1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Somali Kedisi Özellikleri, Tarihçesi, Bakımı ve Beslenmesi

Somali Kedisi Özellikleri, Tarihçesi, Bakımı ve Beslenmesi
+ - 0

Somali kedisi, Habeş kedisi olarak da bilinmektedir. Ayrıca bu ırk en farklı kedi türleri arasında yer almaktadır. Habeş kedileri, geçirdikleri genetik mutasyon sonucu 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış olan bir kedi türüdür. Renkleri genellikle kahverengi ve bakır olarak ortaya çıkmaktadır.

Somali kedisi fiziksel özellikleri, tarihçesi, bakımı ve beslenmesi üzerine ayrıntılı bilgileri, çocuklarla ve diğer hayvanlarla iletişimi nasıldır ve çok tüy döker mi sorularının yanıtlarını yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

somali kedisi ozellikleri

Somali Kedisi Fiziksel Özellikleri

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Somali kedileri dünyanın en güzel kedi ırkları arasında yer alan bir ırktır.

Kilo olarak bu ırklarda genellikle erkek kedilerin dişi kedilerden daha ağır oldukları bilinmektedir. Dişi kediler ortalama 4 kilo ağırlığındayken, erkek kedilerin ağırlıkları 6 kilograma kadar çıkabilmektedir. Bu cinsin diğer kedi cinslerinden farklı olarak kulakları kepçe şeklinde ve püsküllüdür. Atletik bir yapıya sahip olan Somali kedilerinin vücutları kaslı ve uzundur.

Ayrıca uzun tüylere sahip olan bu cins, kötü hava şartlarına karşı da oldukça dayanıklıdır. Yumuşak tüylere ve büyük gözlere sahiptirler. Yaşadığı coğrafyaya göre Somali kedilerinin farklı renklerini görmek mümkündür. Standart renkleri genellikle bakır – altın ve kahverengidir. Ancak coğrafyaya göre leylak ve mavi renkli olanlarına da nadiren rastlamak mümkündür. Ayrıca bu kedi türü tırmalamayı oldukça severler. Bu nedenle bir Somali kedisi besliyorsanız tırmalama tahtası satın alabilirsiniz.

Özgürlüğüne düşkün olan bu kedi cinsi evden kaçmaya da eğilimlidir. Bu nedenle kaçmaması için çeşitli önlemler alınmalıdır.

Somali Kedisi Tarihçesi

Somali kedisi, diğer ülkelerde yukarıda da bahsedildiği üzere Habeş kedisi olarak da bilinmektedir. Ancak Habeş kedisinden farklı yönleri de bulunmaktadır. Bu farklı yön, Somali kedilerinde Habeş kedilerine oranla uzun tüy genlerinin çok daha baskın olmasıdır. Habeş kedisinin tüylü versiyonu olarak bilinen Somali kedisi, Habeş kedisinin genlerinde uzun tüy geninin daha baskın hale getirilmesi sonucunda üretilmiştir.

Somali kedisinin ilk üretilme zamanı 1900’lü yılların başlarına dayanmaktadır. Ancak resmi olarak Somali kedisinin yaygınlaşması ve tanınması 1960 yılında gerçekleşmiştir. Somali kedileri, ilk kez Amerika birleşik devletlerinde üretilmiştir. Burada ciddi anlamda popülerlik kazanan Somali kedisi, kısa süre içerisinde Avrupa’ya götürülmüş ve bu sayede dünya üzerinde yayılmaya başlanmıştır. Günümüzde en çok Somali kedisi bulunan yer Amerika birleşik devletleridir.

somali kedisi bakimi

Somali Kedisi Bakımı

Somali kedisi bakımı en kolay olan kedilerden biridir. Somali kedileri karakter olarak olukça uysal ve sakin kedilerdir. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan Somali kedilerinin diğer hayvanlarla anlaşması ne yazık ki iyi değildir. Bu nedenle diğer kedi ve hayvanlarla aynı ortamda yalnız bırakılması önerilmemektedir. Yanlarında mutlaka bir yetişkinin bulunması gerekmektedir.

Sahiplerine fazla bağlılığı olan Somali kedileri, bu bağımlılığı bazı durumlarda abartabilir ve sahibini kıskanmaya başlayabilir. Bu nedenle sahip ve kedi arasında ki bağın korunması tavsiye edilmektedir. Somali kedileri ayrıca özgürlüklerine düşkün olan bir ırktır. Bu nedenle evden kaçma gibi durumların yaşanması söz konusudur. Ayrıca kısıtlanmayı hiç sevmeyen bu ırklara tasma takılması da tavsiye edilmemektedir.

Somali kedilerinin önünde her zaman temiz su bulunmalıdır. Bu ırklar özellikle yaz aylarında uzun tüylerinden dolayı çok fazla terler ve bu nedenle çok fazla su tüketme ihtiyacı hissederler. Yaz aylarında Somali kedilerinin rahat edebilmeleri için tüylerini tıraş edebilirsiniz. Tıraş işleminin mutlaka bir veteriner kontrolünde yapılması gerekmektedir. Kış aylarında ise özellikle soğuk iklimlerde yaşıyorsanız, Somali kedilerinin tüylerine dokunulması tavsiye edilmemektedir.

Somali Kedisi Beslenmesi

Kediler, doğaları gereği etçil ırklardır. Somali kedileri de et yemeyi sevmektedirler. Somali kedinize mama seçerken içeriğinin en az %50 oranında et içermesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kediniz enerjisiz kalabilir. Somali kedileri, doğaları gereği obeziteye yatkın bir ırk olarak bilinmektedir. Bu nedenle veteriner eşliğinde günlük mama ihtiyacını belirlemeli ve bu sınırı aşmamalısınız. Ekstra olarak çok fazla protein ihtiyacı hisseden Somali kedilerine yumurta, tavuk ciğeri ve sağlıklı baklagilleri de kontrollü bir şekilde verebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Somali kedisi üzerine en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık. Diğer sorulanız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Somali kedilerinin çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iletişimi nasıldır?

Bu patili dostlarımızın enerjileri oldukça yüksektir, bu sebeple çocuklarla birlikte vakit geçirmekten büyük keyif alırlar. Aynı zamanda çocuklarla iletişimi en iyi olan canlılar arasında yer almaktadırlar. Yine de çocuklarla iletişime geçtiğinde yanlarında bir yetişkinin olması önemlidir.

Bu dostlarımız her ne kadar sıcakkanlı canlılar olsalar da diğer evcil hayvanlarla iletişimleri diğer kedi türlerine oranla daha düşüktür.

Somali kedileri çok tüy döker mi?

Bu dostlarımızın çoğunlukla uzun ve gür tüyleri vardır. Tüy bakımlarını aksatmanız durumunda ya da yanlış beslenmeyle ilgili durumlarda tüy problemiyle karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap