1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Matatabi Nedir?

Matatabi Nedir?
+ - 0

Gümüş asma olarak da bilinen matatabi, “Actinidiaceae” ailesinden bir kivi türüdür. Matatabi; Kore, Japonya ve Çin’in dağlık bölgelerinde yetişir. Nane yapraklarına benzer yeşil yaprakları vardır ve çiçekleri beyaz renktedir. Bir kedi otu çeşidi olan matatabi; aslında bir ağaç türüdür. Matatabi; odun çubuk ve toz formlarında satışa sunulur. Matatabiyi kediler için özel yapan şey, etrafa yaydığı ve kedilerin çok sevdiği ilgi çekici kokusudur. Şimdi biraz da matatabi kedi otu faydaları konusundan bahsedelim.

Matatabi Ne İşe Yarar?

Matatabi, özellikle kedilerin gelişim sürecinde yardımına başvurmak isteyeceğiniz bir üründür. “Kedi otu ne işe yarar?” sorusunun cevabı olarak Matatabi; içerdiği nepetalakton ve aktinidin adı verilen kimyasal bileşenler sayesinde yaydıkları kokuyla kedilerin ilgisini oldukça çekmektedir. Matatabi çubuğu sayesinde kediniz daha enerjik, oyuna istekli, heyecanlı ve mutlu bir hale gelir. Buna bağlı olarak egzersizleri konusunda da daha çok aktiflik gösterirler.

Kediler matatabi çubuğu çiğnemekten zevk alır. Ayrıca bu durum zevk almanın yanı sıra; kedilerin dişlerini temizleyip plak oluşumunu engeller. Bunun yanı sıra kedilerde stres, sıkça görülen bir durumdur. Buna bağlı olarak zaman zaman sakinleşip mutlu olmaları gerekir. Bu durumda matatabi kullanılarak kedinizin rahatlamasını ve daha mutlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Avlanma kedilerin doğasında vardır. Fakat ev kedileri avlanma konusunda yeterince gelişemediği için kendilerini eksik hissedebilir. Matatabi çubuğu kullanılarak kedinizin avlanma konusunda gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Agresif ve sinirli kediler için de matatabi kullanımı doğru tercih olacaktır. Matatabi; içeriğindeki nepetalakton sayesinde kediler arasındaki sosyal ilişkiyi düzenleyen bir kimyasal madde olan feromonun etkisine benzer bir etki yaratır. Bu da kedilerin sakinleşmelerini ve çevresindekilere karşı daha sevecen olmalarını sağlar.

Ayrıca matatabi kedinizin eğitimi konusunda da yardımcı bir üründür. Örneğin; yavru kedinize tuvalet alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız tuvaletinin etrafına matatabi sürebilir veya ona ödül çubuğu olarak verebilirsiniz. Kedinizin yatağında yatmasını istiyorsanız; yine yatağının etrafına matatabi kokusunu yaymak, bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca kedinizin başka yerleri tırmalamasını istemiyorsanız, tırmalama tahtasına matatabi sürerek odağını oraya çekebilirsiniz. Çünkü kediler matatabi kokusuna karşı çok duyarlıdır ve bu kokuyu almak onları mutlu eder.

Matatabi çubuğu ne ise yarar?gibi sorularınıza cevap bulduğumuza göre biraz da matatabi ile kedi nanesi arasındaki farktan bahsedelim.

Matatabi ile Kedi Nanesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Matatabi bir ağaç türüdür. Çiğneme çubuğu ve toz halde satılır. Kedi nanesi ise bir bitki olup kurutularak veya sprey halinde satılır. İkisi de aynı amaca hizmet eder. Hem kedi nanesinde hem matatabide nepetalakton adı verilen bileşen bulunur. Nepetalaktonun yaydığı koku sayesinde kedilerin ilgisi çekilir. Fakat gümüş asma içeriğinde ekstra olarak aktinidin adı verilen bir kimyasal bileşen de bulunur. Aktinidin de tıpkı nepetalakton gibi kedilerin ilgisini çeker. Bazı kediler kedi nanesine tepki vermeyebilir ama matatabinin içeriğindeki aktinidin sayesinde matatabiye tepki vereceklerdir. Ayrıca hem kedi nanesi hem de matatabi kullanımının kediniz için hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Matatabi Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Matatabi; çiğneme çubuğu, toz ve matatabi içerikli kedi oyuncakları halinde satışa sunulabilir. Herhangi bir matatabi ürününün kedinizin üzerindeki etki süresi 5 ile 30 dakika arasında değişiklik gösterir. Matatabi çubuğunu kedinizin eğitimi konusunda ödül olarak kullanabilirsiniz. Çubuğu sadece kedinize vermeniz yeterlidir. Kediniz patileri yardımıyla veya çiğneyerek matatabi çubuğu ile etkileşime girecek ve çubuk etkisini göstermeye başlayacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap