1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Siyam Kedisi Irkı Özellikleri, Bakımı, Beslenme ve Sağlık Özellikleri

Siyam Kedisi Irkı Özellikleri, Bakımı, Beslenme ve Sağlık Özellikleri
+ - 0

Tayland kökenli bir kedi türü olan Siyam kedileri, Tayland’ın ilahi tapınaklarında yetişen ve yetişerek tüm Dünya’ya ihracı yapılan asil bir kedi türüdür. Kendisi adını Tayland’ın özel bir bölgesinden almıştır. Siyam kedisi olarak bilinen bu kedinin Tayland’daki adı Wichien Maat’tır. Diğer kedilere nazaran daha köklü bir aile yapısına sahip olan siyam kedileri Dünya üzerinde ilk popülerliğini Siyam kralının 1884 yılında İngiltere Başkonsolosu Owen Gould’a hediye etmesiyle elde etmiştir. Hediyenin ardından bu kedi türü Avrupa, Amerika ve daha bir çok Dünya ülkesine hazır halde satışa sunularak ticareti yapılmaktadır. 

Masmavi bir göz yapısına sahip olan bu kedi türleri diğer kedilerin zekasına oranla daha fazla zekalı ve pratiklerdir. Aynı şekilde bu kedi türü görüntüsü itibariyle de insanları büyülemektedir. Asil bir ırkı olan ve köklü bir geçmişe sahip olan Siyam kedileri insan dostu oluşuyla ön plana çıkmaktadır. 

Siyam Kedisinin Fiziksel Özellikleri

  • Karakteri:  Akıllı oluşları, insan dostu oluşları, konuşkan bir yapıya sahip oluşları ve hareketli oluşları karakterini ön plana çıkartmaktadır. 
  • Tüy Yapısı: Kırık beyaz kısa ya da orta uzunluklu tüy.
  • Kulak Yapısı: Uca doğru sivri bir şekildedir.
  • Gövde: Kalın, güçlü, çevik
  • Kuyruk: Uzun ve ince
  • Kilo: 4,5 – 14 KG

Siyam kediler fiziksel özellikleri ile diğer kedilerden daha büyük boyutlara sahip olabilirler. Aynı zamanda kilo olarak diğer kedilerden yine daha fazla kilolu olabilirler. Fakat siyam kedileri genel olarak hızlı ve pratik oluşları ile bilindikleri için kilo problemi çok nadir bir şekilde görülmektedir. Bir Siyam kedi türü ile aynı evi paylaştığınız zaman sizinle çok dost hane bir şekilde yaklaşım sergileyeceklerdir. En güzel özellikleri ise ilgi istedikleri zaman, karınları acıktığı zaman veya bir şey istedikleri zaman bunu sizlere illa belirtirler. Bu belirtiyi yanınıza gelip sanki konuşurmuşçasına mırıldanarak belirtirler. British, Scottish ve İran kedi türüne göre daha fazla haylaz ve hareketli bir yapıya sahip olan bu kedi türü hiçte yerinde durabilecek bir kedi türü değildir. Onun sessizce oturmasını ve sizi dinlemesini asla beklemeyin.

Kendine özgü bir kürk rengi bulunan Siyam kedileri sadece belirli renklerde ortaya çıkmaz. Farklı farklı renklerde siyam kedisi görebilirsiniz. Aynı zamanda siyam kedilerinin tüyleri birinde uzun olurken diğer bir siyam kedisinde kısa olabilir. Bu tamamen genetik yapıya sahip bir şekilde değişkenlik göstermektedir. Siyam kedisi kendi içerisinde farklı dallarda farklı türlere ayrılmıştır. Bu türler; ‘’Siyam red point, Siyam Cream point, Siyam Blue point, Siyam Lila point’’ olarak sıralanır. Her türün kendine özgü bir rengi bulunur. Kaslı ve atletik bir yapıya sahip olan Siyam kedilerinin patisi ve kuyruğu her zaman siyah bir renkte karşımıza çıkar. Gözleri  her zaman mavi renklidir veya mavi renginin tonlarındadır. Bazı kedilerde olduğu gibi siyam kedilerinin de kalıtsal sağlık problemi ortaya çıkabilir. Mesela şaşılık gibi. 

Siyam Kedilerinin Çocuklarla İlişkisi

Çok güçlü bir kas yapısına sahip olan bu kedi türü atalarından gelen iç güdü ile güçlü bir avcı olabilme niteliğine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle de diğer kedilerden daha fazla enerjik ve oyuncudur. Enerjik olmaları kendilerini cana yakın bir kedi yapmıştır. Eğer bir siyam kedisi alırsanız veya sahiplenirseniz sizin ev ortamınıza çok kısa bir süre içerisinde adapte olacaktır. Ev halkı ile çok uyum içerisinde olan bu kedi türü çocuklarla da aynı şekilde anlaşabilir ve oyun oynayabilir. Kedilerin geneli tırnaklarıyla insanlara pati atarlar fakat bu kedi türü tırnaklarını kullanmayı çok fazla tercih etmez. Aksine ısırmayı da tercih etmeyip asil bir karaktere sahip olduğu bilinir. Siyam kedileri her zaman çok fazla ilgi ile beslenmelidir. Eğer siyam kedilerine ilgi gösteremeyecekseniz onları sahiplenmeyin. İlgiyi çok seven bu kedi türü aynı zamanda duygusal bir yapıya da sahiptirler. İlgiyi yeterince vermediğiniz zaman size küsebilirler veya depresyona girebilirler. 

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Siyam kedisi tüy yapısı itibariyle çok kısa ve sık tüylüdür. Dolayısıyla buna bağlı olarak bu kedi türünün bakımı diğer kedi türlerinin bakımına göre oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bu kedi türünü diğer kedi türlerinde olduğu gibi sürekli olarak taramanıza gerek yoktur. Haftada 1 kere taramanız onların tüyünü daha iyi getirecektir. Tırnaklarını kullanmayı sevmeyen siyam kedilerinin tırnak bakımı yine çok kolaydır. Uysal ve sakın bir yapıya sahip olan siyam kedilerinin tırnaklarının kesiminde de çok fazla zorluk çıkartmayacaktır. Diğer kedilerde olduğu gibi yine siyam kedilerinde de mutlaka diş ve ağız bakımına dikkat etmeniz gerekir. Dişlerini düzenli bir şekilde fırçalamanız önerilirken siyam kedisinin göz bakımına da ihtiyaç duyduğu bilinir. Siyam kedilerinin göz bakımını birkaç damla ile yapabilirsiniz. Kedinizin yanınızda sigara içmeniz onların gözlerine yarar sağlamayacaktır ve çeşitli göz hastalıklarını ortaya çıkartacaktır. Bu yüzden onların yanında mutlaka sigara içmemeye özen gösterin. Gün aşırı kumlarını temizlemenize gerek yok. Siyam kedileri kişisel bakımlarını kendileri yapabilecek özellikte kedilerdir. Kedi kumlarını kendileri temizleyecekler fakat sizin de kumu her gün temizlemenize gerek yok. 2 veya 3 günde bir yeni kum koyabilirsiniz. Siyam kedisi için kedi kumları ortalama olarak 1 ay gitmektedir. Doğal ve zararlı bileşenler içermeyen kedi kumları tercih etmeniz önerilmektedir. 

Siyam Kedi Üremesi

Siyam kedilerinde genel olarak 62 gün içerisinde doğum tamamen gerçekleşmiş olmaktadır. Kızgınlık dönemi çok sinirli ve asabi geçse de çiftleştirildikten sonra yavrularına ayrı bir özen ile bakarlar ve size karşı daha bir sakin yapıda olurlar. Bir siyam kedisi 62 günlük doğum sürecinin ardından ortalama olarak 2 veya 5 adet yeni yavru Dünya’ya getirebilmektedir. Yavrular Dünya’ya geldikten sonra ve emzirme dönemi bittikten sonra siyam kedileri tekrar kızgınlık dönemi içerisine girebilir. Yavrularına karşı her zaman koruyucu ve temkinli  bir anne olarak bilinen dişi Siyam kedileri tam bir anne şefkati ile yavrularını büyütür. Doğası ve yapısı gereği siyam kedilerini başka bir tür ile çiftleştirmeniz önerilmemektedir. 

Siyam Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

Hayır. Tüyleri diğer kedi türlerine göre oldukça kısa olduğu için siyam kedilerinin tüy dökme özelliği bulunmamaktadır. Fakat her ihtimale karşı sizler yine de siyam kedilerinizin tüy bakımı için onların tüyünü haftada en az 1 kere taramaya özen gösterin. Elbette tüy döküyorlar fakat öyle diğer kedilerde olduğu gibi çok fazla değil.

Siyam Kedisi Mama Ayırt Eder Mi?

Hayır. Siyam kedilerinin bugüne kadar mama ayırt ettiği görülmemiştir. Fakat kedinizin ırkına göre, yaşına göre, kilosuna göre sizlerin tercih edebileceği farklı farklı mama türleri bulunmaktadır. Kedinizin ırkına özel olarak üretilen veya kedinizin yaşına göre üretilen mamaları tercih etmeniz gerekir ki tam anlamıyla kediniz sağlıklı olabilesin. Aynı zamanda tüy bakımı yönünde mama tercihi çok fazla önemlidir. Yaş ve kuru mamaların tercihinde kedilerin tüylerine büyük oranda etki ettiği bilinmektedir. Kedinize en uygun kedi mamasını tercih etmelisiniz. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap