1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Scottish Fold Kedi Irkı Karakteri, Bakımı, Beslenme ve Sağlık Özellikleri

Scottish Fold Kedi Irkı Karakteri, Bakımı, Beslenme ve Sağlık Özellikleri
Scottish Fold Kedi
+ - 0

Scottish Fold 1961 yılında İskoçya’da bir çiftçi tarafından fark edilmiş kedi türüdür. Yıllar süresince mutasyona uğramış, küçük ve kıvrık bir kulak yapısına sahip olmuş. Scottish Fold sevecen ve cana yakın yapısı sebebiyle en çok sahiplenilen kedi türlerinden biri haline gelmiştir. Diğer kedi ırklarına göre kulaklarındaki mutasyon sebebiyle farklı bir yapıya sahip olmalarından kaynaklı tercih edilme oranları diğer kedi ırklarına oranla daha fazladır. 1960 yılında resmi olarak kedi ırkı kabul edildi.

Scottish Fold türü kedilerin karakter özellikleri

Scottish Fold türündeki kediler oyun oynamayı ve insanlarla vakit geçirmeyi çok sever, hiçbir zaman oyun oynamayı reddetmez. Akıllı bir yapıya sahiptirler, doğru eğitim verilmesi halinde evi dağıtmazlar. Oyun oynayacağı insanları özenle seçerler ekstra olarak ev içerisinde sadece bir kişinin komutlarına uyarlar yani sadece bir kişiyi sahibi olarak benimser. Akıllı olmalarından kaynaklı eğitilmeleri gayet kolaydır, Enerjisi düşük bir kedidir. Uyumasını sağlamak için onunla biraz oynamanız yeterli olacaktır. Çocuklarla uyumlu bir yapıya sahiptirler çocuğunuz ile iyi anlaşacağından emin olabilirsiniz.

Scottish Fold türü kedilerin tarihçesi

Scottish Fold kedi türü 1961 yılında İskoçya’da William Ross adında bir çiftçi tarafından keşfedilir. 

William Ross, komşusunun sahip olduğu çiftlikte bir kedi bulur, Komşusuna sorduğu sorulardan sonra kedinin isminin Suzie olduğunu öğrenir. Komşusunun kedisinin diğer kedilere nazaran farklı olduğunu anlar ve bu durum ilgisini çeker, William hemen bu garip kedinin annesini ve babasını aramaya koyulur. Uzun uğraşlar sonucu kedinin Annesine ulaşır lakin bir türlü babasına ulaşamaz. Annesi aynı bu kedi gibi beyaz bir renge sahip olmasına rağmen kulakları eğik değildir. Suzie aradan geçen 1 yıldan sonra aynı kendi özelliklerine sahip iki kedi yavrusu dünyaya getirir kedilerden birini William sahiplenir ve kendi çiftliğine götürür, William bu kedi türünün farklı ve özel olduğunu anlamış ve bu türü geliştirmek ve çoğaltmak adına çalışmaya başlamış. Scottish Fold türünün günümüze kadar uzanan hayatı başlamış.

Scottish Fold Fiziksel Özellikleri

  • Kürk Yapısı: Sıkışık, kısa ve yumuşak.
  • Kulak Yapısı : Genetik olarak içe kıvrık.
  • Boyut: Ortalama büyüklükte.
  • Kuyruk yapısı: kısa ve ince
  • Ağırlık: 5- 9kg

Scottish Fold Bakımı Nasıl Yapılır?

Scottish Fold tüylerine göre ikiye ayrılır. Uzun tüyleri olanlara Long hair, kısa tüyleri olanlara short hair denir. Short hair olanların bakımı long hair olanlara nazaran daha basittir. Kısa tüyleri olmasından kaynaklı haftada bir kez taranması onun için yeterli olacaktır lakin long hairler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Haftada minimum 2-3 kez taranması gerekir. Kedinizin tüylerini tarayarak tüylerin içerisindeki karmaşayı yok etmek adına fazlasıyla önemlidir. Her ne kadar bu kedi türleri çok kısa bir tüye sahip olmasa da kedinizin tüylerini tarayarak tüy altı deri problemlerine büyük oranda engellemiş olursunuz. Eğer kediniz hakkında çok daha detaylı bilgi almak isterseniz veya kedinizin sağlığından endişeleniyorsanız bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz. 

Scottish Fold’ların Çocuklarla Uyumu ve İletişimi

Scottish kediler diğer kedi türlerine bakıldığı zaman çocuklarla daha fazla uyum içerisinde daha fazla anlaşma içerisinde olduğu gözlemlenmiştir. Sakin ve uysal yapıda olan bu kedi türleri sadece çocuklar ile değil aynı zamanda diğer hayvan türleriyle de uyum içerisinde yaşayacaklardır. Aynı zamanda bu kedi türlerinin çok zeki olduğu zekiliklerinin yanında ise çok sabırlı olduğu bilinmektedir. Size veya çocuğunuza herhangi bir saldırma eğiliminde değillerdir. Çok fazla ilgiyi sevmezler veya aramazlar. Kendileri kendi hallerinde eğlenmesini, oynamasını veya zaman geçirmesini çok iyi bir şekilde bilirler. Sizler evinizden gittikten sonra sizin yokluğunuzu fazla hissetmezler. 

Scottish Fold’ların Üremesi

Scottish Fold’ların üremesini sağlamak amacıyla bu kedi türünü bir diğer kedi türü ile çiftleştirirken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bu dikkat etmeniz gereken şey aynı türe sahip olan bir kedi türü ile çiftleştirmenizdir. Diğer kedi türleri ile Scottish Fold’u çiftleştirmek isterseniz ortaya hiç olmadık sağlık sorunları olan bir kedi türü çıkabilir. Zira zaten Scottish Fold’ların yapısı gereği kulakları ve diğer bazı uzuvlarının hastalıklı olduğu bu kedi türüne büyük oranda rahatsızlık verdiği bilinmektedir. Yani eğer bir Scottish Fold’a sahipseniz ve bu kedinizi çiftleştirmek istiyorsanız mutlaka kedinizin türünde olan bir diğer Scottish ile çiftleştirmeniz gerekmektedir. 

Scottish Fold’ların Beslenmesi

Diğer kedilere bakıldığı zaman bu kedilerin diğer kedilere göre mama tercihi yaptığı görülmüştür. Yani Scottish Fold’lar her mamayı yemiyor ve mama yerken tercih yapıyorlar. Genel olarak Scottish Fold’ların yediği mama türü Pro Plan veya Felicia mamalarından ibaret. Felicia’nın veya Pro Plan’ın somonlu olan kuru mamalarını tercih etmeniz sizin adınıza ve kediniz adına çok daha iyi olacaktır. Çok fazla harekete sahip olmadıkları için bu kedi türleri çok hızlı bir şekilde kilo alabilir. O yüzden kedinize kuru mama alırken bu kuru mamanın yüksek oranda lifsiz olmasına dikkat edin. Lif kaynaklı veya yulaflı mamalar kedinizin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olacaktır. Kilo problemleriyle karşılaşmamak için ve kedinizin sağlıklı olabilmesi için mutlaka dediklerimize kulak verin. Eğer kilolu bir kediye sahipseniz de mamaların üzerinde yer alan besin programına göre kedinize mama verin. Aynı zamanda obezite ile karşı karşıya kalmış iseniz kedinizi veterinere götürebilirsiniz. Kedinizin yediği mamanın kaliteli olduğunu anlayabilmek için kedinizin yaptığı dışkıya bakın. Eğer dışkı çok katı ise kediniz kaliteli bir mama tüketiyordur. Eğer mamayı yedikten sonra kedinizin dışkısı çok cıvık ve ishal şeklinde ise mutlaka mama tercihinizi değiştirin. Kaliteli bir mama almaya özen gösterin. 

Scottish Fold’lar Çok Fazla Tüy Döker Mi?

Scottish Fold’ların çok fazla tüy döktüğü söylenmektedir. Fakat bu tüy dökümü kedinizin bir deri problemiyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Kediniz çok fazla tüy döküyorsa mutlaka bir veterinerden yardım alın. Scottish Fold’ların uzun tüylü olan türdeki kedilerinin tüy döktüğü herkes tarafından şikayet edilmekte. 

Scottish Fold Yavru Kedi Maması Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Bildiğiniz üzere kedinize mama alırken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bu dikkat etmeniz gerekenler arasında ilk sırada kedinizin yetişkin veya yavru olup olmadığı gelir. Eğer kediniz yetişkin ise ayrı bir mama eğer kediniz yavru ise ona özel üretilen yavru kuru mama tercihi yapmalısınız. Kedinizin yaşına göre mamalarda değişkenlik olabilir. Yavru kedi kuru mamalarının içerisinde diğer yetişkin kedi kuru mamasına göre  daha fazla protein bulunmaktadır. Ve vitamin açısından yavru kedi maması daha fazla vitamin içermektedir. 

Tüm bunların haricinde kediniz yavru ise dikkat etmeniz gereken kural kedinizin hangi ırkta olduğudur. Kedinizin ırkına özel olarak üretilmiş mamalar bulunmaktadır. Scottish Fold kuru maması da aynı şekilde kedinize özel olarak üretilmiş bir kedi maması çeşididir. Bu gibi kriterlere dikkat ederek Scottish Fold’unuza en uygun ve en sağlıklı kedi mamasını alabilirsiniz. Aldığınız kedi mamasını her şeye rağmen kediniz yemiyorsa bilin ki kediniz o mamayı sevmedi. Değiştirerek yeni bir mama tercihi yapmalısınız. Fakat ilkinde hangi mamayı alırsanız kedinize sürekli olarak aynı mamayı veriniz. Sürekli mama değişimi yapmak kedinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap