1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Nebelung Kedisi Özellikleri, Karakteri ve Bakımı

Nebelung Kedisi Özellikleri, Karakteri ve Bakımı
+ - 0

Nebelung kedi ırkı, Rus Mavisinin uzun tüylü çeşididir. İsimleri Almancadan gelmektedir ve bu isim kedinin vücut kısmı yüzer gibi görünen ve parıldayan gümüşi-mavi kürküne atıfta bulunan “sisin yaratığı” anlamına gelmektedir.

Zarif, zeki ve sevecen olan bu kediler, neredeyse her sevgi dolu aileye uyacak harika özelliklere sahiptir. Muhteşem görünümleri, zarif hareketleri ve biraz soğuk doğası, onlara neredeyse efsanevi bir nitelik kazandırarak gizemlerine ve cazibelerine katkıda bulunur.

nebelung kedisi ozellikleri

Nebelung Kedisi Özellikleri

Nebelung kedisi fiziki özellikleri bakımından zarif ama kaslı Rus Mavisine çok benzemektedir. Ancak kalın, parıldayan, orta uzunlukta bir kürkü vardır. Genel görünümleri uzun, sağlam, iyi kaslı bir kedinin görünümüdür.

Nebelung için Uluslararası Kedi Birliği ırk standardı, uzun saçları kafaya yuvarlak bir görünüm olarak belirtse de yuvarlaktan daha sivri olan değiştirilmiş kama şeklinde bir kafa yapıları bulunmaktadır. Sivri uçlu büyük kulaklar tabanda genişler ve zengin, koyu yeşil gözler hafif oval bir şekle sahiptir. Gözler birbirinden geniş bir şekilde ayrılmıştır.

Nebelung kedisi en düşük 3 kilo ve en çok 10 kilo şeklinde kütleye sahip olan bir kedidir. Kedinizin kilosunun ne kadar olduğu besleme tercihleriniz ve porsiyon miktarı ile ilgilidir.

Ortalama olarak bu kedi ırkının 11-16 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Nebelung Kedisi Tarihçesi

Nebelung kedi ırkı, Nebelheim Cattery’den Cora Cobb tarafından geliştirilmiştir. Cobb, Siegfried adında bir yavru kediden, uzun tüylü bir kara kedinin babası olan ve Elsa adında siyah bir evcil stenografiden doğan tek uzun tüylü mavi kedi yavrusundan esinlenmiştir.

İkinci bir yavru, Cobb’un Brunhilde adını verdiği uzun saçlı mavi bir dişi kedi yavrusu üretti. Siegfried ve Brunhilde, yeni bir üreme programının temeli oldular ve ilk olarak 1986’da ürettiler.

Uzun saç genini taşıyan Rus Mavileri, 1980’lerin sonlarında Doğu Avrupa’dan ithal edilmiş ve cinsin gelişimine katkıda bulunmuştur. Uluslararası Kedi Derneği, 1987’de kedilere Yeni Irk statüsü ve 1997’de tam tanıma verdi. Nebelungs, Rus Mavisi ailesinden sayılmaktadır.

Nebelung, Cat Fanciers Federation ve Geleneksel Kedi Derneği tarafından da tanınmıştır.

Nebelung Kedisi Karakteri

Nebelung, nazik, sessiz, biraz utangaç bir kedi olarak ün yapmıştır. Ancak yanlış anlamayın. Bu kedi çekingen bir yapıya sahip olabilir, ancak oynamayı sever. Özellikle geri yakalamaca oyununa çok düşkündürler.

Boş zamanlarında insanları ve durumları inceleyebilecekleri yüksek yerlere atlamanın veya tırmanmanın tadını çıkarmaya bayılırlar.

Tüm aile üyelerine, özellikle de en sevdikleri kişiye, Nebelung kedisi her zaman sadıktır. Hatta bazıları sahibinin omzunda dolaşmaya bayılır.

Sahipleri ile bağ kurmadan önce ilk olarak bir Nebelung kedisi eve geldiğinde ev halkının kendisine zarar verme girişiminde bulunup bulunmadığını kontrol eder. Bundan sonra bir süre sonra artık kendisine zarar verilmeyeceğini anladığında evdeki bireyler ile arasında bağ kurmaya başlar.

Ev içerisindeki bir kişiye diğer bireylere göre daha çok bağlanır ve onu diğer odalarda takip etmek isteyebilir.

nebelung kedisi bakımı

Nebelung Kedisi Bakımı

Nebelung kedilerinin sahip olduğu uzun, yoğun kürk, ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftada iki kez taranmalıdır.

Olası diş hastalıklarını engellemek adına kedinizin dişlerini düzenli bir şekilde fırçalayın. Günlük diş hijyeni tavsiye edilmektedir; ancak bunu haftada bir şeklinde de yapabilirsiniz.

Gözlerindeki akıntıların olması halinde bunun temiz bir tülbent ile silinmesi, gerektiğinde solüsyon kullanımı ve iki göz için bezin farklı noktalarının kullanılarak temizliğe dikkat edilmesi önerilmektedir.

Bu sayede kedinizin gözlerini olası bir enfeksiyon ihtimalinden korumuş olursunuz.

Kulaklarında kir olması halinde bunun da temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için evde yarı yarıya sirkeli su karşımı hazırlayabilirsiniz. Bu karşımı biz bezi nemlendirerek top haline getirip kulaktaki kiri nazikçe almalısınız.

Kulak çubuklarını kullanmak kedilerin kulaklarına zarar verebileceği için önerilmemektedir.

Nebelung Kedisi Üreme

Nebelung kedisi besliyorsanız ve üremesini istiyorsanız kendi cinsi ile çiftleştirmelisiniz. Bu sayede sağlıklı saf ırk kedi yavrularınız olacaktır.

Nebelung Kedisi Beslenme

Nebelung kedisi beslenmesi konusunda mutlaka veteriner kontrolünde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Kedinizin boyu ve kilosu günlük ne kadar porsiyonda mama ihtiyacının olduğunu belirleme kriteridir.

Bunu tek başınıza belirlemeniz doğru değildir. Kedinizin normal kilosunda olabilmesi için onu düzenli olarak veterinere götürmeli ve porsiyon miktarı konusunda hekimi ile konuşmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de kedilerin mama kaplarının yıkanmaması gerektiğidir. Kediler deterjan gibi yoğun kokulu maddelere karşı aşırı duyarlı oldukları için rahat bir şekilde mama yiyemeyebilirler. Bunun olmaması adına çok nadiren mama kabını sadece su ile temizlemelisiniz.

Nebelung Kedisi Cinsiyet Ayrımı

Nebelung kedisi cinsiyet ayrımı için kedinin anüs bölgesine bakmalısınız. Eğer kuyruğun altında bir açıklık daha bulunuyorsa bu dişi olduğunu, eğer iki adet testis görünüyorsa da bu erkek olduğunu göstermektedir.

Nebelung Kedisi Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Nebelung kedisi kendilerine nazik ve saygılı davranan çocuklara karşı hoşgörülü bir yapıya sahiptir. Ancak kendilerini beceriksizce okşayan daha küçük çocuklara karşı temkinli davranmayı tercih ederler.  Bu nedenle onları yalnız bırakmamalı ve  çocuğunuz ile kedinizin gözetiminiz altında olmasına dikkat etmelisiniz.

Nebelung kedisi köpekler de dahil olmak üzere diğer hayvanları, onlar tarafından kovalanmadıkları veya tehdit edilmedikleri sürece kabul etmektedir. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırın. Bu konuyla ilgili bir veterinere danışabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap