1. Ana Sayfa
  2. Kedi

Veterinerlere Göre En İyi Kedi Maması Nasıl Alınır?

Veterinerlere Göre En İyi Kedi Maması Nasıl Alınır?
+ - 0

Kedinizi sağlıklı, mutlu ve yaşam kalitesi yüksek olarak yetiştirmek için doğru mamayı seçmek çok önemlidir. Kedi mamasında ne yazık ki tek bir doğru yiyecek yoktur ve çoğu kedi çeşitli mamaları deneyerek en sevdiklerine karar verebilirler.

En iyi kedi mamasını seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Dostunuza kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken nokta; siz kahvaltıya nasıl bakıyorsanız kedinizin mamasına da aynı şekilde yaklaşmalısınız. Beslenme açısından dengeli, mineral ve vitaminlerin dahil olduğu bir yemek düzeni sağlamanız gereklidir. Cornell Feline Sağlık Merkezi’nin yaptığı bir araştırmada; “ Kedinizin yaşam evresine uygun, tam ve dengeli bir mamaya ihtiyacınız var “ diyor. Yani temel olarak kedinizin yaşına uygun mamayı seçmelisiniz. Yavru kedi maması, yetişkin kedi maması veya kısır kedi maması türlerinden kedinize uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

AAFCO (Amerika Yem Kontrol Yetkilileri Birliği), evcil hayvan maması ve hayvan yeminde ne olduğunu değerlendiren bir kar gütmeyen bir kuruluştur. Kediler etobur oldukları için beslenme düzenlerinde; et ve et yan ürünlerinin bulunduğu kedi mamaları daha iyi olacaktır. Tabi ki kediniz etobur diye sadece etle beslemek yeterli olmayacaktır.

Kedilerinizin kalsiyum, fosfor ve D vitamini gibi ek besinlere de ihtiyaçları vardır. Bu yüzden meyve, sebze, yulaf, pirinç ve patates gibi yüksek kaliteli karbonhidratlar içeren kedi mamalarını tercih etmeniz gereklidir.

Yaşam Evresi: Evcil hayvanınıza mama alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kediniz için uygun olan yaşam evresine göre mama almaktır. Yavru ve yetişkin kedilerin ihtiyaçları birbirinden farklı olduğu için hangi yaşam evresindeyse ona uygun mama seçmeniz önemlidir. Yavru kedilerin büyümesine destek olmak, yetişkin kediler için sağlıklı bir kiloyu korumak ve yaşlılık dönemlerini daha sağlıklı geçirmek ve yaşlılık evresinde ise hastalıklardan ve obeziteden korunmak için kedinizin yaşına uygun mamasını seçmelisiniz.

Kedi maması içeriği: İnsanların yediklerinden farklı olarak kediler farklı yiyecekler tercih eder. Kedilerin bünyesinde insanların sindirebilecekleri her enzim bulunmamaktadır. Ticari olarak kullanılan çoğu mama kedilerin ihtiyaçlarına uygun ve tüm makro ihtiyaçlarını karşılayacak cinste üretilmiştir.

Veterinelerin hemen hepsi kedilerin yeteri kadar protein almasını önemli olduğuna ve bu proteinlerin hayvanlardan elde edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Yabancı bir araştırmada; kedi mamalarının protein, yağ ve karbonhidrat dağılımlarını göre sıraladıkları bir listeye  buradan ulaşabilirsiniz. Yabancı kaynaklı bir araştırma olduğu için Türkiye’de bulunan bazı kedi mamalarını liste içerisinde görmeme imkanınız vardır.

Kuru ve Islak mama: Kedi maması 15kg ‘lık paketlerde satıldığı için kısmen ıslak kedi mamasına göre daha uygundur. Kuru kedi mamaları maliyetlidir, kokusuzdur ve bozulmadan uzun süre saklanabilir.  Islak mama ise açıldıktan sonra tüketilmesi gerektiği için kuru mamalar gibi uzun süre dayanamaz.

Kediler doğal olarak az su tükettikleri için bazı veterinerler ara ara ıslak mama tüketmesini tercih eder. Islak mama içerisinde yüksek derecede su içerdiği için kedinizin böbrek hastalığını önlemekte yardımcı olur. Aynı zamanda da kuru mama formundan dolayı kuru olduğu için kedilerin daha fazla su içmesine neden olacağı için veterinerler burada ikiye ayrılmış durumda. Fakat iki çözümde kediniz su içtiğinden emin olduğunuz sürece bir problem yaramayacaktır.

Kedi maması fiyatları: Kedi mamasının maliyeti, seçtiğiniz markaya ve formüle göre değişir ve daha pahalı markalar her zaman daha sağlıklı değildir. Kedinizin ömrü boyunca çok fazla mama alacağınız için, en ucuz kedi maması araması yapmayı düşünebilirsiniz. Fakat bu en pahalının en iyi olmayacağı gibi en ucuzunda iyi olacağını göstermez. Her ne kadar her mama içerisinde kedinizin temel ihtiyaçlarını karşılayacak besin miktarı bulunsada sağlık ve obezite olmaması için farklı mamalara da gerek duyarlar.

Kedinizin günlük ihtiyacı olan 200 ila 250 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ancak bu miktar kedinizin boyutuna,, aktivitesine ve kilo durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kedi mamaların arkasında besin değerlerine göre ne kadar gram mama yemesi gerektiğini de görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap