1. Ana Sayfa
  2. Kedi Irkları ve Özellikleri

Tonkinese Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Karakteri

Tonkinese Kedisi Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Karakteri
+ - 0

Tonkinese kedisi, günümüzde en çok beslenen kedi türleri arasında sayılmaktadır. Arkadaş canlısı, uysal ve zeki yönleriyle dikkat çeken bu kedi cinsi kendine has özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Tonkinese Kedi Cinsi Özellikleri

Tonkinese kedileri, vücut yapısı gereği kaslı, uzun ve zarif bir görünüme sahiptir. Oldukça atletik bir kedi türüdür. İnce ve kısa tüylere sahip olan bu kediler genellikle krem rengi, şampanya, mavi ve platin renklerde olabilmektedir.

Bu sevimli dostlarımız oldukça büyük, parlak ve mavi bir göz yapısına sahiptir. Vücut hatları ve yüz yapıları gereği oldukça sevimli bir kedi türüdür. Şaşkın bakışlara sahip olan bu kedi türünün yüzleri sevimli bir görüntüye sahiptir. Diğer kedilerin aksine bu kedilerin ön patilerinde 5, arka patilerinde ise 4 parmak yer almaktadır.

Uzun ve ucu sivri bir kuyruğa sahip olan Tonkinese kedisinin tamamen yetişkinliğe ulaşması yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Bu yaşa kadar bu kedi türleri, çocukça davranışlar sergileyebilmektedirler.

Tonkinese Kedisi Tarihçesi

Tonkinese kedisinin tarihi çok daha eskilere dayansa da yakın tarihte ilk kez 1950’li yıllarda Amerika’da görülmüştür.

Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olan Tonkinese kedisinin 1880 yılına kadar nesli tükendiği sanılmaktaydı. Çikolata siyam kedisi olarak bilinen Tonkinese kedisinin kedi bilimciler tarafından gen havuzu yöntemiyle nesli tükenmekten kurtulmuştur. Birman ve siyam kedilerinin çiftleştirilmesi sonucunda oluşturulduğu bilinmektedir. Anne ve babasından aldığı genlerin sonucunda oldukça sevimli bir kedi olan Tonkinese, aynı zamanda dünyanın en sevecen kedilerinden biridir.

Yeterli sayıya 1960 yılında ulaştığı bilinen Tonkinese kedi cinsi, bu aşamadan sonra dünyanın dört bir yanına gönderilmiştir. Bu kedi türü, 2015 yılında dünya kedi şampiyonasında birinci olmuştur.

Tonkinese Kedisi Karakteri

Bu sevimli dostlarımız da diğer kedi türleri gibi rutin ve düzenli bir yaşamdan hoşlanır. Aynı zamanda oldukça dakik olmasıyla da bilinmektedir. Tonkinese kedisi için aynı saatlerde yemek yemek ve uyumak oldukça önemlidir.

 İlgiyi oldukça seven bu sevimli dostlarımız, kendilerine olan ilginin azaldığını hissettiğinde depresyona girebilecek bir kedi cinsidir. Sahibi ile oldukça derin bağlar kurabilir,, aynı zamanda evin içerisinde sahibini takip etme yönüyle de bilinmektedir. Oldukça sadık olan bu kediler, sahipleri dışında başkalarıyla yakınlık kurmazlar. Sakin bir kedi olmasına rağmen eğlenmeyi seven kedi cinsi olan Tonkinese, sahibiyle oyun oynamaya bayılan bir kedi cinsidir.

Tonkinese kedileri kendi kendine de eğlenebilmektedir. Ancak önceliği her zaman sahibi ile oyun oynamak olacaktır. İnsanların etrafında dolaşıp onların ilgisini çekmeyi severler. Konuşkan bir kedi cinsdir ve duygu durumunu mırıldanarak anlatabilen nadir kedi türlerinden biridir. Sürekli miyavlayan Tonkinese kedi cinsinin ne hissettiğini ses tonundan anlamak mümkündür.

Bu türe mensup sevimli dostlarımız bazı durumlarda oldukça yaramaz olabilmektedir. İnsanların ne yaptığını dikkatli bir şekilde izlemeyi sevmektedirler.

tonkinese kedisi bakımı

Tonkinese Kedisi Bakımı

Tonkinese kedisi bakımı oldukça kolay olan kedi cinslerinden biridir. Kısa tüylere sahip olan bu kedileri uzun tüylü kediler gibi sürekli taramaya gerek yoktur. Haftada 1 kere taranması yeterli olacaktır.

Bu dostlarımız aynı zamanda suyu seven bir kedi cinsidir. Ayda 1 kere ılık su ile banyo yaptırılabilir. Oldukça yaramaz olan Tonkinese kedisi, tırnaklarını belirli olarak törpüler. Bu nedenle mutlaka evinizde kediniz için bir tırmalama tahtası bulunduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda bir veteriner eşliğinde ayda 1 olmak üzere kedi dostunuzun tırnaklarını kesebilirsiniz. Yaz aylarında fazla tüy döken Tonkinese kedinizi düzenli aralıklarla tıraş ettirebilirsiniz.

Tonkinese Kedisi Üreme

Tonkinese kedileri, genellikle bahar ve yaz aylarında üremeyi tercih eden kedi türleridir. Yılda 1 kere çiftleşmesi onlar için sağlıklı olacaktır. Fazlası, Tonkinese kedisinin sağlığı için oldukça zararlıdır.

Dişi olanları tek seferde 4 ila 6 yavru dünyaya getirebilirler. Bunun dışında annelik ve babalık duyguları pek gelişmiş değildir. Hatta dişi kediler, yavrularını sahiplerinden kıskanabilmektedir. Bu nedenle sahiplerin yavru kedilere büyüyene kadar pek ilgi göstermemesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda anne kedi büyüdükten sonra yavrularını aynı evin içerisinde istemeyebilir.

Beslenme

Tonkinese kedisi, diğer kedi türleri gibi etçil olan bir kedi türüdür. Bu nedenle beslendiği mama türünün yüksek oranda et içermesi gerekmektedir. Tonkinese cinsi kedinize mama seçerken, protein ihtiyacını karşılaması bakımından mamanın %50’sinin et içerikli olduğuna emin olmanız gerekmektedir.

Bunun dışında Tonkinese kedisi beslenmesi üzerine bilmeniz gereken bir diğer önemli husus da her gün aynı saatte yemek yemeyi sevdikleridir. Bu nedenle mamalarını düzenli olarak vermeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca oldukça hareketli bir kedi cinsi olduğundan, önlerinde daima temiz su bulunmalıdır. Ekstra olarak bu kedi cinsine haftada 1 kere olmak üzere yaş mama da verilebilmektedir.

Diğer Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Tonkinese kedisi, hayvanlar ve çocuklar ile oldukça iyi anlaşan bir kedi cinsidir. Ancak bazı durumlarda onları kıskanma ihtimalleri bulunabilmektedir. Bu nedenle onların yanında çocuklara ve diğer evcil hayvanlara fazla ilgi gösterilmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bebeklerle ve küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdırlar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap