1. Ana Sayfa
 2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Manx Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi, Çocuklarla İletişimi

Manx Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi, Çocuklarla İletişimi
+ - 0

Manx kedisi özellikleri nelerdir? Bakımı ve beslenmesi nasıl gerçekleştirilmelidir? Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iletişimi nasıldır? Üremesi ve tarihçesi hakkında neler bilinmelidir? Kuyruk kedi cinsleri arasında yer alan bu sevimli dostlarımızla ilgili aradığınız tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Manx Kedisi Tarihçesi

Manx kedileri adlarını Man Adası’ndan almakta ve kuyruksuz olmaları ile tanınmaktadırlar. Bu dostlarımız aslında genetik bir hastalık sonucunda kuyruksuz doğmaktadır. Kuyruk sokumunda yer alan iltihap nedeni ile kuyrukları gelişmeyen Manx kedileri kendi aralarında kuyruk boylarına göre çeşitli türlere ayrılmaktadır.

Bu kediler hakkında birçok farklı rivayet yer almaktadır. Bu rivayetlerin en popüleri İrlanda’ya giden bir gemide yer alan Manx kedilerin fare avlamak için kullanıldıkları ancak geminin batması sonucunda Man Adası’na sığınıp kurtulduklarıdır. Bir diğer rivayete göre ise Manx kedileri Japonya’dan gelen tüccarlar sayesinde Man Adası’na getirilmiştir.

manx kedisi ozellikleri

Manx Kedisi Özellikleri

Ülkemizde pek yaygın olmayan Manx kedilerinin en belirgin karakteristik özelliklerinden biri de suyu sevmeleridir.

Manx kedilerin özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Anavatanlarının Man Adası olduğu kabul edilse de bu konuda çeşitli rivayetler ve farklı görüşler yer almaktadır.
 • Bu sevimli dostlarımız orta büyüklükte olan bir kedi türüdür. Erkek olanları yaklaşık 4 ile 6 kilogram arasında olurken dişiler ise en fazla 5 kilograma ulaşabilmektedir.
 • Yukarıda da bahsedildiği üzere kuyruk sokumu yanında bulunan iltihap nedeniyle oldukça kısa kuyruklara sahiptirler.
 • Birçok tüy rengine sahip olabilen bu kediler genellikle desenli olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Diğer kedilere oranla bu türdeki küçük dostlarımızın kedilerinin yetişkinliğe ulaşması çok daha fazla sürebilmektedir. Kedinin karakterine göre bu süre 4 ila 5 yıla kadar uzayabilmektedir.
 • Suyla oynamayı çok seven kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Bu özellikler diğer türlere bakıldığında oldukça nadir bir özelliktir.
 • Oldukça oyuncu hatta yaramaz denilebilecek bir karaktere sahip olan Manx kedileri aynı zamanda mükemmel bir avcıdır.
 • Bu sevimli dostlarımız aynı zamanda oldukça geveze bir ırktır. Evin içerisinde sürekli mırıldanarak dolaşabilirler.
 • Oldukça zeki olan bu kedilerin eğitimleri diğer kedilere kıyasla çok daha zordur. Çünkü bu kedi türleri kolay kolay eğitimi kabul etmezler.
 • Manx kedilerin ömürleri 8 ila 14 yıl arasında değişmektedir. İyi bir bakım ile bu kedilerin ömürleri 17 yıla kadar uzayabilmektedir.
manx kedisi bakimi

Manx Kedisi Bakımı

Manx kedisi dünyada bakılması en kolay olan kedi türleri arasındadır. Öyle ki bu kedi türüne bakmanın en zor yanı çok oyuncu ve hareketli canlılar olmasıdır. Ancak enerjisi ile moral yükselten bir kedi türüdür.

Manx kedileri suyla oynamayı çok severler. Bu nedenle evin içerisinde ona suyla vakit geçirebileceği bir alan oluşturabilirsiniz. Onun dışında enerjisini atmasının gereken bir kedi türüdür. Enerjilerini boşaltmadıkları takdirde ne yazık ki yaramazlık yapabilmektedirler. Kedinizin daha uysal olmasını istiyorsanız gün içerisinde onunla bol bol vakit geçirmeli ve oyun oynamalısınız. Ayrıca bu sevimli dostlarımız için olmazsa olmaz ürünlerden biri mutlaka tırmalama tahtasıdır. Tırmalama tahtası bu kedi türünün eşyalarınıza zarar vermesini büyük ölçüde engelleyecektir.

Manx Kedisi Üremesi

Manx kedileri genellikle Mart aylarında çiftleşen ve gebelik süreci yaklaşık 2 ay süren kediler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dostlarımız tek bir seferde 5 ile 6 yavru dünyaya getirebilmektedir. Yavrularına genellikle bağlı olan Manx kedileri bazı zamanlarda onları kıskanabilmektedir de. Bu nedenle sahiplerin yavrulara pek fazla ilgi göstermemesi veterinerler tarafından tavsiye edilmektedir. Bu kedi türünden dostlarımız genellikle yavrularına 1 yıl kadar bakarlar. Ondan sonra yavrularını çok fazla yanlarında istemeyeceklerdir.

Beslenmesi

Her kedi türü gibi Manx kedilerin de et ağırlıklı beslenmesi diyetlerinde büyük önem teşkil etmektedir. Evcil dostunuza mama seçerken et içeriğinin en az %50 sini oluşturmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında minik dostunuzun diyetine protein ihtiyacının karşılanması için tavuk, balık, yumurta ve baklagil de ekleyebilirsiniz. Ancak Manx kedileri yemeye düşkün cinsler arasında yer almaktadır. Bu nedenle veteriner hekiminizle konuşarak günlük olarak yiyeceği yemek miktarını sınırlandırmanız gerekmektedir. Çok hareketli bir tür olduğundan evcil dostunuz bol bol susayacaktır. Bu nedenle önünde her daim temiz su bulunmalıdır.

Cinsiyet Ayrımı

Manx kedilerin cinsiyet ayrımları diğer kedilerde yapıldığı gibi yapılmaktadır. Ancak yavru bir Manx kedisinin cinsiyetini tespit etmek pek mümkün olmayabilir. Yetişkin bir kedinin cinsiyetini cinsel organına bakarak belirleyebiliyorken yavru kedilerde durum birazcık daha farklıdır. Bu nedenle en doğru sonucu almak için bir veterinere danışmamız gerekmektedir.

Bu kedi türlerinde cinsiyete göre herhangi bir fiziksel özellik ayrımı bulunmamaktadır. Bu nedenle en doğru sonucu uzman bir veteriner hekim verecektir.

manx kedisi cocuklarla iletisimi

Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Oldukça sevilen ve zeki karakteri ile bilinen bu kediler çocuklu aileler için oldukça ideal bir ev kedisi olma özelliğine sahiptir. Zaten hareket etmeyi ve oynamayı çok seven Manx kedisi çocuklar ile oldukça iyi geçinebilmektedir. Bunun dışında herhangi bir zarar verme huyu da bulunmamaktadır. Ancak yine de bebekler ile aynı ortamda bırakılması veterinerler tarafından tavsiye edilmemektedir.

Manx kedilerinin diğer evcil hayvanlarla iletişimi ise bazen karmaşık olabilmektedir. Sahibine pek bir bağımlılığı bulunmayan Manx kedilerinin diğer evcil hayvanlarla iletişime tamamen karakterlerine bağlıdır. Eğer Manx kedinizi başka bir evcil dostunuzla tanıştıracak sanız ilk önce aynı ortamda bir süre gözetiminiz de olmasında büyük fayda bulunmaktadır. Ancak alıştıktan sonra Manx Kedisi herhangi bir sorun çıkarmayacak hatta enerjisini atabileceği bir arkadaşı olduğu için mutlu olacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap