1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Mısır Mausu Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Karakteri

Mısır Mausu Kedi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Karakteri
+ - 0

Mısır Mausu‘nun en çarpıcı özelliği, gümüş, bronz veya dumanlı (siyah uçlu soluk gümüş renkte) benekli kürkü ve hemen ardından büyük bektaşi üzümü yeşili gözleridir. Kaslı bir gövdeye ve orta boydan büyük kulaklara sahip hafif yuvarlak kama şeklinde bir kafaya sahip orta boy bir kedidir. Arka ayakları ön ayaklarından biraz daha uzun olduğundan küçük, zarif ayakları üzerinde parmak uçlarında duruyormuş izlenimi verir. Orta uzunlukta bir kuyruğu vardır ve tabanda kalın, sonunda hafifçe sivrilir.

Mısır Mausu Özellikleri

Mısır Mausu’nun orta uzunluktaki kürkü, duman renginde ipeksi, ince bir dokuya sahiptir. Gövde, küçük veya büyük ve yuvarlak, dikdörtgen veya başka şekillerde olabilen farklı noktalarla rastgele kaplanmıştır. Alın M şeklini taşır, yanaklar “rimel” çizgileriyle süslenir ve kuyruk bantlıdır ve koyu bir uçla biter. Solgun karın üzerinde “yelek düğmelerine” benzeyen koyu lekeler vardır.

Gümüş, bronz ve duman renklerine ek olarak, Maus düz siyah, mavi gümüş, mavi benekli (bronzun seyreltilmiş bir versiyonu), mavi duman ve düz mavi renklerde olabilir. Mısır mausu özellikleri tüm renk varyasyonlarında aynıdır.

misir mau kedisi

Tarihçesi

Mısır Mausu‘nun binlerce yıllık Mısır kültürüne ait bir cins olup olmadığı bir tartışma konusudur. Ancak onların firavunlar zamanına dayandığını düşünen çok sayıda birey vardır. Mısırlı Mau (mau, Mısır dilinde kedi demektir) benekli kedi genlerine doğal olarak sahiptir. Bu benekler yapılan çiftleştirme işlemleri ile insan tarafından üretilmemiştir.

Bu kedi cinsinin ataları, Roma’da yaşarken Rus prensesi Natalie Troubetskoy’a verilen gümüş renkli bir dişi kedi yavrusuna dayanmaktadır. Hikâyeye göre, kedi yavrusu ona bir ayakkabı kutusunda genç bir çocuk tarafından verildi ya da Mısır’ın İtalya büyükelçisinden bu kedi alındı.

Troubetskoy, yavru kediye Baba adını verdi. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındığında, “Baba” ve iki çocuğu onunla geldi. Troubetskoy, Mau’nun bir cins olarak hayatta kalmasını sağlamak istedi, bu yüzden bir cins standardı yazdı. Cins, 1968’de Cat Fanciers Federation tarafından, ardından 1977’de Cat Fanciers Association tarafından tanındı. 1980’lerde ve 1991’de daha fazla Mau’un ithalatı, cinsin gen havuzunu artırdı.

Mısır Mausu Karakteri

Mısır Mausu karakteri onun duygularını dışa vurmasını sağlar. Mutlu olduğunda, bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Sessiz, hoş bir sesle ses çıkarır (mırlama), kuyruğunu hızla sallar ve ön patileriyle yoğurur. Onu mutlu eden şey, canı gönülden bağlı olduğu ailesiyle birlikte olmak, atılan bir oyuncağı kovalayıp alarak ya da bir olta oyuncağının ucundaki kıvranan bir yemi takip ederek ve zıplayarak avcılık hünerini sergilemektir.

Bu cins dostlarımız son derece aktif kedilerdir. Atlamayı ve tırmanmayı sever ve uzun bir kedi ağacını, veya sağlam bir tırmalama direğini çok sevecektir. Mau ayrıca suda oynamayı da sever. Bir pençesini küvete veya akvaryuma daldırırken, banyoda veya mutfakta musluğu açarken veya havuzunuzdan veya su kabından su sıçratırken görürseniz şaşırmayın.

Mau, saatte 30 km’ye varan hızlarda koşabildiği için en hızlı evcil ev kedisi olma ayrıcalığına sahiptir.

misir mausu bakimi

Mısır Mausu Bakımı

Mısır Mausu bakımı inanılmaz derecede kolaydır. Bu cinsin kürk bakımı, ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftalık tarama ile kolayca yapılır. Banyo nadiren gereklidir.

Bakımı inanılmaz derecede kolaydır. Düzenli bir şekilde veteriner ziyaretlerinin yapılması kesinlikle aksatılmamalıdır.

Mısır Mausu Beslenme

Mısır Mausu besleme konusunda doğru hareket etmek çok önemlidir. Kediler çok fazla yemek yemeye yatkın olan hayvanlardır ve doyduklarında bile zevk için yemeye devam edebilirler. Bu da çeşitli hastalıklara yakalanma riskini arttırabilir.

Bu nedenle veteriner eşliğinde yaşına uygun mama miktarı belirlenmeli ve günlük olarak belirlenen porsiyon miktarının dışına çıkılmamalıdır.

Mısır Mausu Cinsiyet Ayrımı

Bu kedilerin hem dişisi hem de erkeği hemen hemen aynı boydadır. Ortalama olarak 2,5 kg ila 6,5 kg kiloya sahip olabilen orta boy bir kedi cinsidir.

Mısır Mausu Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Aktif ve oyuncu Mau, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği kadar iyi getirme oynar, hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever.

Küçük çocukların önüne geçebilecek kadar zekidir. Aynı zamanda okul çağındaki çocukları da sever. Çünkü bu çocuklar onun enerji düzeyine ve merakına uygun yaştadır.

Hiçbir şey onu korkutamaz. Kesinlikle köpeklerden korkmazlar ve eğer ona sorun çıkarmazlarsa onlarla seve seve arkadaş olurlar. Ancak yetenekli bir avcıdır ve evcil kuşlar veya diğer küçük hayvanlar onun varlığında güvende değildir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap