1. Ana Sayfa
 2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Russian Blue Kedi Cinsi Özellikleri, Karakteri, Bakımı

Russian Blue Kedi Cinsi Özellikleri, Karakteri, Bakımı
+ - 0

Russian Blue kedi cinsi, dilimizde mavi Rus kedisi olarak da bilinmektedir. Parlak gri ve yumuşak tüylere sahip olan bu kedi cinsi aynıca ülkemizde en çok tercih edilen kedi türleri arasında yer almaktadır.

Etkileyici güzelliğe sahip olan bu ırk, dünya üzerinde en sevilen kedi cinslerinden biridir. Russian Blue kedi cinsinin en belirgin özelliklerinden biri ise diğer kedi cinslerine oranla çok sağlıklı olmalıdır. Peki Russian Blue kedi cinsi özellikleri nelerdir?

Russian Blue Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklüğe sahip olan Russian Blue kedi cinsi, soğuğa oldukça dayanıklı bir kedi cinsidir. Bu durum ana vatanının Rusya olmasından kaynaklanmaktadır. Sıkı tüy yapısı nedeniyle daha iri görünmektedir. Russian Blue kedi cinsi fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yetişkin bir mavi Rus kedisi yaklaşık 4 ila 7 kilogram ağırlığındadır. Bu cinsin erkeklerinin dişilerinden daha ağır olduğu bilinmektedir.
 • Russian Blue kedi cinsinin en belirgin fiziksel özelliklerinden biri şüphesiz gözleridir. Bu kedilerin gözleri genellikle fıstık yeşili olarak bilinmektedir. Ancak yavru Russian Blue kedilerinin gözleri belirli bir müddet sarı renktedir. Yuvarlak gözlere sahiptirler.
 • Russian Blue kedi cinslerinin tüyleri mavimsi bir gri renktedir. Ayrıca yumuşak tüylere sahiptirler.
 • Uzun ve kaslı bacaklara sahiptirler.
 • Russian Blue kedi cinsleri uzun bir kuyruğa sahiptirler.
 • Russian Blue kedi cinslerinin ortalama ömürleri 15 yıldır. Ancak doğru bir bakımla ömürlerini 20 yıla kadar uzatabilmek mümkündür.

Russian Blue Karakteri

Her kedinin karakteri farklı olsa da Russian Blue kedi cinslerinin tümü belirgin özellikler taşımaktadır. Russian Blue kedi cinsi genel karakter özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Russian Blue kedi cinsi, insanlar ile oldukça güçlü bağlar kurmaktadır. Bu bağlar bazı durumlarda bağımlılık durumuna gelebilmektedir. Ayrıca oldukça sevecen bir cinstir.
 • Russian Blue kedi cinsi dünyanın en zeki kedi cinsleri arasında yer alan bir cinstir.
 • Russian Blue kedi cinsinin diğer hayvanlarla iyi anlaştığı bilinmektedir. Ancak bu durum kediden kediye değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Russian Blue kedi cinsinin çocuklarla da oldukça iyi anlaştığı bilinmektedir.
 • Oldukça oyuncu bir ırk olan Russian Blue kedi cinsi, diğer türlerin aksine hiperaktif değil, sakin bir ırktır.
 • Russian Blue kedi cinsinin miyavlama eğilimleri yoktur. Bu nedenle fazla miyavladıklarını görmek mümkün değildir.
 • Mavi Rus kedileri, bağımsızlıklarına oldukça düşkün bir kedi cinsidir. Bu nedenle evden kaçmaması için bazı önlemler alınması gerekmektedir.

Russian Blue Tarihçesi

Mavi Rus kedisinin doğal olarak ortaya çıkmış bir ırk oluğu bilinmektedir. Yani insanlar tarafından üretilmiş bir ırk değildir. Güzel ve sevgi dolu bir ırk olan mavi Rus kedisi dünyanın dört bir yanında beslenmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere ana vatanı Rusya olan bu ırk, bu kediyi gören ve oldukça beğenen İngilizlerin evlerine dönerken yanlarında götürmesi sonucunda Avrupa’ya dağılmıştır. Irkın ana vatanı olan Rusya dışında görüldüğü tarihin ise 1970’li yıllar olduğu bilinmektedir.

russian blue kedi bakimi

Russian Blue Bakımı

Yukarıda sayılan karakter özellikleri göz önüne alındığında Mavi Rus kedisinin bakımı oldukça basittir. Ancak bilinmesi gerekir ki, her kedinin karakter özellikleri değişkenlik göstermektedir. Genel olarak oldukça sevecen olan Russian Blue kedi cinsleri çocuklarla oldukça iyi anlaşsa da, bebeklerle yalnız bırakılması tavsiye edilmektedir. Çünkü oldukça meraklı olan Russian Blue kedi cinsleri, bebekleri merak ederken onlara zarar verebilmektedir. Bunun dışında sahiplerine oldukça bağımlılık eğilimleri bulunmaktadır. Ev içerisinde birden fazla kişi varsa yalnızca birini sahip olarak seçmektedirler. Ayrıca zeki bir ırk olduğundan eğitime de oldukça yatkın bir kedi cinsidir.

Russian Blue Beslenmesi

Russian Blue kedi ırkı, genel olarak et ile beslenmesi gereken bir kedi ırkıdır. Bu nedenle mama seçerken içeriğinin en az %40 et içerdiğine emin olmalısınız. Bunun dışında bu ırk obeziteye de oldukça yatkın bir ırktır. Bu nedenle veterinerinizle konuşarak günlük mama ihtiyacınızdan fazlasını vermemeniz gerekmektedir. Günlük olarak mama yemeli ve önünde daima temiz su bulunmalıdır.

Russian Blue Kedi Sık Sorulan Sorular

Russian Blue kedi cinsi üzerine en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık. Aklınıza takılan diğer sorular için yorum yapabilirsiniz.

Russian Blue kediler çok tüy döker mi?

Bu sevimli dostlarımız oldukça sıkı ve sağlıklı tüylere sahiptir. Dolayısıyla tüy dökme sorunu diğer türdeki dostlarımıza oranla oldukça daha azdır. Bu sorunu en aza indirmek içinse en haftada bir kez tüy bakımı yapılması gerekmektedir.

Çocuklarla iletişimi nasıldır?

Russian Blue cinsine mensup küçük dostlarımız çocuklarla arası son derece iyidir. Onlara oldukça sabırlı ve sevecen bir şekilde yaklaşmayı tercih ederler.

Yazar Hakkında

Yorum Yap