1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Van Kedisi Cinsinin Özellikleri, Karakteri, Tarihçesi, Bakımı ve Sağlığı

Van Kedisi Cinsinin Özellikleri, Karakteri, Tarihçesi, Bakımı ve Sağlığı
+ - 0

Van kedisi, Türkiye’nin Van Gölü çevresinde yaşaması nedeniyle bu ismi almış bir kedi ırkıdır. Bu ırkın öne çıkan özelliği ise iki gözünün farklı renklere sahip olmasıdır.

Bu yazımızda Van kedisinin özellikleri, karakteri, tarihçesi, bakımı, sağlığı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iletişimi gibi merak edilen soruların cevapları da yazımızda yer almaktadır.

Van Kedisinin Karakteri

Karakter özellikleri açısından Van Kedisi, sıcak ve cana yakın bir kedi ırkı olarak bilinir. İnsanlar ile yüksek bir sosyal iletişim özelliğine sahiptir. Sahiplerine bağlı ve sadık olan bu kediler, yavru iken eve alındığı takdirde o ev ile organik bir bağ kurar. Aile içerisinde sevgi ile büyütüldüğü ve iyi bakıldığı takdirde çok uyumludur.

Kedilerde ortak bir özellik olan içgüdüler, bu kedi cinsinde diğerlerine oranla daha belirgindir. Duygusal olarak hassas olan bu sevimli dostlarımız duygusal olarak kötü durumda olan insanlara ilgi gösterir ve onlar ile yakın bağ kurar.

Van Kedisi Irkının Tarihçesi

1950’li yılların başında Van Gölü bölgesine gelen bir İngiliz kadın, su ile oynayan, beyaz tüylü bu kedi ırkını gördüğünde çok şaşırmıştır. Ülkesine dönerken iki Van Kedisi’ni de yanında götürmüştür. İngiliz kadın bu kedi ırkına “Turkish Van” ismini vermiştir. Fransızca’da ise “Turc de Van” ismi ile bilinen bir ırktır.

1992 yılında Van 100. Yıl Üniversitesi’nde Van Kedisi Araştırma Merkezi (VKAM) kurularak, Van Kedisi’nin biyolojik, fizyolojik, morfolojik ve genetik özellikleri incelenmeye başlanmıştır. Bu merkez, yalnızca araştırma yapmakla kalmayıp şehir sınırlarının dışında sahiplenilmiş bu cinse mensup canlılarında da takibini yapmaktadır. 2006 yılında Van Kedisi ırkı tescillenerek Van şehrine ait bir kedi ırkı olduğu resmileştirilmiştir. Bu kedi cinsinden bir dostu sahiplenmek isteyen kişiler VKAM ile iletişime geçebilir.

van kedisi özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Safkan bir kedi ırkı olan Van Kedisi, genetik mutasyon nedeniyle sahip olduğu kehribar ve mavi renkli iki göze sahiptir. Bazı türlerinde her iki gözün mavi ya da kehribar olduğu da gözlenmiştir. Mavi renk her zaman turkuaz rengine daha yakın bir tonda olmaktadır. Buna karşın; kehribar renkli gözleri, kehribarın farklı tonlarında olabilmektedir.

Bu cinsteki yeni doğan yavru kediler griye çalan bir göz rengine sahip olmaktadır. Doğumu takip eden yaklaşık 25 günün sonunda göz renkleri belirginleşir. Bir buçuk aylık olduktan sonra ise göz renkleri tamamen netleşmiş olacaktır.

Bu sevimli dostlarımızın ayırt edici bir diğer fiziksel özelliği ise kulaklarındaki beneklerdir. Bu kedilerin kulaklarının ortasında bir ya da iki adet siyah benek yer almaktadır.

Diğer kedilerin aksine yüzmelerini sağlayan güçlü kaslara sahiptirler. Vücutları ortalama boyutta ve dayanıklı yapıdadır.

Kış aylarında uzun tüylere, yazın ise daha az yoğun kısa tüylere sahip olurlar. Tüyleri çok temiz ve ipeksi bir yapıdadır. Sürekli parlak olan tüylerini dilleri ile temizlerler. Kuyrukları, adeta bir tilki kuyruğunu andırır ve kabarık bir yapıya sahiptir.

van kedisi bakımı

Van Kedisi Bakımı ve Sağlığı

Özellikle kış aylarında uzun tüylere sahip olan Van Kedisi’nin tüyleri her hafta özel kedi tarağı ile taranmalıdır. Bu, onların midelerindeki tüyler nedeniyle ortaya çıkan kusma seanslarını azaltır. Lif oranı yüksek olan mamalar verilerek sindirim sorunlarına çözüm bulunabilir.

Su ile arası iyi olan Van Kedisi’ni özel kedi şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Fakat yıkama sonrasında tüylerinin iyi bir şekilde kuruduğundan emin olun. Özellikle soğuk havalarda onları yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Van Kedisi’nin tırnaklarını 15 günde bir kesmelisiniz. Tırnakları keserken tırnak ile et dokusunun birleştiği noktalardan uzak kısımları kesmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde enfeksiyona sebebiyet verebilirsiniz.

Periyodik veteriner kontrolleri 6 ayda bir yapılarak aşıları tamamlanmalıdır. Veteriner kontrolü, Van Kedisi’nin ömrünü uzatan bir unsurdur. Böylece, herhangi bir hastalık zamanında tespit edilmiş olur.

Beslenme Bilgileri

Diğer kedi türleri gibi etçil olan Van Kedileri, protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmelidir. Kedinin yaşına ve kısırlık durumuna göre özel mamalar tercih edilmelidir.

Kuru mama, diğer kedi türlerinde olduğu gibi Van Kedisi’nde de tercih edilebilir. Yaş ve konserve mamalar daha seyrek aralıklarla verilmelidir.

Mama seçimi yapılırken protein oranının yüksek, yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmelidir.

Hazır mamalara ek olarak özel tavuk ve ciğer püreleri de yaparak ayda bir kez onları bu mamayla besleyebilirsiniz.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar ile İletişimi

İnsanlar ile yakın bağlar kurabilen Van Kedileri çok hassas yapılıdırlar. Onlar ile ev içerisinde çokça vakit geçirmeniz ve onlar ile sürekli ilgilenmeniz gerekir.

Çocuklar ile de yakın bağlar kuran Van Kedileri, çocuklara hiç bir zarar vermez. Aksine onlar ile yaşıtları gibi oynarlar.

Uysal yapıda olan Van Kedisi, diğer evcil hayvanlar ile de iyi geçinir. Özellikle farklı bir kedi cinsini evinize alacaksanız, uyum sürecini çok çabuk atlatacağından emin olabilirsiniz. Fakat uyum sürecinde ona olan ilginizi artırmanız gerekebilir.

Üreme Bilgileri

Özellikle bahar aylarında güneş ışınlarının dünyaya geliş süresinin artması nedeniyle Van Kedisi’ndeki FSH hormonu miktarı artış gösterir. Bu da östrojen salınımını ve yumurta üretimini artırır. Bu dönemlerde, Van Kedisi de diğer kedi ırkları gibi kızgınlık dönemine girmektedir.

Van Kedisi, kısırlaştırıldığı takdirde daha uzun ömürlü olmaktadır. Eğer, kedinizin üremesini ve yavru sahibi olmasını istiyorsanız onu safkan bir Van Kedisi ile çiftleştirmelisiniz.

62 günlük bir gebelik süresi olan Van Kedisi, genellikle 4 yavru vermektedir. İlk 30 gün sonrasında kedinizdeki gebelik şişkinliği belirginleşmeye başlar. Karındaki belirgin şişkinlik arttıkça, Van Kedisi daha çok yalnız kalma eğilimi göstermektedir. Bu süreçte onu karanlık ve kuytu köşelerde saklanırken bulabilirsiniz.

Doğum sonrasında Van Kedisi, yavrularını 2 aya yakın emzirmektedir. Emzirme süresi farklılık gösterebilmektedir.

Çiftleşme öncesinde eş seçimini dişilerin yaptığı söylenebilir. Bu süreçte dişi Van Kedisi, en ideal erkek kediyi seçen taraftır.

Sık Sorulan Sorular

Van kedisi üzerine sıkça dile getirilen soruların bazılarını sizler için cevaplamak istedik.

Van Kedisi kaç yıl yaşar?

Bu cinse mensup kedilerin ortalama yaşam süreleri 15 yıl civarındadır. Bununla birlikte bakıma, mutluluğuna ve sağlığına özen gösterilmesi yaşam süresini ciddi oranda etkileyecektir.

Van Kedileri suyu sever mi?

Birçok kedi türünün su ile arasının iyi olmadığı bilinmektedir. Buna karşın; Van Kedisi suyu ve su ile oynamayı sever. Bunun yanında iyi bir yüzücüdür.

Yazar Hakkında

Yorum Yap