1. Ana Sayfa
  2. Kedi

İran (Persian / Fars) Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenme / Mama Özellikleri

İran (Persian / Fars) Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenme / Mama Özellikleri
Kedisi
+ - 0

İran (Persian / Fars) Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenme / Mama Özellikleri; Kedi türleri arasında en çok sükse yapan ve diğer kedi türlerine göre günümüzde daha çok tercih edilen bu kedi türü İran kedi türleri, bir çok alt gruba ayrılmaktadır. İran kedi türü olarak örnek gösterilebilecek kedi türü şu tür olabilir; ‘’British Short Hair.’’ British Short Hair bir İran kedi familyasından gelmektedir. Fars kedisi de İran kedi türleri arasına girmektedir. Fars kedisi diğer bir adıyla İran kedisi, yuvarlak yüzü ve ufak ağzıyla çok rahat bir şekilde ayırt edilebilir aynı zamanda uzun tüyleriyle de dikkat çekmektedir. 

İran kedisi günümüzde İran’ın Horasan kentinden ihraç edilmektedir. Dünya’ya dağılımını buradan gerçekleştiren bu kedi türü 1620 yıllarında Pietro della Valle tarafından İtalya’ya gelmesiyle başlamıştır. İtalya’nın ardından İran kedisi, Nicholas  – Claude Fabri De Peiresc tarafından Fransa’ya götürülmüştür ve bu kedi türü Fransa’da büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Fransa’nın ardından İngiltire’ye götürülen kedi türü şu anda Dünya’nın bir çok ülkesinde bulunabiliyor. İran kedi türü kendi arasında yine ayrıma sahiptir. Örnek vermek gerekir ise; ‘’İran’dan ihraç edilen İran kedileri gri tüylere sahiptir. Ankara’da ki İran kedileri ise İran’da üretilen İran kedisine göre daha beyaz bir tüye sahiptir.’’ Uzun bir tüye sahip olan İran kedisi halen gizemini korumaktadır. Her ne kadar Mısırlılar tarafından üretildiği öne sürülse de Dünya çapında üretimi İran tarafından kabul görülmektedir. 

İran Kedisi Karakteri ve Kişiliği

İran kedisinin diğer kedi türlerine göre insanlarla daha fazla içli ve dışlı olduğu gözlemlenmiştir. İnsan ırkıyla çok güzel bir uyum içerisinde olan İran kedileri aynı zamanda diğer ev hayvanlarıyla da çok kolay bir şekilde anlaşıp uyum içerisinde yaşayabilmektedir. Genel olarak İran kedileri sakin bir yapıya sahiptir ve ilerleyen yaşıyla bu sessizlikleri, sakinlikleri daha fazla artar. Tembel bir kedi olarak nitelendirilen İran kedileri zannedilenin aksine oyun oynamayı çok seven kedi türleridir. Aynı zamanda İran kedileri ilgisini çeken her bir şey ile sonuna kadar sıkılmadan ilgilenebilir. Oyun oynamayı çok seven kedi her an uyuya kalabilir. Uykucu yapılarıyla sizleri çok fazla şaşırtabilme özelliğine sahiptir. Çünkü İran kedileri diğer kedi türlerine bakıldığı zaman diğer kedi türlerine göre çok daha fazla uykucu bir yapıya sahiptir. Diğer kediler günün yine büyük bir bölümünü uyuyarak geçirse de İran kedileri onlardan daha fazla uykucudur. Fizyolojik yapıları nedeniyle bu kedi türleri solunum yapmakta aşırı güçlük çekerler ve aynı şekilde göz hastalıkları konusunda gözlerine çok iyi bir bakım yaptırılmasını isterler. Göz ve solunum problemi haricinde aynı kedi türünün birde deri problemi yaşadığı bilinmektedir. 

İran Kedisi Fiziksel Özellikleri

Ev ve apartman yaşamı için oldukça ideal bir yapıya sahip olan İran kedilerinin bilinen en önemli fiziksel özellikleri burun yapıları ve tüyleridir. Bu türün tüyleri kıvrımlı bir şekilde olmakta.  Aynı zamanda diğer bir çok kedi türüne bakıldığı zaman tüylerinin diğer bir çok kedi türünden daha fazla olduğu, daha uzun bir yapıya sahip olduğunu söylemek daha doğru olur. En uzun tüyle kediler arasında ilk sıralarda yer almaktadırlar. Burunları nedeniyle solunum yapmakta ve solunum yetmezliği gibi sağlık sorunları bulunmaktadır. Küçük burunları nedeniyle İran kedileri solunum ihtiyacını giderirken burunları solunum ihtiyacını gidermeye yeterli olmayabilir. Aynı zamanda bu kedi türünün bilinen diğer bir fiziksel özelliği ise kedinin deri problemi yaşamasıdır. İran kedileri çok uzun tüylere sahip oldukları için tüyleri nedeniyle tüylerinin altındaki deri problemleri görülemeyebilir. Bu nedenle deri konusunda onlara ayrı bir özen göstermek zorunda kalırsınız. Tüy bakımını doğru bir şekilde yaptırmanız önerilir. 

İran Kedisi Bakımı

İran kedilerinin bakımı diğer kedi türlerine göre biraz daha zordur. Tüyleri nedeniyle bir çok yarışmada 1.’lik elde eden bu kedi türünün  tüyleri 2 tabakadan oluşturmaktadır. Tüylerinin uzun bir yapıya sahip oluşu tüylerinin kırık oluşumuna çok fazla neden olmasına ve aynı şekilde düğümlenmesine baya bir müsait durumdadır. Bu kedi türüne sahipseniz tüylerini her gün düzenli bir şekilde taramanız gerekmektedir. Eğer tarama işlemini düzgün bir şekilde yapmaz iseniz tüylerinde kopmalar veya düğümler meydana gelebilir.

İran kedilerinin tüylerini taramak için kullanabileceğiniz bir çok marka fırça bulunmaktadır. 

İran Kedisinin Çocuklarla Uyumu

Sessiz ve sakin bir yapıya sahip oluşları aynı zamanda sabırlı oluşları aynı ev içerisindeki diğer canlılarla uyumlu bir şekilde yaşayabilecekleri anlamını taşımaktadır. İran kedileri diğer kediler gibi haylazlık yapmayı sevmezler veya gürültüden çok fazla hoşlanmazlar. Aksine gün içerisinde bol bol uyuyarak vakitlerini geçirirler. Uyanık kaldıkları zaman içerisinde de sizleri yormazlar ve kendi hallerinde kendi ihtiyaçlarını giderebilirler. Yani çok fazla bir ilgi vermeniz gerekmez. Eğer evinizde bir çocuk varsa veya çocuğunuzla yaşıyorsanız bu kedi türü onun için oldukça idealdir. İran kedisinin bilinen en önemli diğer bir özelliği ise çocuklarla uyum halinde yaşayabilmesidir. Aynı zamanda apartman yaşamı içinde uygun olan bu kediler çok fazla dışarı meraklısı değildir. Sokağa çıkmak istemeyebilirler veya sokak meraklısı olmazlar. 

İran Kedisinin Beslenmesi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüy bakımından oldukça zorlu bir yaşam sunan İran kedilerinin bakımı biraz daha zordur. Beslenme konusunda da zaman zaman sorun çıkarttıkları bilinir fakat uysal ve sakin yapıları sizlerin bu zorlukları yenmenize fayda sağlayacaktır. Bu kedilerin bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken ilk kural kedinizin tüylerini günlük olarak düzenli bir şekilde taramanızdır. Bakımını doğru bir şekilde yaptığınız zaman kediniz daha rahat ve mutlu olacaktır. Eğer bakımını doğru yaptığınızı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer kural ise bu kedi türünde beslenmedir. Az hareketli veya gün içerisinde çok az hareket ettikleri için bu tür kediler çok fazla kilo alabiliyor. O yüzden mama tercihinizi ve mama verme sıklığınıza mutlaka dikkat etmelisiniz. Uzun tüylü kediler için mamalar almalısınız. Düz veya normal bir mama almanız kedinizin sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. Fakat tüylerini önemsiyorsanız veya görünümüne önem veriyorsanız mutlaka mama tercih ederken uzun tüylü kediler için üretilmiş mamalara bakmanız gerekmektedir. Mama seçimi yaparken aynı zamanda kedinizin kısırlaştırılmış olmasına, yaşına ve diğer bazı kurallara dikkat ederek mama almanız gerekmektedir. 

İran Kedileri Çok Tüy Döker Mi?

Evet, İran kedilerinin belki de en büyük sorunu budur. Uzun ve sık bir yapıya sahip olan tüyleri çok fazla dökülmektedir. Bunu bilerek bu kediyi sahiplenmeniz ve satın almanız önerilir. Tüy dökümünü azaltmanız için veya tüylerinin dökülmemesi için mutlaka doğru mama tercihi yapılması gerekir. Aynı zamanda tüylerinin düzenli bir şekilde taranması gerekir. Eğer aşırı fazla tüy dökümü gerçekleşiyorsa kedinizde bir veteriner hekimden bilgi almanız gerekebilir. 

İran Kedisine Ne Mama Verilmelidir?

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki bu türlerin tüy uzunluğu çok fazla olduğundan tüylerindeki kabarıklığı ve temizliği önemsiyorsanız mutlaka tüyüne doğru orantılı şekilde fayda sağlayabilecek kedi mamaları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda kedinize mama tercihini yaparken konserve mamalar yerine daha çok kuru mamaları tercih etmelisiniz. Kuru mamaların içeriğindeki bol vitamin ve diğer mineraller nedeniyle kedinizin tüyleri normalinden çok daha gür ve sağlıklı olacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap