1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Sibirya Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı, Sağlığı ve Tarihçesi

Sibirya Kedisi Özellikleri, Karakteri, Bakımı, Sağlığı ve Tarihçesi
+ - 0

Sibirya kedisi kökeni Rusya’nın Sibirya Bölgesi’ne ait bir kedi ırkıdır. Sibirya kedileri gerek görünümleri gerekse de karakterleriyle popüler ve çok sevilen evcil dostlardır.

Bu içeriğimizde Sibirya kedilerinin özellikleri, karakteri, tarihçesi , bakımı ve sağlığı üzerine bilgileri bulabilirsiniz.

Tarihçesi

Rusya’nın yazılı olmayan halk hikayelerinde sıkça adı duyulan bu kedi türü, yaklaşık 1000 senedir Rus halkı ile aynı evlerde yaşamaktadır. Birçok Rus yerli, bu kedileri sahiplenerek ev içinde beslemektedir.

Özellikle kıtlığın ve soğuğun sert bir şekilde ortaya çıktığı dönemlerde bu kedi ırkı, yerli halk tarafından evcilleştirilmeye başlanmıştır. Bu da onların günümüze kadar nesillerini devam ettirmelerini sağlamıştır.

1990 yılında, Sibirya Bölgesi’nden belirli sayıda Sibirya Kedisi, Amerika Kıtası’na gönderilmiştir. Bunun amacı ise bu kedilerin ayrıntılı bir şekilde araştırılmak istenmesidir.

İlk olarak 1996 yılında dünya üzerindeki milletlerarası kurumlar tarafından tanınmıştır. 2006 yılına gelindiğinde dünya genelinde tescillenmiş bir kedi ırkı olmuştur.

sibirya kedisi özellikleri

Sibirya Kedisi Özellikleri

Sibirya kedisi özellikleri bakımından da oldukça ilgi duyulan ve rağbet gören bir evcil hayvan olarak ön plana çıkmaktadır. Muhteşem görünümlerinin yanı sıra sıcak kanlı karakterleriyle de hayvanseverleri kendilerine hayran bırakırlar. Şimdi gelin bu muhteşem canlının karakterine ve fiziksel özelliklerine daha yakından bakalım.

Sibirya Kedisinin Karakteri

Sibirya kedisi karakteri için kısa oldukça hareketli ve oyuncu denilebilir. Tekir kedileri ile kıyaslandığında gayet enerjik oldukları söylenebilen Sibirya Kedileri, soğuk iklim kedisi olmasına rağmen gayet sosyal ve hareketli bir kedi cinsidir.

Hareketli yapısının yanında insan dostu, sadık ve canlı bir karaktere sahiptir. İnsanlar ile yakın ilişkiler kurmaktan çekinmezler.

İnsanlar ile iletişime geçtiklerinde isteklerini açıkça belli eden hareketler sergilerler. Bu da onların diğer kedi ırklarına nazaran daha anlaşılır olmalarını sağlamaktadır.

Oldukça yüksek zekaya sahip olan bu kediler, tanımadığı insanlara karşı sert ve saldırgan bir tutum sergilemez.

Konuşkan bir yapıya sahip olmalarının yanında; iletişim kurduklarında düşük tonlarda miyavlamalar ile isteklerini belirtirler.

Meraklı bir yapıya sahip olmalarına ek olarak, cesur bir karaktere de sahiptirler.

Fiziksel Özellikleri

Hayatta kalma özellikleri had safhada gelişmiş olan Sibirya Kedileri, çok çevik ve atletik bir vücut yapısına sahiptir. Ağaçlara tırmanmada usta oldukları bilinen Sibirya Kedileri, sıkça akrobatik hareketler sergileyebilmektedir.

Vücut boyutları ortalama kedi boyutlarındadır. Dişiler yaklaşık 4-6 kg ağırlığında olurlar. Buna karşın erkekler 6-8 kg olmaktadırlar.

Yumuşak ve uzun bir tüy yapısı vardır ve çok sık tüy dökmezler.

Geniş fakat kısa bir kafa yapısına sahiptirler. Düz bir burun çizgisine sahip olan Sibirya Kedisi’nin alın yapısı dardır.

Doğada yaşamını sürdürme konusunda gelişmiş olan Sibirya Kedisi, güçlü çene kaslarına sahip olması ile de tanınır.

Uçlara doğru oval bir üçgeni andıran kulakları, kafa ile birleştiği kısımda genişlik kazanmaktadır.

Sıklıkla yeşil ve sarı renklerde olan gözleri hemen hemen her renkte olabilmektedir.

Boyun kısımlarında yoğun bir kürk vardır ve boyunları diğer kedilere nazaran daha kısadır. Fakat güçlü  boyun kaslarına sahiptirler.

Geniş patilere ve güçlü pençelere sahiptirler.

Gövdeleri yoğun kaslar ile bezenmiştir. Kolları kısadır ve yerden yükseklikleri ortalama 30 cm civarında olmaktadır.

Toplamda üç tabakadan oluşan ve farklı renklerde olabilen bir kürke sahip olurlar. Kürk, tek renkten oluşabildiği gibi Tekir’de olduğu gibi çizgili de olabilmektedir.

Safkan bir ırk olması nedeniyle; böbrek rahatsızlıkları, hipertrofik kardiyomiyopati ve kanser gibi rahatsızlıkların yaşanma olasılığı mevcuttur.

Sibirya Kedisi’nin alerjiye neden olan Fel D1 isimli proteini daha az salgılaması nedeniyle insanlarda alerji yapmadığı bilinmektedir. Bu da onun dünya genelinde çok popüler bir kedi ırkı olmasını sağlamaktadır.

sibirya kedisi bakımı

Sibirya Kedisi Bakımı

Sibirya Kedisi, diğer kedilere göre daha yüksek yaşamda kalma özelliklerine sahip olsa da; evcilleştirildiği için bazı hastalıklara karşı da bağışıklığını kaybetmiştir. Bu nedenle düzenli veteriner kontrolüne götürülmelidir. Karma aşılarının yaptırılması onlar için yeterli olabilir. Kuduz aşısı, yaşanılan bölgede kuduz salgını olması durumunda yapılabilir.

Tüyleri uzun olan bu kedi ırkına periyodik tarama işlemi gerçekleştirilmelidir. Kış aylarında tüylerinin kesilmesi söz konusu olabilir. Fakat bunu yaparken profesyonel yardım almak daha mantıklı olacaktır.

Temizliklerine aşırı düşkün olan Sibirya Kedileri’nin mama kapları ve tuvaletleri gün aşırı temizlenmelidir. Bu materyallerin kirli olması onların yaşam kalitesini ve dolaylı olarak sağlıklarını olumsuz etkileyecektir.

Diş ve ağız temizlikleri ayda bir kez yapılabilir. Fakat yapılmaması herhangi bir olumsuz durum oluşturmaz.

Göz yapıları hassas olan Sibirya Kedileri’nin göz iltihabı kapmaması için çay pansumanı yapılabilir.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Cana yakın ve iletişime açık olan Sibirya Kedisi, çocuklar ve hane halkı ile de iyi geçinen bir yapıdadır. Kesinlikle saldırgan bir tutum sergilemeyen bu cins kediler olağan dışı durumlar haricinde çocuklar için tehlike arz etmez. Aksine, çocuklara oyun yaparak onların daha iyi vakit geçirmesini sağlarlar.

Evcil hayvanlar ile uyumludurlar. Fakat eve yeni bir evcil hayvan getirilecekse yavrular tercih edilmelidir. Böylece birbirlerine kısa sürede uyum sağlayacaklardır.

Üreme

Yaklaşık 13-18 senelik bir ömrü olan Sibirya Kedisi, diğer kedi ırklarına göre daha erken erginleşerek üreme dönemine girebilmektedir. Yaklaşık beş ay içerisinde üreme olgunluğuna erişebilirler. Bu durum, onların diğer kedi türlerine göre daha vahşi özellikte olmalarından kaynaklanmaktadır.

Doğum sonucunda 3 ile 6 arasında bir yavru dünyaya gelebilir.

Erkek Sibirya Kedileri, yavrunun bakımında görev alır. Birçok kedinin aksine ebeveynler, özenli bir bakım gerçekleştirir.

Sibirya Kedisi, genellike tek eşli olarak yaşamaktadır. Dişi ve erkek Sibirya Kedi çifti, güçlü bir bağ kurarak birliktelik sağlar.

Beslenme

Bu sevimli dostların beslenmesi için diğer kedilerin beslenmesinde olduğu gibi kuru mamalar tercih edilmelidir. Mama tercihi yapılırken kısırlık durumu ve kedinin yaş durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yavru kedilerde yağ ve protein oranı yüksek besinler tercih edilmelidir.

Konserve ve yaş mamaların kaliteli ve protein oranları yüksek olanları verilebilir. Vahşi yaşama daha yakın oldukları için etle beslemek de bir tercih olabilir. Fakat bu konuyu veterinerinize danışmanız daha doğru olacaktır. Doğrudan etle besleme yöntemi bazı kedilerde olumsuz sonuçlar doğurabilir ve bu yüzden tavsiye edilmez.

Yaşlı ve kısır kedilerde yağ oranı daha düşük mamaların tercih edilmesi yaşam sürelerini uzatan bir faktördür.  Dolayısıyla küçük dostunuzun beslenme programını hazırlarken bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

sibirya kedileri suyu sever mi

Sık Sorulan Sorular

Sibirya kedi cinsi üzerine sık sorulan soruları sizler için yanıtlamak istedik.

Sibirya kedisi tüy döker mi?

Bazı özel ırklar hariç hemen hemen tüm kediler tüy dökerler. Bu kedi cinsinde de özellikle mevsim geçişlerinden artan tüy dökümü görülebilir.

Sibirya kedileri suyu sever mi?

Diğer birçok kedi ırkının aksine bu cinsten sevimli dostların suyla araları oldukça iyi sayılır. Dolayısıyla rahatlıkla suyu sevdikleri söylenebilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap