1. Ana Sayfa
  2. Köpek Bakım ve Sağlık

Glukozamin Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Glukozamin Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?
+ - 0

Glukozamin Nedir?

Glukozamin veya glucosamine, insan ve hayvan vücutlarında doğal olarak üretilen ve amino şeker olarak sınıflandırılan saf bir bileşiktir. Glukozamin sülfat (Kondroitin), insan ve hayvanlardaki eklemlerin etrafında bulunur. “Glukozamin nedir ne işe yarar?” sorusunun cevabı olarak kısaca; eklemlerin birbirine çarpmasını ve sürtmesini engellediğini söyleyebiliriz. Glikozamin, besinlerde doğal bir şekilde bulunmadığı için besin takviyesi olarak tüketilir. Bu besin takviyeleri genelde karides, ıstakoz, yengeç gibi kabuklu deniz canlılarının kabuklarından üretilir.

Besin takviyesi olarak 3 çeşit glukozamin bulunur. Glukozamin sülfat, glukozamin takviyelerinin en sık içerdiği türdür ve hayvanlar için özel olarak üretilen takviyelerde de kullanılır. Kabuklu deniz canlılarının kabuklarından üretilir. Glukozamin kondroitin sülfatı diğer türlerden ayıran en büyük fark; içeriğinde kıkırdak onarımına yardımcı olan kükürt bulundurmasıdır. İkinci çeşit glucosamine takviyesi olan glukozamin hidroklorür kabuklu deniz canlılarının kabuklarından üretilmez. Ayrıca kükürt de içermemektedir.

Bir diğer glukozamin takviyesi çeşidi olan N-asetil glukozamin de eklem sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Kediler özelinde bakacak olursak glukozamin, kedilerin eklemlerinde doğal olarak üretilir ve bulunur. Fakat kedilerin yaşı ilerledikçe veya kireçlenmeye bağlı olarak eklemlerde sıvı kaybı yaşanır ve kemikler birbirine sürterek zamanla aşınır. Bu da bir zincir etkisi yaratıp, kedinizin yaşam kalitesini ve sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Glukozamin Nedir Ne Ise Yarar Nasil Kullanilir 2Örneğin; glukozamin eksikliği yaşayan yaşlı kediniz eklem ağrıları çekeceğinden, hareketlerinde azalma görülecektir. Buna bağlı olarak da kilo sorunları ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Özellikle yaşlı kediler için glukozamin kondroitin eksikliği büyük ölçüde görülen bir sorun olduğu için çoğu yaşlı kedi mamasının içeriğinde kedinizin ihtiyacı kadar glucosamine bulunmaktadır.

Sadece yaşlı kediler üzerinden konuyu ele almış olsak da; eklemde sıvı kaybı her yaştaki kedilerde görülebilecek bir sorundur. Glukozamin, diğer kedi maması çeşitlerinin içeriğinde bulunmayabilir. Bu durumda eklem ağrılarının en aza indirilmesi ve eklem sağlığının korunması için özel olarak üretilen; glukozamin kondroitin msm de içeren takviyelerden kullanılması gerekir.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Kediler için glukozamin takviyeleri; tablet, toz, jel veya sıvı formlarda bulunabilir. Bunların bazıları gerçek kabuklu deniz canlılarından üretiliyorken bazıları da sentetik olarak üretilir. Bu iki ürün arasında fiyat ve takviyenin etki süresi gibi farklar bulunur. Yani en iyi glukozamin markası, belirlemenin zor olduğu ancak üretim aşamalarına ve içeriğinde kullanılan malzemelere bakılarak karar verilebilecek bir konudur.

Ayrıca glukozamin, kedi mamalarının içeriğinde de bulunabilecek bir takviyedir. Fakat kedinizin eklem sağlığı için bazı durumlarda kedi mamalarında bulunan glukozamin miktarı yeterli olmayabilir. Bu durumda, kedinizin eklem sağlığını korumak ve kemiklerin yıpranmasını azaltmak için özel olarak üretilen glukozamin besin takviyesi ürünlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Tabii ki böyle bir durumda her zaman bir veteriner hekim tavsiyesiyle hareket etmek en doğru seçenek olacaktır.

Bazı durumlarda veterinerler, eklem sıvısı kaybı yaşayan kediler için glukozamin ile birlikte metilsülfonilmetan (MSM) da almalarını önerirler. Glukozamin kondroitin msm, yine kedi mamalarının içeriklerinde bulunabileceği gibi glukozamin besin takviyelerinin de içeriklerinde yer almaktadır. Glukozamin kondroitin sülfat kıkırdakların su tutmasına yardımcı olurken; glukozamin msm eklem esnekliğini artırır, ağrı ve iltihabı azaltır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap