1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Meinkun Kedi Irkı Özellikleri, Karakter, Bakım, Beslenme ve Sağlık Özellikleri

Meinkun Kedi Irkı Özellikleri, Karakter, Bakım, Beslenme ve Sağlık Özellikleri
Meinkun Kedi
+ - 0

Meinkun bilinen diğer bir adı ile Maine Coon kedileri gelişmiş bir gövde yapısına sahiptirler. Kulakları ise sivri bir uça sahiptir. Kas bakımından çok fazla yapılı olan Maine Coon kedi türünün yuvarlak gözleri bulunmaktadır. Bedeni dikdörtgen biçimdedir ve olgunlaşma süreçlere diğer kedilere nazaran 3 ila 5 yaşına kadar devam edebilir. 

Son zamanların çok fazla tercih edilen ve popüler kediler sıralamasında ilk sıralarda yer alan bu kedi türü herkesin ilgisini çekmeyi başarabilmektedir. Diğer kedilere göre daha fazla özellikte ve fiziksel yapısı ile dikkat çeken Meinkun kedilerine sahip olmak istiyorsanız büyük bir ev tercih etmelisiniz. Büyük evler için daha uygun olan bu kedi türü Kuzey Doğu Amerika’ya özgü bir kedidir. Tüy bakımından oldukça kısa bir tüye sahip olan kedi türü kendine has özellikleri ile insanların dikkatini çeker. Bir zamandan sonra Maine Coon kedisi diğer kediler ile çiftleştirildiği için kendine has olan bu özelliklerin bir çoğunu kaybetmiştir. Öncesinde kısa tüylü olarak bildiğimiz Meinkun kedileri günümüzde daha uzun bir tüy yapısına sahip olarak karşımıza çıkmakta.  Amerika’nın en popüler ve en çok sevilen kedisi olan Maine Coon’un diğer kedilere göre görünüşü, yapısı çok fazla dikkat çeker. Aynı zamanda bu kedinin sevgi dolu karakteri de insanların onu daha çok sevmesini sağlar. Diğer kedilerde ‘’sadıklık’’ kavramı çok az fakat Meinkun kedileri sahiplerine daha fazla tutuklu ve sadık olurlar. Sizler için ideal bir ev arkadaşı olan Maine Coon kedileri 1993 yılında tamamen resmi bir şekilde üretime geçirilmiştir. 

Maine Coon Kedisi Kişilik ve Karakteri

Meinkun kedileri nazik ve saygılı oluşları ile bilinir. Kendine has özellikleri ve asil duruşu ile ön plana çıkan Maine Coon kedi türü boyut olarak diğer kedilerden çok daha fazla büyük boyutlara sahip olabiliyorlar.  Bunun haricinde bu kedi türü kedi dünyasının ‘’nazik devi’’ olarak tabir edilmektedir. Kocaman bir pofuduk olan bu kediler harika bir karaktere sahiptirler. Maine Coon kedisini kendinize bir sevgili olarak görebilirsiniz. Sizleri çok iyi bir şekilde anlayacaklardır ve zeki olmaları nedeniyle her türlü sorununu sizlere kolay bir şekilde aktarabileceklerdir. Amerika orman kedisi olarak geçen bu tür evcil kedi ırkı kategorisinde yer almakta. Diğer kedilere nazaran bu kedi türü daha fazla meraklı ve dost canlısıdır. Bu kediler ilgi meraklısı olduğu için insanların peşinden koşmasını çok fazla severler. Ama tasmadan hiç hoşlanmazlar. Tasma takılmasını sevmeyen bu kediler aynı zamanda sadece sizin onun peşinizde koşmanızdan hoşlanmazlar. Kendileri sizin peşinizde koşar. Nazik dev olarak tabir edilen bu kedi türünün harika kişiliği nedeniyle de bakımı çok kolay bir hale gelmektedir. 

Meinkun Kedisi Fiziksel Özellikleri

Amerika’nın en sevilen kedisi olan Maine Coon kedileri dev boyutlarda karşımıza çıkabiliyor. Güçlü ve büyük bir kas yapısına sahip olan bu kedi türünün dişileri ortalama olarak 4 ila 7 kilogram arasında erkek olanları ise 6 ila 10 kilogram arasında olabilmekte. Ortalama ağırlık olarak kabul edilen bu kilogramların üzerine çıkan diğer Maine Coon kedileri de elbette bulunuyor. Fakat bu kedi türü için ideal kilo oranı yukarıda söylediğimiz gibidir. Daha fazlası obeziteye girecektir. Guinness Rekorlar Kitabında Dünya’nın en büyük kedisi ünvanına sahip bir Maine Coon kedi türü bulunmaktadır. Omar isimli kedi Guinness Rekorlar Kitabına ismini 1,2 metrelik boyu ve 14 kiloluk ağırlığı kayıtlara geçmiştir. Tüyleri ortalama bir uzunluktadır fakat up uzun tüylere sahip olabilmekteler. Renk bakımından her renge sahip olabilecek olan bu kedi türlerinin en rastlanılan rengi kürk rengidir. Veyahut kahverengi rengidir.

Maine Coon Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her kedi de olduğu gibi Meinkun kedilerinde de dikkat edilmesi gereken bazı bakım kuralları mevcuttur. Tüy bakımı, diş bakımının yanı sıra Maine Coon kedi türünde dikkat çekici bakım kuralı bu kedi türünü düzenli olarak veteriner hekim kontrolü altında tutmanızdır. Maine Coon kedi türüne sahip bir kediniz varsa yukarıda da söylediğimiz gibi mümkün olduğu sürece kedinizin tüylerini taramanız gerekir. Taramayı düzenli hale getirdiğiniz zaman kedilerinizin tüyleri daha gür ve daha sağlam bir şekilde çıkacaktır. Hatta tüy dökülmelerini de bir nebze önlemiş olacaksınızdır. Çünkü kedilerin bilinen en olumsuz yönü çok fazla tüy döküyor olmalarıdır. Aynı zamanda kedinizin diş bakımına da fazlasıyla özen göstermelisiniz. Diş bakımını yapmak için haftada 2 veya 3 kere dişlerini fırçalayabilirsiniz. Gözlerinde sorun yaşamamak için mutlaka gerekli damlaları kullanmanız önerilir. Veya kedinizin yanında sigara vs. içmemeniz önerilir. 

Meinkun Kedileri Çocuklar İle Anlaşabilir Mi?

Dünya’daki her kedi sevgi yumağıdır ve neredeyse her kedi türü çocuklarla çok rahat bir şekilde anlaşabilir. Fakat Maine Coon kedileri diğer kedi türlerine göre çocuklara karşın daha bir hassas, daha bir anlayışla yaklaşıyor. Aynı zamanda diğer kedi türleri, diğer köpekler ve hayvan türleriyle de çok kolay bir şekilde anlaşabilirler. Yani Maine Coon kedileri öyle çok fazla sıkıntı çıkartabilecek kedi türlerinden değildir. Evlerinizde ve iş yerlerinizde bu kedilere yer verebilirsiniz. İnsanlarla doğru bir iletişimde olacaklardır ve sürekli ilgi bekleyeceklerdir fakat kendi kendilerine de oyun oynayabilirler. Yani illa ki size ihtiyaç duymazlar. Kendi kendilerini eğlendirebilme özellikleri vardır. Sakin bir yapıya sahip olduklarından da sizleri çok fazla yormayacaklardır. Çocuklarınıza da eziyet olmayacaktır. Veya onlara çırmık, pati atmak gibi bir eylemde bulunmayacaklardır. Sabırlı olmaları da ek bir özellik olarak sizlere belirtilebilir. 

Meinkun Kedisi Üreme

Bu kedi türünde mutlaka dikkat edilmesi gereken kendi türleriyle eşleştirilmeleridir. Diğer kediler ise eşleştirirseniz belki bazı sağlık problemleri çıkabilir. Böyle bir olay istemiyorsanız mutlaka aynı türdeki kediler ile çiftleştirmeniz önerilir. 

Meinkun Kedisi Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Meinkun kedisi çok fazla zahmetli olan veya mama tercih eden bir kedi türü değildir. Aksine onlara vereceğiniz her türlü yaş mama ve kuru mamayı tüketebilirler. Mama ayrımı yapmadan tüketim yapabilecek olan bu kedi türlerine mama tercihinizi yani marka tercihinizi Pro Plan’dan veya Felicia’dan yana kullanabilirsiniz. Hatta Pro Plan yerine Royal Canin kedi maması da kullanılabilir. Önerisini yaptığımız bu kedi mamaları, kedi maması sektörü içerisindeki en çok bilinen ve en çok tüketilen kedi mamalarıdır.

Maine Coon Kedileri Çok Tüy Döker Mi?

Maine Coon kedileri her ne kadar uzun tüylere sahip olmasalar da yine de diğer kedilerde olduğu gibi tüy dökme gibi bir sorun bulunuyor. Diğer kedilerde olduğu gibi çok fazla tüy dökmeseler de evlerinizde veyahut iş yerlerinizin herhangi bir yerinde, odasında kedi tüyleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.  Tüylerini doğru bir şekilde tararsanız ve bakımına özen gösterebilirseniz kedinizin tüy dökümünü minimum seviyeye getirebilirsiniz. Doğru fırça ve doğru tarak kullanımı ile kedilerdeki tüy dökümü oranının fazlasıyla azaldığı yönde bilgiler mevcuttur. Bakımlarını yaptırdığınız sürece hiçbir problem ile karşılaşmazsınız demek istiyoruz. Tüy dökümü konusunda da üzerine basarak kedinizin tarama işini düzenli bir şekilde yapmanız gerektiğini tekrar tekrar sizlere iletmek istiyoruz. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap