1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Laperm Kedi Cinsi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Tarihçesi

Laperm Kedi Cinsi Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Tarihçesi
+ - 0

Laperm kedi cinsi koyun kürküne benzer yapıda olan kabarık ve kıvırcık şekilde kürkü ile dikkat çekmektedir. Bu türe mensup bir küçük dostumuzu sahiplenmeden önce tüm özellikleri bakımından kapsamlı bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede doğru karar vererek harika bir Laperm arkadaş edinebilir ya da başka türler arasından bir seçim yapmayı tercih edebilirsiniz.

Laperm Kedisi Özellikleri

Laperm kedisi özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ortalama beş ila sekiz kilo ağırlığında bir kedidir. İki ila üç yaşlarında olgunluğa erişir.
  • Laperm kedisinin öne çıkan özelliği, elbette, gevşek, kabarık buklelere sahip olan ve onu hafif ve havadar kılan kürküdür. Daha sıkı, daha uzun bukleler boynu çevreler. Kulakların tabanında bir fırfır ve küme oluşturur. Bıyıkları da uzun ve kıvırcıktır.
  • Kürkü, kısa ve uzun olmak üzere iki uzunlukta ve herhangi bir renk veya desende olacaktır. Tekir, kaplumbağa kabuğu ve kırmızı renkleri en yaygın olanlarıdır.
  • Uzun tüylü Laperm kedilerinin tüylü bir kuyruğu vardır. Kürkün uzunluğu ve dolgunluğu mevsimsel olarak değişebilir. Bazen sırtın ortasından doğal olarak ayrılır.

Laperm Kedisi Tarihçesi

1982’de The Dalles, Oregon’da Speedy adında kahverengi bir tekir ahır kedisi bir yavru kedi doğurduğunda, bunlardan biri keldi. Cildinde tekir şekilleri ve birbirinden geniş aralıklı büyük kulakları vardı. Uzaydan gelen küçük bir uzaylıya benziyordu. Kürkü gelişmeye başladığında daha da farklı görünmeye başladı. Kürk tamamen kıvırcıktı ve sahibi Linda Koehl tarafından verilen isim de ‘Kıvırcık’ oldu.

Kıvırcık, sonunda, Siyam ve Manx dahil olmak üzere bölgedeki çeşitli erkeklerle çiftleşerek kendi yavru kedilerini üretti. Tüm yavru kedileri, baskın bir mutasyonun sonucu olarak annelerinin kıvırcık kürküne sahip oldu.

Genetikçiler, kedilerin, 1987’de Montana’da ilk kez ortaya çıkan Selkirk Rex veya Büyük Britanya kökenli Devon ve Cornish Rex gibi diğer rex veya kıvırcık tüylü ırklardan farklı olduğunu belirlediler.

Sonunda, kıvırcık tüylü kediler için bir cins statüsü arandı. Onlara Laperm adı verildi ve 2002 yılında The International Cat Association tarafından tanınmaya hak kazandılar. Cat Fanciers Association da bu cinsi tanır.

Laperm Kedisi Karakteri

Zeki Laperm kedilerinin iyi bir mizah anlayışı vardır. Kapıları açmak, istediği şeyleri kaydırmak veya dikkat çekmek için omzunuza hafifçe vurmak için pençelerini yetenekli bir şekilde kullanan bir türdür. Genel olarak yaramazlık yapmayı sevdikleri söylenebilir.

Laperm kedisi karakteri sıcak kanlıdır ama aslan yapışkan değildir. Ancak sizinle birlikte olmayı sever ve sizi takip eder. Omzunuza veya bilgisayarınızın üstüne veya kucağınıza oturur, hangisi onun için en uygunsa. Orta derecede aktiftir ve kendisi için atılan eşyaları almaktan hoşlanır.

Kutu ya da açık dolap gibi bir şeylere girme konusundaki ününe rağmen, Laperm ile yaşamak hoştur. Sesini nadiren kullanır ve insanlara karşı sevecen, nazik ve sabırlıdır. Çoğu, yavru kedi olarak iyi sosyalleştikleri sürece ziyaretçileri de hoş karşılayacaktır.

laperm kedisi bakimi

Laperm Kedisi Bakımı

Laperm kedilerinin sıra dışı kürkünün bakımı kolaydır ve genellikle haftada bir ila üç kez tarandığında veya fırçalandığında matlaşmaz veya karışmaz. Daha uzun kürkü olanlar daha sık taranmalıdır. En iyi sonuçlar için döner dişli bir tarak kullanmakta fayda vardır.

Bukleleri düzeltmeden kürkten kolayca geçecektir. Kedinin en iyi şekilde kıvırcık görünmesini sağlamak ve bukleleri ayarlamak için kürkü biraz suyla ıslatın veya nemli ellerle kabartın. Tarağı nemlendirerek de aynı görünümü verebilirsiniz.

Kedinizin tuvaletinin daima temiz olduğundan emin olmalısınız. Kediler bu konuda çok hassas davranırlar ve pis olan bir yere tuvaletlerini yapmak istemezler. Bu durumda idrar yolu problemleri gelişebilir ve evinizde istemediğiniz yerlerde kedinizin tuvalet yapmış olduğunu görebilirsiniz.

Kedinizin sağlığı için kulak, ağız ve göz bakımına da dikkat etmelisiniz. Haftada bir defa bu bakımları yapmanız önerilir.

Kedilerin hemen hemen hiçbir zaman duş almaya ihtiyacı yoktur.

Laperm Kedisi Üreme

Genetik çeşitliliklerini korumak için, Laperm kedisi, pedigreli olmayan yerli kısa tüylere ve uzun tüylere sahip olan kediler ile çiftleşebilir.

Laperm Kedisi Beslenme

Laperm kedisi beslenme konusunda hassas davranılmalıdır. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi cinsi ne olursa olsun sağlıklı beslenme ve bakım ihtiyaçlarının giderilmesi ile mümkündür.

Bunun için uygun olan günlük porsiyonu ayarlama konusunda mutlaka bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

Kedinizin günlük su ihtiyacına da oldukça dikkat etmelisiniz. Mama ve su kabını aynı yere koymak bazı kedileri rahatsız edebilir. Buna dikkat edebilirsiniz.

Laperm Kedisi Cinsiyet Ayrımı

Laperm kedisi cinsiyet ayrımı için kuyruğun alt kısmına bakmak gerekmektedir. Burada kuyruğun alt tarafında ya bir açıklık ya da testisler görünecektir. Bu şekilde cinsiyetini belirleyebilirsiniz.

Laperm Kedisi Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Rahat ama eğlenceli Laperm kedileri çocuklu aileler ve kedi dostu köpeklerle yaşamak için çok uygundur.

Hileler öğrenebilir, etkileşimli oyuncaklardan hoşlanır ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever.

Yine de kedilerle vakit geçiren küçük çocukları denetleyin ve onlara kediyi nasıl doğru şekilde sevebileceklerini mutlaka öğretin. Kediyi tutmak veya taşımak yerine, yere oturmasını ve onu sevmesini sağlayın. Her zaman evcil hayvanları, hatta diğer kedileri yavaş ve kontrollü bir ortamda tanıtın.

Örneğin eve yeni bir kedi almak istediğinizde her ikisinin de tırnaklarını kesmeli ve yavaş bir şekilde birbirlerine alışmaları için denetiminiz altında hafif yakınlaştırmalar yapın. Aksi halde birbirlerine saldırabilirler. Bu konuda gün gün ne yapabileceğinizi bir veterinerden öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap