1. Ana Sayfa
  2. Köpek

Köpek Mamaları Hakkında Ufkunuzu Açacak Bilgiler

Köpek Mamaları Hakkında Ufkunuzu Açacak Bilgiler
+ - 0

Doğru beslenme, köpeğinizin temel ihtiyaçlarından biridir ve bu, sadece köpek maması markasını belirlemekten daha fazlasını içerir. Köpeğinizi sağlıklı bir şekilde beslemek için vermeniz gereken bazı kararlar bulunmaktadır.

Çok sayıda ticari köpek maması markası satışa sunulduğu için köpek maması seçmek oldukça zor olabilir. Pek çok hayvan sahibi, mama içeriğinin kalitesinin bir köpeğin sağlığı üzerinde önemli bir rol oynadığı konusunda hemfikirdir.

Çeşitli markalar tarafından farklı köpek ırklarına göre üretilen mamalar, sevimli dostunuzu vitamin ve mineral yönünde besler. Köpek mamaları ve fiyatları ise kilogramına, içeriğine ve hatta yaş olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Köpek Maması Türleri

Köpeğinizin genel sağlığı için vereceğiniz en önemli kararlardan biri doğru beslenmesidir. Yavru köpeğinize beslenme açısından dengeli bir menü sunmak isterseniz, çeşitli konserve ve çiğ gıda seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

İyi bir köpek maması et, sebze, tahıl ve meyve içerir. En iyi köpek mamaları, bu bileşenlerin köpeğinizin sindirim sistemine uygun yüksek kaliteli versiyonlarına yer verir. Royal Canin yavru köpek maması 4 kg seçeneği özellikle genç köpeklerin kemik gelişimini destekler ve çevreleri ile daha güçlü etkileşimler kurmasını sağlar.

Yaş Köpek Maması

Yaş köpek mamaları yüksek nem içeriğine sahip gıdalardır. Genellikle sterilize etmek için yüksek sıcaklıklarda pişirilir ve basınç altında kapatılırlar. İçeriğinde ise soslu parçalar, jöle ve köfte formatlarında parçalar yer alır. Torbalarda dondurulmuş veya soğutulmuş evcil hayvan mamaları da mevcuttur.

royal canin french bulldog yetiskin ko 3035e

Yaş köpek maması en ucuz olarak 50, 60 veya 70 gr seçenekleriyle satın alınabilir. Farklı boyutlarda ve içeriklerdeki yaş köpek mamalarını seçerken, sevimli dostunuzun yeme alışkanlığını göz ardı etmemelisiniz.

Çoğu nemli köpek mamasını, yemek kasesine rahatça dökebileceğiniz yeniden kapatılabilir bir kese içinde satın alabilirsiniz. Bazı yaş köpek mamaları, et ürünlerine benzeyecek şekilde hazırlanır ve bu sayede aç-kapa işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Konserve Köpek Maması

Çoğu köpek, kuru mama yerine konserve mamayı tercih edebilir. Yemek seçen veya yaşlı bir köpeğiniz iştahını kaybettiyse, konserve köpek maması satın almaya başvurabilirsiniz. 

Royal Canin 85 gr boyutlarındaki mamalar köpeğinizi hem vitamin hem de mineral yönünden besleyecek şekilde paketlenir. Ayrıca uzun raf ömrüne sahiptir ve kutuyu açmak dışında hiçbir hazırlık gerektirmez.

Konserve köpek mamasının büyük torbalarda kuru köpek maması almaktan daha pahalı olduğunu göz ardı etmemelisiniz, ancak toplu olarak satın alarak tasarruf etmek mümkündür. Bu yüzden birçok köpek sahibi 1 ton köpek maması ne kadar diye merak etmektedir. Markasına ve içeriğine göre değişiklik gösterse de, her bütçeye uygun mama bulmak mümkündür.

royal canin maxi yetiskin buyuk irk ko c 08b5

Konserve mamalar, kuru köpek mamasına göre daha az işlenmiş olmasına rağmen, besin seviyesini azaltabilecek daha yüksek su içeriğine sahiptir. Konserve kutudaki Royal Canin köpek maması 4 kg boyutuyla köpeklerinize ideal porsiyonlar oluşturmanıza imkan tanır.

Kuru Köpek Maması

En yaygın ve en ekonomik köpek maması türlerinden biri olan kuru mamalar, gevrek büyüklüğünde şekillerde gelir. Kuru bir yerde olduğu sürece saklanması kolaydır. Yemek zamanı söz konusu olduğunda ise köpeğiniz için uygun porsiyonu belirlemek dışında çok az hazırlık gerektirir.

Bazı köpek ırkları için özel mama satın almak gerekebilir. Örneğin Royal Canin pomeranian mama koleksiyonu sayesinde pomeranian türündeki köpeklerin sağlıklı bir yemek alışkanlığı kazanması sağlanabilir.

Bazı köpekler, hassas somonlu mamaları sever. Dog Chow somon ürünleri ise gerçek somon etinin yüksek kaliteli proteini ve özenle dengelenmiş tahıl içeriği sayesinde köpeklerinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar. Ayrıca birçok köpek sahibi kuru mamayı tercih eder, çünkü sert dokusu tartarı azaltır ve diş ve diş etlerinin daha sağlıklı kalmasına fırsat tanır.

felicia kuzu etli kucuk irk yavru kope a4a6 2

Köpek İçin Doğru Mama Seçimi

Evcil hayvanınızın için doğru markayı ve doğru türdeki markayı bulmak zor olabilir. Çoğu insan köpeklerini kuru mama veya konserve ıslak mamayla besler. Bu işlenmiş gıdalar doğal görünmeyebilir, ancak köpeklerin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerirler.

Club 4 Paws köpek maması, farklı yaşlardaki köpekler tarafından tüketilmesi için yüksek düzeyde düzenlemelere tabi tutulur ve uzman veterinerler tarafından sıkı testlerden geçirilir.

Köpekler, kedilerin aksine etobur beslenen türler değildir. Et, günlük beslenmelerinin çoğunu oluşturuyor olsa da; menülerini tahıl, meyve ve sebze kaynaklı yiyeceklerden oluşturabilirsiniz. Bu et olmayan yiyecekler köpeğinizin için değerli bir temel vitamin, mineral ve lif kaynağı olacaktır.

Köpeğinizi besleyeceğiniz mama türünü seçerken şunlara dikkat etmeniz tavsiye edilir:

  • Köpeği en doğal ve en sağlıklı malzemeler ile beslemek önemlidir. Bu yüzden doğal/bütünsel gıdalara veya tedavi edici veteriner öğünlerine göz atın.
  • Veterinerinizin rehberliğinde evde hazırlanmış bir öğün hazırlayın.
  • Doğal, tahılsız ve bütünsel diyetler genellikle daha yüksek fiyat aralığındadır. Uygun fiyatlı mamalar ise genellikle daha düşük kaliteli malzemelerden hazırlandığını göz ardı etmeyin.
  • Yemeği hazırlarken hem maddi açıdan tasarruf etmek hem de zaman kazanmak istiyorsanız evde hazırlanan öğünler en sağlıklı seçenek olabilir.
  • Bazı köpekler, konserve yiyecekler veya ev yapımı öğünler arasında seçim yapabilir. Bu yüzden köpeğinizin isteklerine kulak verin.
  • Kilolu veya sağlık sorunu olan köpekler, özel veteriner öğünlerinden veya evde pişirilen mamalardan yararlanabilir.
  • Hazır köpek mamalarının yapay renkler, tatlar ve koruyucu maddeler içerebileceğini unutmayın.

Üreticiler; kaliteli malzemeler sağladığına ve güvenli gıda hazırlama uygulamaları için önlemler aldığına dair güven düzeyine sahip olmalıdır. Ayrıca özellikle konserve köpek mamalarının zararlı BPA içerebileceği de göz ardı edilmemelidir.

BPA, canlı sağlığı çok tehlikeli bir kimyasaldır. 1950’lerden beri belirli plastikleri ve reçineleri yapmak için kullanılan endüstriyel bir kimyasal olan bisfenol A’nın kısaltmasıdır.

advance sensitive kuzu etli yetiskin k a08 d5

Köpek Maması Fiyatları

Köpeğiniz için en iyi mama, beslenme ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Kuru, yaş veya konserve fark etmeksizin çoğu mama, köpekler için en azından minimum beslenme gereksinimleri ile formüle edilmiş olsa da, her köpeğin aynı beslenme alışkanlığına sahip olmadığını unutmamak gerekir.

Köpek maması seçimi yaparken fiyatlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Boyutlarına, içeriğine veya markasına göre değişkenlik gösteren mamalar, her bütçeye uygun olacak şekilde sunulur. 15 kg köpek maması Cimri üzerinden uygun fiyat etiketleriyle satışa sunulur. Köpeğinizin ırkına ve yaşına göre satın alabilirsiniz.

50 gramdan başlayarak 1 tona kadar çıkan köpek mama boyutları, hayvan sahiplerinin ihtiyaçlarına göre paketlenir. Fakat tek köpeğe sahip olan kişiler genellikle kg’lık paketlerden satın alır. Bu yüzden 1 kilo köpek maması kaç TL sorusu hayvan sahipleri tarafından merak edilmektedir. Tat, içerik ve türüne göre değişken olan köpek maması fiyatları, ayrıca yetişkin veya genç köpeklere uygun olup olmamasına göre de farklılık gösterebilir.

Pirzola, hamburger veya diğer etli yiyecekler gibi şekillendirilmiş mamalar, köpekler tarafından sevilerek tüketilir. Köpek maması fiyatları 15 kg seçeneği tüm hayvan sahiplerinin bütçesine hitap eder.

Köpek maması 15 kg fiyatları her markanın ürününe göre değişiklik gösterir. Kuru, yaş veya konserve şeklinde sunulan mamalar, gıda kodeksine uygun olarak üretildiği için sevimli dostlarınıza güvenle yedirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap