1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Tiffanie Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi, Karakteri, Tarihçesi

Tiffanie Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi, Karakteri, Tarihçesi
+ - 1

Tiffanie kedisinin özellikleri, bakımı, beslenmesi, karakteri ve tarihçesi üzerine ayrıntılı bilgiler sunduğumuz içimizde cinsin merak edilen özelliklerine ve sık sorulan sorulara da yer verdik.

Tiffanie kedisi Birmanya’ya benzemektedir ama uzun bir kürkü vardır. Vücut ince ve atletik, düz sırtlı görünümdedir. Baş orta kulaklı kısa bir kama şekli oluşturur ve uzun kuyruk tüylüdür. Gözler birbirinden oldukça uzaktır. Gözler limon renginde değil, sarıdan yeşile herhangi bir geçiş biçiminde olabilir.

Tiffanie Kedisi Özellikleri

Tiffanie kedilerinin melodik bir ses tonu vardır. Sürekli olarak sahiplerinden ilgi görmek isterler. Sakin yapıları ile apartman yaşamına kolayca adapte olabilirler.

Ortalama olarak 3-7 kg arasında kiloları değişkenlik göstermektedir. Vücutları kaslı ve kuvvetlidir.

Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl kadardır. Evde yalnız kalmayı hiç sevmezler ve ev halkı dışarı çıktığında kendini terk edilmiş hissedebilir. Bu nedenle sürekli olarak evde yalnız kalması gerekecekse başka bir ırkı sahiplenmeyi düşünmelisiniz.

Tiffanie kedileri yalnızlığa, ilgisizliğe gelemezler. Kendileri ile sürekli iletişim kurulmasını çok severler. Kendisine karşı nazik ve kibar olunmasını ister. Şakalaşmaktan hoşlanmazlar ve kalpleri kırıldığında ya da ürktüklerinde size güven duymayı bırakabilirler. Bu nedenle ona karşı çok nazik olmalısınız. Su şakası, korkutma şakası, kovalamaca oyunu vb. gibi şeylerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Bunun dışında inanılmaz derecede oyuncu olan Tiffanie kedileri evde yaramazlık yapmaya çok bayılırlar.

Tiffanie Kedisi Tarihçesi

Tiffanie kedisi cinsi Burmilla dışında, Asya grubunun tek uzun tüylü üyesidir. Asya Grubunun kedileri, Birmanya kedileri türünden yeni kedi cinsi üretmeye çalışan yetiştiriciler tarafından İngiltere’ye getirildi. Asya üreme programı boyunca, bazı yavrular daha uzun kürklü yavru kedilerden oluşuyordu ve bu kediler bu çekici modern ırkı üretmek için kullanıldı.

Bunun ardından Tiffanie kedisi, bir erkek Çinçilla ve bir leylak dişi Birmanya arasındaki rastgele bir çiftleşmenin sonrasında ortaya çıktı.

Dolayısıyla bu cinsin menşei ülkesi İngiltere’dir. Tiffanie kedisinin, Birleşik Krallık’ta tanınmayan bir Amerikan cinsi olan Tiffany ile aynı olmadığını bilmelisiniz (Yabancı Uzun Tüylü-Yarı Uzun Tüylü Birmanya olarak da bilinir).

Karakteri

Tiffanie kedisi dost canlısı ve hassastır. Bu cins bakımı sever ve ailenin bir parçası olmalıdır. Bu küçük dostlarımız oldukça talepkar olabilir ve sık sık kedi ebeveynlerini evin etrafında takip ederek dikkat ister.

Asya ırkı kedi grubu akıllı görünür ve kapıların nasıl açılacağı gibi sorunlara sıklıkla karar verebilir. Ebeveynlerinin duyguları konusunda çok hassas olabilirler ve bu onları harika bir arkadaş yapar.

Diğer Hayvanlar ve Çocuklar ile İletişimi

Tiffanie kedi cinsi çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır. Uysal ve iyi huylu, arkadaş canlısı bir yapıları olduğu için evdeki tüm halk tarafından çok sevilecektir. Ancak baskın kişiliği olan başka evcil hayvanlarla bir arada yaşamaları uygun değildir.

tiffanie kedi bakimi

Tiffanie Kedi Cinsi Sağlık ve bakım

Veteriner literatüründe Tiffanie kedi ırkı ile ilgili özel koşullar bulunmamaktadır. Asyalı kedilerin aşı yoluyla hastalığa karşı korunmaları ve düzenli parazit izleme ve yıllık veteriner sağlık kontrollerine ihtiyaçları vardır.

Düzenli aşısı yapıldığında ve uygun mama ile beslendiğinde sağlıklı bir yaşam sürmesi kuvvetle muhtemeldir. Diğer pek çok kedi ırkına nazaran genetik hastalıklara yatkınlığı çok düşüktür.

Tımar

Tiffanie kedisinin kürkü dikkat ister ama İranlıların uzun tüylü kürkü kadar değil. Bir tarak ve yumuşak bir fırça, tüyü iyi durumda tutacaktır.

Haftada 2-3 kere fırçalanmaları uygun olacaktır.

Beslenme

Kedilerin beslenmeleri konusunda kilo kontrolünün doğru yapılması ve kaliteli mama seçimi çok büyük önem taşımaktadır.

Kedilerin kilo almamaları için mamaları uygun ölçüde ve gerekirse birkaç öğüne bölünerek verilmelidir. Hızlı yemek yemelerini önlemek adına yayvan kaplar kullanılmalıdır ve mama yüzeye yayılmalıdır. Bu sayede bıyıklarının mama kabına değmesinden rahatsız da olmayacaklardır.

Bu şirin dostlarımızın düzenli olarak veterinerde kilo ölçümünün yapılması ve kısırlaştırıldıktan sonra buna uygun mama ile beslenmesi çok önemlidir.

Ödül maması ve yaş mama konusunda ölçülü olunmalıdır. Her kedinin günlük mama ihtiyacı cinsiyetine, yaşına ve cüssesine göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle uygun beslenme miktarının ne kadar olduğu konusunda bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Tiffanie Kedileri Eğitilebilir mi?

Kedileri eğitmek köpeklere nazaran çok zor bir iştir. Tiffanie kedileri çok zekidir ve eğitime yatkın bir ırk değildir. Ancak yakalamaca oyununu oynamayı öğrenebilirler. Bunun dışında bu kediler başka oyunları da sık sık tekrarlandığı zaman öğrenebilir.

Sık Sorulan Sorular

Tiffiani kedi cinsi ile ilgili en çok sorulan soruları sizler için yanıtladık. Aklınıza takılan diğer sorular için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Tiffanie kedisi çok tüy döker mi?

Bu sevimli dostlarımızın tüy bakımları asla ihmal edilmemelidir. Beslenmesi ya da bakımıyla ilgili bir sorun yaşandığında ya da çeşitli mevsimlerde diğer ırklara oranla biraz daha fazla tüy dökümü ile karşılaşılabilir.

Apartmanda beslemeye uygun mudur?

Son derece sakin canlılardır ve ses tonları oldukça ilgi çekicidir. Gerçek bir aile dostudur ve bakımını üstlenen aileyle hızlıca sıkı bağlar kurarlar. Dolayısıyla apartmanda beslenmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu kedi cinslerini cok sevoyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.