cymric Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı, Tarihçesi
+ - 1

Evcil kedi cinslerinden birisi olan Cymric kedisi, Manx kedi türünün ayrı bir cinsi olarak da kabul edilmektedir. Manx kedisinden ayırt edici özellikleri ise daha kısa tüylere sahip olmalarıdır. Diğer özellikleri incelendiğinde bu iki kedi türünün aynı niteliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Bu içeriğimizde Cymric kedisi özellikleri, bakımı, karakteri, tarihçesi ve sağlığı üzerine detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Cymric Kedisi’nin Karakteri

Cymric kedisinin karakteri kısaca oldukça sosyal ve dışa dönüktür. Sosyal yönden yeteneklerinin üst düzey olduğu söylenebilir. İnsanlar ile iletişimini sürekli ve üst düzey olarak gerçekleştiren bir kedi türüdür. Yaşadığı ortamdaki insanları ailesi olarak görür ve onlara bağlı olur. Bu nedenle insanlar ile en iyi iletişim kuran ev kedisi cinslerinden birisidir.

Sakin bir yapıya sahip olması da insanlar tarafından sahiplenilmek için çokça tercih edilmesine neden olmaktadır.

Eski zamanlarda gemilerdeki fareler ile baş edebilmek adına Cymric Kedileri kullanılırdı. Bu nedenle dikkatleri ve karar verme yetenekleri oldukça yüksektir. Dışardaki olayları gözlemleme ve harekete geçme konusunda çok başarılıdırlar.

Birçok kedi türü eve hırsız girdiği takdirde bir tepki vermemektedir. Fakat Cymric kedileri, eve yabancı birisi girdiğinde içgüdüleri ile hareket ederek garip sesler çıkarabilir ve gerginleşebilir. Bu da evdeki güvenliği sağlamaya çalıştıklarının bir göstergesidir.

cymric kedisi tarihcesi

Cymric Kedisi’nin Tarihçesi

Cymric Kedisinin tarihçesi incelendiğinde oldukça köklü bir geçmişe sahip oldukları görülür, fakat tanınmaları ve farklı bir cins olarak kabul edilmeleri daha yakın bir tarihtedir. Esasen Manx kedi cinsinin gen mutasyonu ile elde edilmiştir. Manx Kedisi, Man Adası’na ait bir kedi türü olduğu için Cymric’in de bu adanın bir kedisi olduğu kanısı yaygındır. Ada içerisinde yaşayan farklı kedi türleri göz önüne alındığında çok geniş bir gen çeşitliliğinin olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle kuyruklarının olmamasına neden olan baskın genler de kolaylık tespit edilmiştir.

Man Adası’nda yer alan mutasyona uğramış genlere sahip olan Manx kedilerinden bazıları 20. yüzyılın ortalarında Kanada’ya taşındı. Burada doğan yeni mutasyonlu Manx yavrularının, Cymric Kedisi’nin ataları olduğu tahmin edilmektedir.

1970’li yıllarda Kanada’daki popülaritesi tüm dünyaya yayılmaya başlayan bu kedi cinsinin resmi olarak tanınması ve cins olarak sertifike edilmesi 2015 yılında gerçekleşmiştir.

Fiziksel Özellikleri

Cymric Kedisi, incelendiğinde ilk göze çarpan özelliği, kuyruğunun olmamasıdır. Cymricler genellikle 3.5 kg ile 6 kg arasında bir ağırlığa sahip olmaktadır. Ortalama bir boya sahiptirler. Kaslı ve iri vücutları vardır.

Ön bacakları arkadakilere nazaran daha kısa olmaktadır. Kısa bir sırta sahiptirler ve kafatasları da yuvarlak bir yapıdadır.

İpeksi dokuya sahip bir tüy yapıları vardır. Tüyleri sık ve kısa yapılıdır. Sarı, siyah, kahverengi ve türevleri olan tüy renklerine sahip olurlar. Kürklerinde genellikle beyaz üzerinde gölgeli renklerin yer aldığı görülmektedir. Pençelerinin arası da tüylü bir yapıya sahiptir.

cymric kedisi bakımı

Bakımı

Cymric Kedisi bakımı oldukça kolay olarak nitelendirilebilir. Çok hassas bir bakıma ihtiyaç duymayan bu cinsteki evcil dostlara temel ev kedisi bakımı işlemleri uygulanabilir. Bu durumda tırnak kesimi işlemi iki haftada bir yapılırken diş temizliğine ihtiyaç duyulmayabilir.

Tüylerini düzenli olarak taramak, her kedide olduğu gibi bu kediler için de olumlu sonuçlar doğurur. Tüy bakımında ilave olarak kalça kısmında yer alan tüylerin de periyodik olarak kesilmesi gereklidir. Kalça bölgesinde kuyruk bulunmadığı için dışkılama sırasında tüylerinin kirlenme ihtimali çok yüksektir.

Göz akıntısı problemi çok sık rastlanmasa da gerçekleştiği takdirde ılık çay pansumanı yapılması, olası bir hastalığın önüne geçecektir.

Tuvalet ve mama kaplarının temiz olması önemlidir. Bu kedi türü, yaşam alanının temiz olmamasından oldukça rahatsız olur. Bu nedenle onun yaşam alanını olabildiğince temiz tutmalısınız.

Tuvalet kumu için ise kristal kumlar tercih edildiği takdirde koku ve hijyen problemleri de aşılmış olacaktır.

Temiz bir yapıya sahip olan ve kendilerini iyi bir şekilde temizleyen Cymric Kedileri, yıkanmaya ihtiyaç duymayabilir. Fakat bu işlem de sahibin tercihine bağlıdır.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Sakin bir yapıya sahip olmaları nedeniyle çocuklar ile araları oldukça iyi olmaktadır. Agresif yapılı kedilerin çocuklar ile aynı ortamda olmaması önerilirken; Cymric Kedisi’ni çocuğunuz ile aynı ortama koymanızda herhangi bir sorun yoktur. Buna rağmen, eğer Cymric Kedisi bebekliğinden itibaren çok sakin ve sessiz bir ortamda yaşamaya alıştıysa, çocuklu bir ortama girmesi onun için çok da  olumlu olmayabilir. Bu durum tamamen onun geçmiş yaşamı ile ilintilidir.

Uyumlu bir yapıya sahip oldukları için yeni evcil hayvanlar ile de kısa sürede adaptasyon sürecini atlatacaklardır. Yeni bir evcil hayvan aldığınız takdirde Cymric’in yaşam alanının daralmamasına özen göstermelisiniz.

Üreme

Üreme hormonlarının aktif olduğu dönemlerdeki kızgınlık dönemleri, çiftleşme ile son bulduğu takdirde, ortalama 65 günlük bir gebelik süreci geçirirler. Bu süreç sonrasında 3 ya da 4 adet yavru doğurma ihtimalleri vardır. Daha fazla yavru yapan türleri olsa da genellikle daha az yavru yapmaya yatkın bir genetik yapıya sahiptirler.

Yavrularını yaklaşık 2 ay emzirirler ve yavru bakımında oldukça hassas oldukları gözlenmiştir. Tehlike sezdikleri durumda sakin halleri tamamen değişebilir. Bu durum ise yavrularını koruma içgüdüsünden kaynaklanmaktadır.

Beslenme

Birçok özel kedi türü gibi Cymric Kedileri’nin de genetik hastalıklara karşı yatkınlıkları vardır. Bakım ve büyüdüğü ortam gibi etkenlere ek olarak beslenme faktörünün yetersizliği de, bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince kaliteli ve besin değeri yüksek mamalar ile beslenmelidirler.

Özellikle bebeklik dönemlerinde anneleri tarafından emzirildiklerinden emin olunmalı ve devamında besin değeri yüksek bol vitamin, protein ve yağ içerikli mamalar ile beslenmelidirler. Küçüklüklerinde iyi bir şekilde beslenmeleri, ileriki yaşam dönemlerinde ortaya çıkabilecek hastalıkların önüne set çeken bir etki yaratmaktadır.

Yaşlanan ya da kısırlaştırılan Cymric Kedileri için özel ve yağ oranı düşük bol proteinli mamalar tercih edilmelidir. Sakinlikleri, yaşlandıklarında yerini hareketsizliğe bırakmaktadır. Bu nedenle de yüksek yağ oranı bulunan mamalar kesinlikle tercih edilmemelidir.

Ödül, konserve ve yaş mamalar belirli periyodlar ile verilebilir. Fakat kaliteli ve besin değeri yüksek olmalarına dikkat edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Bu kedi cinsi üzerine en çok merak edilen soruları sizler için önceden cevaplamak istedik.

Cymric kedisi kaç yıl yaşar?

Bu kedilerin yaşam süreleri onlara gösterilen sevgi ve ilgi ile yakından ilişkilidir. Bunun dışında genellikle 9-13 yıl arası bir yaşam süresine sahiptirler.

Cymric kedisinin kuyruğu yok mu?

Bu cinsteki kedilerin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri kuyruklarının olmamasıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kargo hızlı ve müşteri iletişiminden memnunum, gerçekten kargonun takibine kadar ilgileniyorlar sağolsunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.