1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Ragdoll Kedisi Özellikleri, Bakımı, Karakteri, Çocuklarla İletişimi

Ragdoll Kedisi Özellikleri, Bakımı, Karakteri, Çocuklarla İletişimi
+ - 0

Ragdoll kedisi büyük bedenleri, sivri desenli yarı uzun kürkleri ve ışıltılı mavi gözleri ile dikkat çeken bir kedi cinsidir. Evcil kedilerin en büyükleri arasındadırlar ve bazı erkeklerin ağırlığı 9 kiloya ulaşabilir hatta aşabilir

ragdoll kedisi ozellikleri

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Ragdoll kedisinin değiştirilmiş kama şeklinde büyük, geniş bir kafası vardır. Başın tüm kenarları eşit uzunlukta şekildedir. Gözler canlı mavi ovaller olarak tanımlanır. Orta büyüklükteki kulakların uçları yuvarlatılmış ve öne doğru eğilmiştir.

Başı desteklemek, geniş, sağlam ve kalın kemikli büyük ve uzun bir gövdeye dönüşen ağır, güçlü bir boynu vardır. Kalın kemikli bacaklar orta uzunluktadır ve arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. Büyük yuvarlak pençeler püsküllüdür ve uzun kuyruk sallanan bir tüy gibi görünür.

Ragdoll kedisinin orta uzunlukta ipeksi bir kürkü vardır. Yüzü kısadır.

Renkleri

Bir Ragdoll’un vücuduna göre daha koyu bir yüzü vardır. Bacakları, kuyruğu, kulakları ve gövdesi daha açık renklidir. Üç desene sahiptir: Her ikisi de beyaz olan mit, bicolor ve beyazı olmayan colorpoint. Ragdoll’lar üç ila dört yaşına gelene kadar tam boyutlarına ve tüy gelişimine ulaşmazlar.

Ragdoll Kedisi Tarihçesi

Bu kediler ilk olarak 1960’larda Riverside, California’da yetiştirici Ann Baker tarafından geliştirildi. O yıllarda Baker’ın vakıfında uzun tüylü Josephine kedileri ile ataları bilinmeyen ve çevrede bulunan diğer uzun tüylü kediler olduğu biliniyordu.

Baker, Siyam tipi kedilerde görülen “noktaların” adı olan Himalaya deseni ile karakterize edilen nazik, sakin kişilikleri, büyük bedenleri ve güzel uzun tüyleri olan kediler için seçmişti. Sonuç, onu alan herkesin kollarına mutlu bir şekilde düşme eğiliminde olduğu için Ragdoll adını verdiği bir kediydi. İlk üretilen Ragdoll’un ardından bu kedi cinsinin gelişiminde Birman kedileri de katkıda bulunmuştur.

Ragdoll Kedisi Karakteri

Bu kediler son derece sevgi dolu ve sıcak kanlı olmalarıyla bilinmektedir. İnsanları severler, onları kapıda karşılarlar, evin içinde onları takip ederler ve fırsat buldukça bir kucağa atlarlar ya da yatakta sımsıkı sarılırlar. Eğitilmeye son derece açıklardır. Genellikle çağrıldıklarında gelmeyi veya atılan oyuncakları almayı öğrenirler.

Onları tanımlamak için en sık kullanılan kelime uysaldır. Ancak bu onların hareketsiz oldukları anlamına gelmez. Oyuncaklarla oynamayı ve herhangi bir aile aktivitesine katılmayı severler. Beğendiğiniz bir şeyi yaptıklarında övgü ve yiyecek ödülleri verdiğinizde bu minik dostlarımız her türlü komutu kolayca öğrenirler.

ragdoll kedisi bakimi

Ragdoll Kedisi Bakımı

Bir Ragdoll kedisinin orta derecede uzun kürkünün çok az astarı vardır. Bu da matlaşma ve dökülme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Ancak bu, kedilerin tımarlanmaya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Dolaşmaya neden olabilecek ölü tüyleri çıkarmak için haftada iki kez paslanmaz çelik bir tarakla taranması gerekmektedir.

Tüy bakımını yaparken özen göstermeniz küçük dostunuzun mutluluğu için oldukça önemlidir. Özellikle bacaklardaki kürkü iyice taradığınızdan emin olun. Ragdoll kedileri tımar sırasında sizden gördükleri ilgiye bayılacaklar.

Ragdoll Kedisi Üreme

Ragdoll kedisinin en iyi üreme koşulları kendi cinsine ait dişi ve erkek ile çiftleştirilmesidir. Erkek Ragdoll kedilerinin en uygun çiftleşme zamanı 8 aylık ve daha büyük oldukları zamandır.

Dişiler dönem dönem kızgınlık dönemine girerler ve bu durum çıkardıkları tuhaf sesler sayesinde çok kolay bir şekilde anlaşılacaktır. Erkekler pek fazla ses çıkarmazlar ama hemen hemen yılın her gününde çiftleşme için hazırdırlar ve çiftleşmek istediklerinde daha hırçın ve hareketli olabilirler.

Aceleci davranmayın çünkü  İlk çiftleşmede yavru olmaması doğal kabul edilmektedir. Zaman içerisinde farklı çiftleşme dönemlerinde dişi ve erkek Ragdoll kedilerinizin bebeklerini kucağınıza alabilirsiniz.

Ragdoll Kedisi Beslenme

Ragdoll kedisi olgunlaştıkça genellikle birkaç büyüme atağı geçirirler. Bunlar kedi dört yaşına gelene kadar devam edebilir. Bu ırkın bir özelliği olan karın bölgesindeki yağ dokusuna aldırmamalısınız. Olgun boyutlarına ulaştıklarından emin olana kadar, büyümelerini desteklemek için her zaman bol miktarda yiyeceğe sahip olduklarından emin olmalısınız.

Beslenme için en uygun kedi mamasını veterineriniz ile birlikte Regdoll kedisinin özelliklerine, yaşına, büyüklüğüne ve kilosuna uygun şekilde karar vererek doğru porsiyonlarda vermelisiniz. Kedilerin beslenmesi çok hassas bir konudur ve pek çok hastalığa yatkın hale gelmeleri genellikle yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle veteriner eşliğinde kilo takibi yapmak, aşıları düzenli bir şekilde yaptırmak ve doğru mamayı doğru miktarda doğru zamanlama ile vermek çok önemlidir.

Ragdoll Kedisi Cinsiyet Ayrımı

Dişiler genellikle 5 kg ila 7 kg ağırlığındadır ve bazı erkekler 9 kilodan daha fazladır. Cinsiyet ayrımını yapmak için Ragdoll kedisinin cinsel bölgesini kontrol etmelisiniz. Eğer anüsün alt kısmında bir açıklık bulunuyorsa bu Ragdoll dişidir. Eğer testisler görünüyorsa da erkek bir Ragdoll sahibisiniz demektir.

Ragdoll Kedisi Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Ragdoll kedisi aile hayatına mükemmel şekilde uygum sağlar. Oynarken nadiren pençelerini uzatır ve genellikle giyinmeyi, bebek arabasına binmeyi veya bir çay partisinde misafir olmayı sever. Büyük boyları nedeniyle erkekler özellikle çocuklu aileler için iyi bir seçimdir.

Sevimli mizacı sayesinde diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle de yaşamaktan çok mutlu olacaktır. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Çocuklar ile oyun oynarken Ragdoll kedisine çocuğunuzun eziyet etmediğinden emin olmak için onları aynı ortam içerisinde gözlem altına aldığınızdan emin olmalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Ragdoll kedisi çok tüy döker mi?

Sıcak aylara girildiğinde bu tür kedilerde mevsimsel olarak fazla tüy dökme durumu yaşanabilir. Bu oldukça doğaldır. Bu sorunu azaltmak için tüy bakımlarını düzenli olarak devam ettirmeniz önerilmektedir.

Ragdoll kedisi sağlıklı mı?

Bu sevimli dostlarımız genel olarak sağlık durumları iyi olarak kabul edilen ırklar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte sakin bir tür olmaları nedeniyle obezite riskiyle karşı karşıya kalmak olasıdır. Doğru diyetler uygulayarak ve küçük dostunuzla çeşitli aktiviteler yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap