1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Havana Brown Kedisi Özellikleri, Tarihçesi, Karakteri, Bakımı

Havana Brown Kedisi Özellikleri, Tarihçesi, Karakteri, Bakımı
+ - 0

Havana Brown Kedisi, ilk olarak 50’li yılların ortalarında ortaya çıkmıştır. Siyam cinsi kediler ile akraba ola Havana Brown kedileri, Siyamlar’ın genlerinin mutasyona uğramış halidir. Büyük Britanya topraklarına ait olan Havana Brown, karakteristik kahverengi tüyleri ile tanınan bir kedi ırkıdır.

Havana Brown Kedisi Özellikleri

Orta boyutlarda bir vücut yapısına sahiptir. Gelişmiş bir kas ve iskelet sistemine sahiptir. Bunun yanında uzun bacakları nedeniyle boyu uzundur. Kafatası, oval şekilli olan ve kalın bir yapıya sahip olan Havan Brown, kahve ve tonlarında tüy yapısına sahiptir. Geniş ve iri gözleri, çoğunlukla yeşil ve sarı renklerde olmaktadır.

Ağız yapıları incelendiği takdirde, gelişmiş bir çene sistemi ilk olarak göze çarpar. Uzun görünümlü bir ağız yapısına sahiptir. Üçgensi kulaklarının iç rengi, tüy renginin aksine açık ve krem renklidir. İnce ve uzun bir kuyruk yapısı vardır. Kuyruklarındaki tüyler, vücutlarındaki ile hemen hemen aynı boydadır.

Hastalıklara yatkınlıkları göz önünde bulundurulduğunda, dikkat edilmesi gereken bir kedi ırkıdır. Bu kedi cinsinin, genetik kaynaklı hastalıklara pek yakalanmadığı görülmüştür. Bu özelliğinin aksine Havana Brown Kedisi, bazı diş ve kalp sorunları yaşayabilir. Hassas bir diş eti yapısına sahip olması nedeniyle sıkça diş eti hastalığına yakalanabilmektedir. Bunun yanında bağırsakları çok hassas olan bir ırktır.

Sakin yapısına rağmen Havan Brown, oyuncu kedi özelliklerini taşır. Oyunculuk özelliklerine ek olarak, isteklerini miyavlayarak sahibine bildirir. Bu nedenle sosyal bir kedi ırkı olma özelliğine de sahiptir. Havana Brown kedileri’nin en çok korktukları şey, sahipleri tarafından yalnız bırakılmaktır. Eğer tek yaşayan bir Havana Brown Kedisi’ne sahipseniz, ikincisini de sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Tarihçesi

Rus Mavi kedi ırkı ile Siyam kedi ırkının bir araya getirilip genlerinin çarprazlanması sonucunda ortaya çıkarılmıştır. 1900’lü yılların ortasında İngiltere’de gerçekleşen bu olay sonucunda çok çikolata rengine sahip bir ırk ortaya çıkarılmıştır. Havana Brown kedisi daha sonralarda Avrupa ve diğer kıtalara yayılmıştır. Bugün yüz binlerce insan evlerinde Havana Brown kedisi beslemektedir.

2000’li yılların hemen başlarında en güzel tüy rengine sahip kedi olarak seçilen Havana Brown, parlak ve ipeksi tüyleri ile nam salmıştır. 2014 senesinde Havana Brown Kedisi, resmi olarak kedi ırkları arasına dahil edilmiştir.

Karakteri

Sakin bir karaktere sahip olan Havana Brown Kedileri, sahipleri ile derin bağlar kurarak sadakatlerini belli ederler. Birçok kedi ırkının aksine, sahiplerine bağlıdırlar. Sıcak kanlı olan bu kedi ırkının asil bir duruşu vardır. Fiziksel görünüme ek olarak sakin tavırları, onlara bu görünümü vermiştir.

İnsanlarla iyi ilişkiler kurması ve insanlara karşı aşırı ilgili olması nedeniyle popüler bir kedi türü haline gelmiştir. Keşfetmeyi ve çevresindeki canlı cansız bütün nesneler ile ilgilenmeyi sever.

Havana Brown kedilerinin belki de en ilginç özellikleri düzenli olmalarıdır. Her gün gerçekleştirdikleri aktiviteleri, aynı şekilde ve aynı zamanda yapmaktan hoşnutturlar. Bu nedenle düzenli hayvanlar olarak bilinirler.

Havana Brown Kedisi bakimi

Havana Brown Kedisi Bakımı

Kısa tüylü olan Havana Brown’un tüylerinin her hafta taranması yeterlidir. Kendini sürekli temizleyen Havana Brown’u duşa sokmanıza gerek yoktur. Tüyleri kısa olsa dahi, mevsim geçişlerinde tüy dökebilir. Bu nedenle bu dönemlerde sık sık tarama yapılmalıdır. Tarama yapılacak tarağın yumuşak bir maddeden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Mama ve su kabı her gün temiz olması gereken Havana Brown’un, tuvalet kabı ise haftada en az 3 kez temizlenmelidir.

Tırnak kesimi, veteriner tarafında gerçekleştirilebilir. Ya da onun için özel bir tırnak makası temin ederek, tırnaklarının yalnızca uç kısımlarını periyodik olarak kesebilirsiniz.

Üreme

Genellikle soğuk havalardan sıcak havalara geçiş zamanları olan bahar aylarında üreme dönemine girerler. Evde beslenen Havana Brown kedileri, ortamın havası ve sıcaklığına bağlı olarak diğer soğuk mevsimlerde de çiftleşebilir. Dişinin döllenmesi sonucunda genellikle 3 ya da 4 yavru dünyaya gelir.

Anne Havana Brown’lar, yavrularına çok ilgi gösterirler ve büyütme sürecinde agresif tavırlar sergileyebilirler. Erkek Havana Brown kedilerinin, anne kediler kadar büyütme safhasına dahil oldukları gözlenmemiştir.

Beslenmesi

Sindirim sistemi rahatsızlıklarına aşırı yatkın olması ile bilinen Havana Brown, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. Bağırsaklarına zarar verebilecek acılı ve baharatlı besinler kesinlikle verilmemelidir. Kuru mama ve bazı dönemlerde yaş mamalar ile beslenebilir.

Havana Brown Kedisi’ne kuru mama alırken taze olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında yağ oranı yüksek mamalar yerine daha az yağlı ve yüksek proteinli mamalar tercih edilmelidir. Mide ve bağırsakları hassas olan Havan Brown için en doğru mama tercihini, veterinere danışarak öğrenebilirsiniz.

Havana Brown Kedi cinsi

Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Zeki bir kedi ırkı olan Havana Brown, çevresindeki bütün canlılar ile iyi bir iletişim içerisindedir. Birçok insan, kedilerin çocuklara saldırmasından korkmaktadır. Fakat Havana Brown da diğer kedilerde olduğu gibi çocuklara zarar vermeyen ve onlarla çok iyi anlaşan bir kedi ırkıdır. Köpekler ile benzer noktaları olduğu düşünülen Havana Brown Kedisi’ne belirlediğiniz basit kuralları öğreterek onun davranışlarını sınırlandırabilirsiniz. Köpeklerdeki gibi sadık bir şekilde hareket edecek olan Havana Brown, ev içerisinde sizin isteklerinizin birçoğuna uyacak şekilde hareket edecektir.

Diğer ev hayvanları ile özellikle köpekler ile iyi bir bağ kurdukları gözlenmiştir. Bazı Havana Brown annelerinin, köpek yavrularını sahiplenerek beslediği bilinmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap