1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Sokoke Kedisi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Tarihçesi, Karakteri, Sağlığı

Sokoke Kedisi Cinsi Özellikleri, Bakımı, Tarihçesi, Karakteri, Sağlığı
+ - 0

Sokoke kedisi cinsi, kedi ırkları arasında bilinen en son türdür. Tamamen doğal mutasyonla oluşmuş Sokoke kedisinin ana vatanı Kenya’dır. Kenya’ya özgü bir kedi olan Sokoke kedisinin çok fazla ünü olmasa da en sevecen ve insancıl kedi türleri arasında yerini almaktadır. Ayrınca oyuncu kişiliği ile sahiplerini en çok eğlendiren kediler arasındadır.

Sokoke Kedisi Tarihçesi

Sokoke kedisinin tarihçesi yakın geçmişe dayanmaktadır. Bu cins, 1978 yılında at yetiştiriciliği yapan Jeni Slater tarafından sahil şeridinde bulunmuştur. Diğer kedilere oranla ince ve uzun yapısıyla dikkat çeken Sokoke kedisi, vahşi bir ırktır. Yapılan DNA incelemeleri sonucunda Sokoke kedisinin en yakın akrabalarının benekli vahşi kediler olduğu anlaşılmıştır. Ancak bazı araştırmalar Sokoke kedisinin Asya yerli kedisiyle akraba olabileceğini de ortaya koymaktadır. Sizler için Sokoke kedi cinsi özelliklerini ele aldık.

sokoke kedisi karakteri

Sokoke Kedisi Karakteri

Sokoke kedisi karakteri için yapılabilecek en doğru tanımlardan biri sevgi dolu ve sosyal canlılar olduğu yönündedir. Oldukça enteresan tavırları ile ortaya çıkan Sokoke kedisini diğer kedilerden ayıran en belirgin özellik şüphesiz anaç yapısıdır. Sokoke kedileri, diğer yavru kedilerle bile kendi yavrularıymış gibi ilgilenmektedir. Ayrıca türdaşlarının aksine kulübelerde yaşamayı da seven bu tür oyuncu olmasıyla da bilinmektedir. Veterinerler, yavru bir Sokoke kedisi sahiplenecek kişilerin mutlaka bir kulübe de edinmesi gerektiğini söylemektedir.

Sokoke kedileri tırmanmayı seven bir cinstir. Bu nedenle onları bir ağacın ya da dolabın tepesinde görebilmeniz mümkündür. Ayrıca enerjisi çok yüksek olan bu kedi türü etrafta koşturmayı da oldukça sevmektedir. Meraklı yapısıyla yaramazlık da yapan bu kediler ayrıca kulağa ilginç gelse de konuşmayı sevmektedir. Sokoke kedisi sahipleri, miyavlamaktan ziyade kedilerinin sanki kendileriyle konuşarak bir şey anlatmaya çalıştığını ifade etmektedir. Bu özellik, Sokoke kedileri ve sahipleri arasında derin bir bağ oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Fiziksel Özellikleri

Sokoke kedisinin fiziksel özellikleri söz konusu olduğunda göze çarpan ilk özellik bu türün oldukça fit ve sağlıklı bir görünüme olmasıdır. Bu tür fiziksel yönden oldukça zayıf bir cinstir. Tüyleri de kısa olduğundan görüntüsü yaban kedisini de andırmaktadır. Bu türün arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzundur. Bu nedenle zıplama yetenekleri de oldukça iyidir. Sokoke kedi türünün akrabalarından aldığı özelliklerden dolayı üzerinde geniş ve koyu renkli benekleri bulunmaktadır.

Göz renkleri genelde yeşil ve sarı tonlarında olmaktadır. Oldukça ender şekilde beneklinin aksine çizgili de olabilmektedirler. Tüy renkleri genelde duman rengi ve kahverengidir.

sokoke kedisi bakımı

Sokoke Kedisi Bakımı

Sokoke kedisi bakımı, bu cinsten canlılarla hayatını paylaşacak olan hayvanseverler tarafından oldukça titizlikle yaklaşılması gereken bir konudur. Özel bir cins olduğundan yine özel bir bakım görmesi gerekmektedir.

Fit görünümünün korunması için özel bir diyet uygulanmalıdır. Sokoke kedisi, vahşi doğada etçil bir türdür. Bu nedenle yediği mamaların yüksek oranda et içermesi büyük önem taşımaktadır. Oldukça yoğun ve kısa tüylere sahip olan Sokoke kedisi düzenli olarak taranmalıdır.

Veterinerler, tarama işleminin en az haftada 3 kez yapılmasını önermektedir. Ayrıca tırnakları da oldukça uzun olan bu türün kendine, size ve eşyalarınıza zarar vermemesi için tırnaklarını de kesmelisiniz. Bu işlemi veteriner eşliğinde ya da edineceğiniz özel kedi tırnak makasları ile kolayca yapabilirsiniz. Son olarak bu kedilerin kulak içleri de hastalıkları önlemek için nemli bir pamuk yardımıyla temizlenmelidir.

Çocuklar & Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Birçok kedi cinsinin çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iletişim kurmakta oldukça zorlandığını biliyoruz. Ancak bu türden kediler söz konusu olduğunda böyle bir durum geçerli değildir. Sokoke kedisi, oldukça uysaldır ve hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla arası da oldukça iyidir. Sokoke kedisini sinirlendirilecek hareketler yapılmadığı sürece çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten oldukça keyif alırlar. Ancak her ihtimale karşı bebekler ile bu türdeki kediler bir araya getirildiğinde yanlarında bir yetişkin bulunmasında fayda vardır.

Bu sevimli dostlarımızın dost canlısı karaktere sahip olmalarının yanı sıra, yine de birdenbire yetişkin bir diğer hayvanla karşı karşıya getirilmeleri tavsiye edilmemektedir. Her iki canlının da psikolojisi adına evcil hayvanlar yavruyken birleştirilmeli ve beraber büyütülmelidir. Sokoke kedinizin evde kendine ait bir yaşam alanı (yatak, mama kabı, oyuncaklar, kulübe) olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu cinsler diğer hayvanlar ile aynı eşyaları kullanmaktan pek hoşlanmazlar.

Üreme

Sokoke kedilerinin üreme özellikleri neredeyse diğer kedilerle birebirdir. Veterinerler, evcil kedilerin daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürmesi için kısırlaştırılmasını tavsiye etmektedir. Bu nedenle siz de evcil dostunuzu kısırlaştırabilirsiniz. Ancak anne/baba olmasını istiyorsanız 2 yaşını beklemeniz gerekmektedir. Sokoke kedilerinin vücut gelişimini tamamlaması ve yetişkinliğe ulaşması yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Bunun öncesinde yaşanan gebelikler hem hayvan hem de yavrular için risk teşkil etmektedir. Sokoke kedileri, bir gebelikte ortalama 5 ila 6 arasında yavru meydana getirmektedir.

Beslenme

Yukarıda da bahsedildiği üzere Sokoke kedileri doğada etçil kedilerdir. Bu nedenle diyetlerinin yüksek oranda et içeriğinden oluşması önemlidir. Bunun dışında evcil dostunuzun diyetine yoğurt/yumurta ve peynir altı suyu gibi protein kaynaklarını da ekleyebilirsiniz. Bu türler yemekten sonra bolca oyun oynamak ve enerjisini atmak isterler. Bu nedenle yemekten sonra egzersiz yapmayı da atlamamanız gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Bu özel kedi cinsi üzerine en çok merak edilen konulardan bazılarına açıklık getirmek istedik.

Ne kadar yaşar?

Sokoke kedi cinsleri bakımlarına özen gösterildiği taktirde ortalama 15 yıl kadar yaşayabilmektedir. Bu süre ona sunulan yaşam alanı ve yaşam şartlarıyla da doğrudan orantılıdır.

Bu kedilerde sık görülen rahatsızlıklar nelerdir?

Bu cinsteki dostlarımız en sağlıklı kedi ırklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bilin en kalıtsal ve kronik bir rahatsızlıkları bulunmamaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap